۲۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۶

شگفتانه آخر شبی دولت برای بازنشستگان امشب شنبه ۶ آبان ۱۴۰۲/ افزایش حقوق مجدد کلید خورد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، شگفتانه آخر شبی دولت برای بازنشستگان امشب شنبه ۶ آبان ۱۴۰۲/ افزایش حقوق مجدد کلید خورد. حقوق بازنشستگان در ایران بر اساس قوانین و مقرراتی تعیین می‌شود که تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله طبقه بازنش...

جدول افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1402

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، شگفتانه آخر شبی دولت برای بازنشستگان امشب شنبه ۶ آبان ۱۴۰۲/ افزایش حقوق مجدد کلید خورد.

حقوق بازنشستگان در ایران بر اساس قوانین و مقرراتی تعیین می‌شود که تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله طبقه بازنشستگان، نوع شغل و زمان خدمت است. در ایران، بازنشستگان به دو دسته عمومی و ویژه تقسیم می‌شوند.به طور کلی، حقوق بازنشستگان شامل حقوق پایه، بیمه‌های اجتماعی، بیمه تکمیلی، روزهای تعطیل و تعطیلات سالانه، یارانه‌ها و منافع دیگر است. همچنین، سازمان تامین اجتماعی در صورت لزوم می‌تواند تغییراتی در حقوق بازنشستگان اعمال کند.یکی از عوامل مهم در تعیین حقوق بازنشستگان، سابقه کاری آنهاست. سال‌های کاری فرد در سازمان یا شرکتی که در آن کار می‌کرده است، به عنوان یک شاخص مهم برای محاسبه حقوق بازنشستگی استفاده می‌شود. در ایران، برای محاسبه حقوق بازنشستگان از یک فرمول استاندارد استفاده می‌شود که نرخی از حقوق ماهانه و سابقه کار را در نظر می‌گیرد.

رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تصمیمات در زمینه متناسب سازی حقوق بازنشستگان باید به هر شکل موجود انجام بپذیرد، گفت: حتی اگر تصمیمات در زمینه حقوق بازنشستگان به دلیل بار مالی مغایر با اصل ۷۵ هم شناخته شود، باید براساس توافق دولت و مجلس مسئله حل شود.

حمیدرضا حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات معطوف به متناسب سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه گفت:رسیدگی به وضعیت بازنشستگان یک امر مهمی است که به راحتی نمی‌توان از آن عبور کرد.

وی با بیان اینکه اگر برنامه هفتم توسعه مسائل مربوط به بازنشستگان را مدنظر قرار ندهد، انصافاً این برنامه قابل ارائه به مردم نیست، گفت: ما نمی‌توانیم به راحتی از حق و حقوق بازنشستگان عبور کنیم.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان مستلزم تصمیم واحد مجلس و دولت است/ اکثریت بازنشستگان قادر به اداره زندگی خود نیستند

رییس کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه اکثریت بازنشستگان در سراسر کشور امروز نمی توانند زندگی خود را اداره کنند، گفت: به واقع این مجلس و دولت است که باید در رابطه با موضوعات مربوط به بازنشستگان تصمیمات لازم را اتخاذ کند البته به دلیل برخی فعل و انفعالات ایجاد شده در برنامه هفتم این مسئله مستلزم هماهنگی دولت با مجلس است.

دولت درباره مسایل مربوط به بازنشستگان مخالفت کند، مشکلات باقی می ماند

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این بدین منظور است که اگر ما در این بخش مسائلی را مطرح و مورد رسیدگی قرار دهیم و نهایتا دولت با آن مخالف باشد و این مسئله مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شود، دیگر نمی‌توان این موضوع را مورد مدیریت قرار داد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش‌های رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با متناسب سازی حقوق بازنشستگان بیان کرد: به واقع همه ما در تلاش هستیم که بین دولت و مجلس توافقی به وجود بیاید که بر اساس آن متناسب سازی حقوق بازنشستگان ان شاءالله انجام شود.
جنس توافق مجلس و دولت برای بازنشستگان بر پایه حقایق اجتماعی باشد

عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم گفت: جنس توافق فی مابین مجلس و دولت باید بر اساس واقعیت و واقع بینی باشد.

وی با بیان اینکه این تصمیم باید بر پایه درکی که از وضعیت اجتماعی و معیشتی بازنشستگان شکل می گیرد، گرفته شود، ادامه داد: این مسئله خط قرمز است و اگر حتی این تصمیم به دلیل بار مالی مغایر با اصل ۷۵ هم شناخته شود، باید براساس توافق دولت و مجلس حل شود.

حاج بابایی با بیان اینکه تصمیمات در زمینه متناسب سازی حقوق بازنشستگان باید به هر شکل موجود انجام بپذیرد، گفت: البته گاهی اوقات بازنشستگان به ما می‌گویند که همواره شما تاکید دارید که این منابع شدنی نیست و نمی شود که باید گفت ما یک نماینده هستیم و مسایل اساسی باید براساس توافق مجلس و دولت پیگیری شود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار