صعود پرسپولیس چگونه قطعی می‌شود؟/ بررسی تمام احتمالات

پرسپولیس در آستانه صعود قرار گرفته و با یک پیروزی دیگر احتمالا صعودش را قطعی می‌کند. خبرورزشی – سومین پیروزی قرمزها در مرحله گروهی، بهترین شروع این تیم در لیگ قهرمانان آسیا را رقم زد و آن‌ها را با ۹ امتیاز با حاشیه امنیتی مناسب در صدر جدول رده بندی قرار داد. حالا الوحده ۴ […]

پرسپولیس در آستانه صعود قرار گرفته و با یک پیروزی دیگر احتمالا صعودش را قطعی می‌کند.

صعود پرسپولیس چگونه قطعی می‌شود؟/ بررسی تمام احتمالات

خبرورزشی – سومین پیروزی قرمزها در مرحله گروهی، بهترین شروع این تیم در لیگ قهرمانان آسیا را رقم زد و آن‌ها را با ۹ امتیاز با حاشیه امنیتی مناسب در صدر جدول رده بندی قرار داد. حالا الوحده ۴ امتیازی حتی در صورت شکست پرسپولیس مقابل گوآ نیز شانسی برای صدرنشینی نخواهد داشت.

اما سوال اصلی این است که پرسپولیس چگونه به مرحله بعدی لیگ قهرمانان صعود خواهد کرد؟

برای سه بازی پیش روی پرسپولیس از نظر امتیازی، ۹ حالت متفاوت وجود دارد. باتوجه به شرایط کنونی جدول و بدون در نظر گرفتن هر نتیجه‌ای در دیگر مسابقات، ۴ حالت حکم به صعود قطعی پرسپولیس می‌دهند. یعنی پرسپولیس در صورت هرگونه اتفاق، ۴۴.۴۴ درصد از راه صعود را رفته و در ۵۴.۵۶ درصد دیگر هم حذفش قطعی نیست و احتمال صعود وجود دارد.

این جدول شاید ماجرا را بهتر روشن کند:
برد، برد، برد: ۱۸ (صعود)
برد، برد، مساوی: ۱۶ (صعود)
برد، برد، باخت: ۱۵ (صعود)
برد، مساوی، مساوی: ۱۴ (صعود)
برد، مساوی، باخت: ۱۳ (احتمال حذف)
برد، باخت، باخت: ۱۲ (احتمال حذف)
مساوی، مساوی، باخت: ۱۱ (احتمال حذف)
مساوی، باخت، باخت: ۱۰ (احتمال حذف)
باخت، باخت، باخت: ۹ (احتمال حذف)
(نتایج بدون ترتیب بازیها هستند)

صعود پرسپولیس چگونه قطعی می‌شود؟/ بررسی تمام احتمالات

حال فارغ از حالات کلی امتیازی، میتوان از جنبه دیگری هم موضوع را بررسی کرد. الوحده در بهترین حالت، می‌تواند در این گروه ۱۳ امتیازی شود، گوآ به ۱۱ امتیاز برسد و الریان حداکثر روی عدد ۱۰ باقی خواهد ماند. بنابراین اگر پرسپولیس، مقابل الوحده و گوآ به نتیجه تساوی برسد، عملا دو امتیاز را از این دو تیم می‌گیرد و حداکثر امتیاز را برای این دو تیم به ۱۱ و ۹ امتیاز می‌رساند و به این ترتیب با شکست مقابل الریان نیز سرگروه می‌شود.

شاید برای هواداران و اعضای تیم پرسپولیس سوال باشد که در چه حالتی صعودشان با پیروزی مقابل گوآ قطعی می‌شود؟ اگر قرمزها گوای هند را در بازی بعدی از پیش رو بردارند، ۱۲ امتیازی خواهند شد و تساوی در بازی دیگر، الوحده را ۵ امتیازی و الریان را ۲ امتیازی می‌کند. همچنین پیروزی الریان، هر دو را روی عدد ۴ نگه می‌دارد و در این صورت، صعود قرمزها قطعی خواهد بود. اتفاقی که اگر رخ دهد، پرسپولیس را صاحب یک رکورد خاص در تاریخ لیگ قهرمانان می‌کند.

عجیب‌ترین و شاید بعیدترین معادله صعود برای پرسپولیس نیز، صعود با سه شکست در دور برگشت خواهد بود. اگر این اتفاق رخ دهد، بدون توجه به دو بازی دیگر هر کدام از تیم‌ها، الوحده ۷ امتیازی خواهد شد، گوآ به ۵ امتیاز می‌رسد و الریان ۴ امتیازی می‌شود. حال اگر تقابل‌های دیگر گروه با نتیجه تساوی بدون گل خاتمه یابد و پرسپولیس هم با یک اختلاف گل به حریفانش ببازد، به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعدی می‌شود. یعنی با این نتیجه جدول به این شکل خواهد بود:
۱. پرسپولیس ۹ امتیاز، تفاضل +۱، گل زده: ۶
۲. الوحده ۹ امتیاز، تفاضل +۱، گل زده ۴

نباید فراموش کرد که در مرحله گروهی لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ گل زده در خانه حریف اهمیتی ندارد و تفاضل گل بعد از امتیاز تعیین کننده است.

با این حال اما احتمال حذف دور از انتظار نیست. حتی اگر پرسپولیس گوآ را شکست دهد و مقابل الریان به نتیجه تساوی برسد، الوحده با سه پیروزی پرگل مقابل الریان، گوآ و پرسپولیس به صدر جدول می‌رسد و شاید نتایج دیگر گروه‌ها نیز به شکلی باشند که قرمزها حتی تیم دوم هم نشوند و با چهار برد و یک تساوی و تنها یک باخت، از مرحله گروهی کنار بروند.

بنابراین باوجود شانس بالای این تیم برای صعود، هنوز هیچ چیز قطعی نشده است؛ کلید صعود پرسپولیس در پیروزی مقابل گوآ (و اگر الریان شکست خورد)، یک تساوی برابر الوحده است. هرچند که سه برد متوالی در دور برگشت و صعود با ۱۸ امتیاز، رویایی است که هر تیمی را وسوسه می‌کند.

منبع: ورزش۳خبر ورزشی