• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Thursday - 6 October - 2022

اخبار ویژه

پختن گوجه خواص آن را بیشتر می‌کند یا کمتر؟ مواد لازم برای تهیه مرغ لیمویی فال ابجد 16 مهر 1401/ فال ابجد شنبه 16مهر 1401 درخواست عجیب بازیکنان پرسپولیس از باشگاه خبر خوش برای معلمان متقاضی رتبه بندی موکا افرا ، نوشیدنی عصرهای پاییز هشدار جدی سازمان هواشناسی به کشاورزان حدود نیمی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر آزاد شدند جزئیات پرونده نیکا شاکرمی اعلام شد خبر خوش برای نگهداری سالمندان هفته آینده لایحه افزایش حقوق‌ها در مجلس بررسی می‌شود رئیس قوه قضائیه: مردم از ما انتظار رفتار و تصمیم خوب دارند توصیه پلیس برای جلوگیری از سرقت تلفن همراه بارش باران در شمال کشور/ ورود گرد و خاک از عراق به مرزهای غربی این گونه سیب زمینی سرخ کرده سالم تری مصرف کنید آب‌لیمو را در این نوع ظرف نگهداری کنید وضعیت ترافیکی جاده های کشور در 13 مهر 1401/ ترافيك سنگين در محور هراز و چالوس غلات تصفیه شده نخورید مضرات هله هوله برای سلامتی همه چیز در مورد رژیم غذایی MIND برای پیشگیری از زوال عقل

شناسایی سریع مواد غذایی تقلبی با کمک هوش مصنوعی

  • کد خبر : 1338055
  • 19 مرداد 1401 - 4:00
شناسایی سریع مواد غذایی تقلبی با کمک هوش مصنوعی
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه معمولا در مواد غذایی گران قیمت کم‌فروشی یا تقلب مشاهده می‌شود، اظهار کرد: ۹۵ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود، هرچند با نظارت سازمان غذا و دارو تقلبات این محصول در کشور ناچیز است اما در فروش ۸۵ درصد زعفران در دنیا تقلب می‌شود. امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک عسل و زعفران را از لحاظ ژنتیکی شناسنامه‌دار کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،شناسایی سریع مواد غذایی تقلبی با کمک هوش مصنوعی.دکتر بهرام دارایی درمورد پایش و نظارت بر سلامت غذا گفت: غذای ناسالم بدون شک می‌تواند عامل بسیاری از بیماری‌ها باشد. از آنجا که در کشور ما پیشگیری از بیماری‌ها ضعیف است ما به سمت درمان حرکت می‌کنیم.

وی افزود: طرح ملی سلامت و اصالت غذا ۱۰ سال است که در کشور با کمک سازمان غذا و دارو درحال اجرا است و مرحله سوم آن چندی پیش آغاز شد. در این طرح کشورهای اتریش، هلند و مجارستان با ایران همکاری می‌کنند و ما با یکی از معتبرترین مراکز امنیت غذایی دنیا همکاری و تبادل دانشجو، متخصص و فناوری داریم. با این مرکز در زمینه غذای حلال این همکاری می‌کنیم.

شناسایی مواد غذایی تقلبی نیازمند امکانات پیشرفته است
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه شناسایی مواد غذایی تقلبی نیازمند امکانات پیشرفته است، عنوان کرد: یکی از تقلبات غذایی گوشت‌های چرخ کرده یا میزان آب موجود در مرغ یخ زده است. معمولا در مواد غذایی گران قیمت کم‌فروشی یا تقلب مشاهده می‌شود. این موضوع در همه کشورهای دنیا مشاهده می‌شود لذا نظارت بر مواد غذایی اهمیت زیادی دارد. از همین رو شناسایی سریع مواد غذایی تقلبی با کمک هوش مصنوعی انجام می شود و کمیته ملی ارزیابی خطر را نیز راه‌اندازی خواهیم کرد.
سهم ناچیز ایران از بازار طلای سرخ
وی با بیان اینکه ۹۵ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود، گفت: هرچند با نظارت سازمان غذا و دارو تقلبات این محصول در کشور ناچیز است اما در فروش ۸۵ درصد زعفران در دنیا هم تقلب می‌شود. گردش مالی این محصول غذایی در دنیا ۹ میلیارد دلار است و تنها حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن سهم ما است! ما محصول خام را به کشور اسپانیا تحویل می‌دهیم و او به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

دکتر دارایی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد روغن زیتون بکر دنیا نیز تقلبی است، اظهار کرد:  همچنین تقلب در محصولات عسل هم زیاد است. در همین راستا باقی مانده سموم در محصولات غذایی توسط سازمان غذا و دارو در آزمایشگاه‌های پیشرفته بررسی می‌شوند. امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک عسل و زعفران را از لحاظ ژنتیکی شناسنامه‌دار کنیم. همچنین باید برنج‌های ما از لحاظ ژنتیکی مشخص باشند و با اسم و رسم ایرانی ثبت و شناسنامه دار شوند.

نشان سیب سلامت، یکی از افتخارات است که مردم از آن استقبال کردند
وی ادامه داد: نشان سیب سلامت، یکی از افتخارات است که مردم از آن استقبال کردند و در عمل هم دیدیم که این امر موجب نظارت بیشتر بر این محصولات می‌شود. اینکه تخلفی در حوزه‌ای صورت گیرد و برچسب‌ها جعل شوند وجود دارد اما نظارت مردمی و رسمی نیز وجود دارد. همچنین این شناسه‌ توسط سامانه تیتک قابل راستی آزمایی است و مردم باید محصولات را از فروشگاه‌های رسمی تهیه کرده و توسط سامانه تیتک از سلامت آن اطمینان یابند.
تعطیلی ابرسامانه نظارتی غذا و دارو در دوره قبل
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تمام سرورهای سامانه تیتک در سازمان غذا و دارو مستقر بوده، عنوان کرد:  باید گفت متخصصان کشور جسورانه این نرم‌افزار را ایجاد کردند. اولین ابر سامانه‌ پایش کالاهای سلامت محور است و ۲۵ زیر سامانه به آن متصل هستند و دو سامانه دیگر قیمت‌گذاری داخلی و خارجی به آن متصل شده است، ابرسامانه پایش کالاهای سلامت محور تیتک در دنیا بی‌نظیر است.
وی ادامه داد: هیچ سامانه‌ای در بدو تولید تکمیل نیست و این سامانه هم رو به گسترش و بالغ شدن است. به موضوع التزام به کار کردن با تیتک باید توجه بیشتری داشت، هنوز در قسمت ثبت کدها و استفاده داروخانه‌ها از این سامانه مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شوند. این سامانه جلوی میلیاردها تومان تخلف را گرفته است و به مشکلات فنی آن رسیدگی خواهد شد. تیتک در زنجیره تولید و توزیع باید تکمیل شود تا بتوانیم ادعا کنیم این سامانه قابل استفاده است. متاسفانه طی سال‌های گذشته این سامانه متوقف شده بود.
قیمت دارو اصلاح خواهد شد
دکتر دارایی با اشاره به اینکه تنها کالایی در کشور که می‌توان قیمت آن را ثابت نگه داشت داروست، گفت:  هرچند معتقدیم این موضوع درست نیست. دارو کالایی راهبردی است و تولیدکنندگان راهبردی دارد و باید از آنها حمایت مادی و معنوی گسترده داشت. در شرایط حاضر که دنیا به سمت بحران غذا و دارو حرکت می‌کند این صنعت نیازمند حمایت است، پایه این صنعت دانش‌بنیان و اشتغال آفرین است.
به گفته وی در این صنعت تورم وجود دارد اما از ابتدای سال یک ریال هم قیمت آن افزایش پیدا نکرده است، ما در اصلاح قیمت دارو تاخیر داشتیم اما قیمت دارو همراه با پوشش بیمه اصلاح می‌شود.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در دولت قبل داروهای OTC از پوشش بیمه خارج شده بودند، گفت:  با تلاش این دولت ۴۲ قلم دارو به بیمه برگشت و داروهایی که بیمه آنها را پوشش نمی‌داد نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.
 کوواکس برای ما ضرر مالی و جانی داشت
وی اظهار کرد: صندوق کوواکس به هیچ عنوان به وعده‌های خود عمل نکرد، بد عهد بود، نزدیک به ۱۸۰ میلیون یورو در این صندوق سرمایه‌گذاری کردیم و واکسن مورد نیاز و درخواستی ما را تحویل نداد. عملا کمتر از نیمی از واکسن مورد نیاز تحویل ما شد و اکنون ما از این صندوق طلبکار هستیم، تاخیر در تحویل این واکسن‌ها برای ما هم ضرر مالی داشت هم جانی.
دکتر دارایی با تاکید براینکه در تامین داروی کشور متکی به تولید داخل هستیم، گفت: درحال حاضر زیرساخت واکسن در کشور ما موجود است و به محض اینکه گونه‌های جدید کرونا وارد کشور شود می‌توانیم ظرف یک ماه واکسن جدید تولید کنیم، اتفاقی که در مقابله با امیکرون نیز افتاد. ما دیگر معطل واکسن کرونا نمی‌مانیم و نیازمند واردات نیستیم. ساز و کاری سرسختانه‌ای برای بازپس‌گیری پول‌ها وجود دارد، با مسوولان کوواکس جلساتی داشتیم و تلاش خواهیم کرد این مذاکرات به نتیجه برسد.
 پرداخت همه مطالبات واکسن‌سازان تا آخر تیرماه
وی تصریح کرد: بر اساس تعهد پول باید توسط دولت به واکسن‌سازان پرداخت شود. واکسن‌سازها افتخار ما هستند و برخی زیرساخت‌های چندده ساله را در یک سال ایجاد کردند، سیستم ناظر شبانه‌روز روی سلامت و کیفیت واکسن‌ها کار کرد به این دلیل که دارویی که تولید می‌شود باید به لحاظ استاندارد بین‌المللی تایید شود تا در صورت صادرات رد نشود. سیستم نظارتی ما مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است.

به گفته دارایی نیمی از مطالبات واکسن‌سازان پرداخت شده است و توافق شده تا طلب واکسن‌سازان تا آخر تیرماه با همکاری سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود. امیدواریم با تامین منابع مالی از این زیرساخت برای کارهای تولیدی و تحقیقاتی جدید استفاده شود.
 صادرات واکسن‌های کرونا به کشورهای آفریقایی
رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: وقتی واکسن نیاز کشور نیست نباید تولید شود و اگر واکسن‌سازها بیش از نیاز کشور تولید کردند می‌توانند آن را صادر کنند، ما مجوز لازم را صادر کرده‌ایم. به زودی چند واکسن ایرانی مجوز WHO را دریافت خواهند کرد. همچنین برخی واکسن‌ها به کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی صادر شده است که امیدواریم صادارت آنها گسترش پیدا کند.
سرنوشت نامعلوم تولید واکسن اسپوتنیک
وی درمورد تولید واکسن اسپ.تنیک نیز گفت: این موضوع برای ما هم جای سوال دارد. حتی روند تولید و درخواست تولید این واکسن در ایران شفاف نیست و مسوولان و شرکت مورد نظر باید در این خصوص توضیح دهند. هرچند که ما شش واکسن در کشور تولید کردیم که اگر همان‌ها زودتر به تولید انبوه می‌رسیدند می‌توانستند سهم بزرگی از بازار را تصاحب کنند اما تحریم‌ها مانع اجرای این کار شد اما بزرگی کار واکسن‌سازها از چشم هیچ کس دور نخواهد ماند.
به گفته معاون وزیر بهداشت اولویت آقای رئیسی و دولت سیزدهم حفاظت از سلامت مردم بود، با قدرت واردات واکسن مناسب را انجام دادیم و با واکسیناسیون گسترده آمار فوتی‌ها به صفر رسید، موضوع عمدی بودن یا غیرعمدی بودن تاخیر در واردات واکسن باید بررسی شود اما آنچه واضح است این است که آقای رئیس جمهور مستقیمأ وارد عمل شدند و با تماس و پیگیری تامین واکسن انجام شد، کاری که دولت قبل از آن غافل ماند.
تولید قلم انسولین در کشور
دکتر دارایی با اشاره به اینکه امروز انسولین در کشور ما تولید می‌شود و خوشبختانه نگرانی از بابت کمبود انسولین نداریم، اظهار کرد:  یکی از شرکت‌های دانش بنیان اقدام به تولید قلم انسولین کرده و مورد تایید سازمان غذا و دارو بوده است و خوشبختانه ما به زمره محدود کشورهای تولید کننده قلم انسولین پیوستیم.
 تامین داروی بیماران تالاسمی
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه امسال به نسبت سال قبل بیشترین میزان ارز را برای واردات داروی بیماران تالاسمی اختصاص دادیم و دارو وارد کردیم، گفت: علی رغم اینکه ما تولید کننده داخلی هم داریم نخواهیم گذاشت این بیماران از لحاظ دارویی احساس نگرانی کنند.
 آخرین وضعیت تولید واکسن‌های HPV و آنفلوآنزا
وی درمورد تولید واکسن HPV توضیح داد: این واکسن هم همانند واکسن آنفلوآنزا در مراحل نهایی تولید است و امیدواریم تا پایان سال وارد بازار شود، شرکت‌های دانش‌بنیان درحال تولید این محصولات هستند.

اجازه واردات و تولید هیچ محصول تراریخته انسانی را نخواهیم داد
دکتر دارایی با تاکید براینکه اجازه واردات و تولید هیچ محصول تراریخته انسانی را نخواهیم داد، گفت: بر اساس قانون این موضوع تخلف است. در کشور چند محصول به صورت تراریخته اجازه مصرف دارند که انسانی نیستند. آنچه ما باید به آن توجه داشته باشیم این است که در کشوری که برخی محصولات تراریخته مصرف و تولید می‌شود باید تاییدیه FDA داشته باشند. در کشور ما برچسب‌گذاری محصولات تراریخته بسیار مهم است و اگر محصولی ۲.۵ درصد محصول تراریخته داشته باشد باید اعلام شود. در روغن نیز تسویه و آنالیز صورت می‌گیرد و ژنومی وارد روغن نمی‌شود که بگوییم این محصول تراریخته است اما ملزم به برچسب‌گذاری شده است.
به گفته وی برای برنج نیز تست تراریخته انجام می‌شود، برخی محصولات اصلاح ژنتیکی شده‌اند و در واقع تراریخته نیستند و سازمان غذا و دارو اجازه واردات این محصولات را نمی‌دهد. ما روی شواهد حرف می‌زنیم و اگر گزارش‌هایی در این خصوص به ما برسد حتما موضوع را بررسی خواهیم کرد. ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور وضعیت سلامت مکمل و غذاها را بررسی می‌کنند.
دکتر دارایی درمود واردات دارو مشخصه‌ای برای بالا بودن کیفیت داروی ایرانی است، گفت: به همه تولیدکنندگان اعلام کردیم به دنبال صادرات باشند، امروز صنعت دارو با نیمی از توان خود در حال تولید هستند، بازارهای صادراتی استاندارهای خصا خود را دارند و اگر در کشور از بعضی استانداردها چشم‌پوشی شده است در حوزه صادرات اینگونه نیست.
​ایران جزو ده کشور برتر در حوزه تولید داروهای بیوتکنولوژی
رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در تولید داروهای بیوتکنولوژی جزو ١٠ کشور اول دنیا در عمل نه به حرف هستیم، صادارت داروهای ایرانی به کشورهای پیشرفته نشان از کیفیت خوب داروی ایرانی است. ما به سندیکای مربوطه تفویض اختیار کردیم تا اقدامات لازم برای صادرات دارو را انجام دهند و برای صادارت و واردات مواد اولیه دارویی خط ویژه گذاشتیم و امیدوارم تراز صادرات دارو مثبت و پایدار شود و شرکت‌ها معطل تخصیص ارز نمانند و از درآمد خود تحقیق و پژوهش و  تولید انجام دهند.
به گفته وی حجم صادارت دارو با ارز ترجیحی در گذشته به ۲۰۰ میلیون دلار می‌رسید اما متاسفانه سال قبل این رقم به ۵۰ میلیون دلار رسید. صنعت داروی ما در آینده توانایی صادرات یک میلیارد دلار را خواهد داشت و امیدواریم داروسازان در زمینه کار کنند و فعال باشند و زمان رسیدن به این رقم را کوتاه کنند.

برای عضویت در کانال اندیشه معاصر کلیک کنید.

انتهای پیام/*
لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=1338055
  • منبع : بهداشت نیوز

برچسب ها

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

ساماندهی

logo-samandehi

اندیشه معاصر در سامانه رسانه جامع