ششمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» پنجشنبه در تهران

ششمین واکسن کرونا محموله واکسن کرونای روسی «اسپوتنیک وی» فردا (پنجشنبه) به تهران ارسال می‌شود. این محموله که شامل ۱۰۰ هزار دوز است، امروز (چهارشنبه)‌ تحویل نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو شده و قرار است فردا با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران انتقال یابد. براساس قرارداد امضا شده بین وزارت بهداشت ایران […]

ششمین واکسن کرونا محموله واکسن کرونای روسی «اسپوتنیک وی» فردا (پنجشنبه) به تهران ارسال می‌شود.

این محموله که شامل ۱۰۰ هزار دوز است، امروز (چهارشنبه)‌ تحویل نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو شده و قرار است فردا با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران انتقال یابد.

براساس قرارداد امضا شده بین وزارت بهداشت ایران و صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه در این مرحله از توافق در مجموع دو میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» به ایران ارسال خواهد شد که تا پیش این و در پنج محموله ۵۲۰ هزار دوز در پنج محموله وارد ایران شده است.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو پیش از این در گفت وگویی اعلام کرده بود که طرف روس متعهد شده مابقی این قرارداد را به زودی به ایران ارسال کند.

اولین محموله وارداتی واکسن کرونا روز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه در فرودگاه امام خمینی (ره) به زمین نشست و تحویل وزارت بهداشت شد. محموله دوم نیز ۳۰ بهمن ماه به ایران ارسال شد. این محموله‌ها به میزان ۱۲۰ هزار دوز بودند. سومین محموله واکسن کرونا روسی شامل ۲۰۰ هزار دوز روز چهارشنبه ۱۳ اسفند تحویل سفارت ایران شد و روز پنجشنبه ۱۴ اسفند در یک پرواز اختصاصی شرکت ماهان به تهران ارسال شد. چهارمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به تعداد یکصد هزار دوز پنجشنبه پنجم فروردین ماه از طریق شرکت هواپیمایی ماهان به تهران ارسال شد. پنجمین محموله واکسن کرونا روسی «اسپوتنیک وی» هم شامل ۱۰۰ هزار دوز ۱۲ فروردین ماه به تهران ارسال شد.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه ۲۶ فروردین ماه در خصوص خرید واکسن از روسیه در توئیتی نوشت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، با دغدغه اوج گیری دوباره شیوع ویروس کرونا در ایران، با تلاش مضاعف خود موفق شد طی مذاکرات فشرده ای با دولت روسیه، قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» را نهایی کند. طبق زمان بندی توافق شده، واکسن ها از خرداد تا آذر ماه ۱۴۰۰ به ایران ارسال می شود.

گفتنی است در سفر اخیر سرگئی لاوروف به تهران در ۲۴ فروردین ماه موضوع واکسن و همچنین تولید مشترک واکسن روسی اسپوتنیک وی از جمله مباحث مورد گفت‌وگو بود.

«سعید نمکی» وزیر بهداشت امروز (چهارشنبه)‌ در اظهاراتی اعلام کرد که تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه در استان البرز در هفته آینده یا هفته بعد آغاز می‌شود.

افکار