23:48 - 1403/04/18

مذهبی

شب سوم محرم | شب سوم محرم به نام چه کسی است ؟

شب سوم محرم چه آدابی دارد و مردم چگونه عزاداری میکنند؟ جزئیات شب سوم محرم را در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، شب سوم محرم که مخصوص حضرت رقیه فرزند امام حسین (ع)است  میباشد امشب شب سوم محرم است  که مخصوص دخت امام حسین میباشد شب سوم محرم آداب خودش را دارد و مردم در این شب به  این آداب را اجرا میکنند. . شب سوم محرم به طور جدی مردم عزاداری میکنند چرا که این شب را مخصوص طفل امام حسین میدانند. حتی در قدیم طلا فروشی ها این روز را تعطیل میکردند برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

شب سوم محرم به نام کیست؟

روضه شب سوم محرم، به ذکر مصائب دختر سه ساله امام حسین (علیه‌السّلام)، حضرت رقیه پس از شهادت حضرت ابا عبدالله و ماجرای اسارت وی و اهل بیت امام حسین از کوفه تا شام اختصاص دارد.

لازم به ذکر است که هر یک از شب‌های ماه محرم به نام یکی از شهدا یا شخصیت‌ها یا وقایعی مرتبط با حادثه کربلا نام‌گذاری شده و این نام‌گذاری به طور تعینی و با گذشت زمان صورت گرفته است.

این کار از ناحیه‌ ذاکران اهل بیت (علیهم‌السّلام) به تقلید از شب‌های خاصی مانند: عاشورا و تاسوعا انجام شده است. از همین رو شب سوم محرم، به نام حضرت رقیه (سلام‌الله‌علیها) سه ساله امام حسین (علیه‌السّلام) نام‌گذاری شده است./تجارت نیوز

شب سوم محرم

شب سوم محرم

چرا سوم ماه محرم به نام حضرت رقیه (س) نامگذاری شده است؟

روز سوم ماه محرم به نام حضرت رقیه (س) دختر خردسال سه ساله حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نامگذاری شده است که در روز عاشورا در کربلا حضور داشت و شاهد آن مصیبت‌های عظیم بود. گرچه حضرت رقیه (س) دختر امام حسین (ع) در روز سوم یا پنجم صفر سال ۶۱ هجری قمری در سفر اهل بیت به شهر شام از دنیا رفتند اما سوم ماه محرم به نام ایشان نامگذاری شده است که در عزاداری های محرم مظلومیت طفل سه ساله امام حسین(ع) که در اسارت و با دیدن سر مبارک پدرش به شهادت رسیدند، فراموش نشود.

نام اصلی و نسب رقیه (س)

رقیه خاتون دختر سه ساله سرور شهیدان امام حسین (ع) که در کربلا حضور داشت، نام اصلیش در منابع، «فاطمه» یا «فاطمه صغری» گزارش شده‌است و «رقیه»، یکی از القاب این دختر است. (نظری منفرد، قصه کربلا، ۶۴۶ )

پدر ایشان حسین بن علی فرزند فاطمه زهرا و علی بن ابی‌طالب است، نام مادر ایشان را برخی چون اربلی در کشف الغمه و مفید در الارشاد، ام اسحاق دانسته اند که پیش‌تر همسر امام حسن مجتبی (ع) بوده و پس از شهادت ایشان، به وصیت امام حسن (ع) به عقد امام حسین (ع) درآمده است اما گروهی دیگر چون حائری در معالی السبطین، شهربانو مادر امام سجاد(ع) را مادر رقیه (س) می دانند./نمناک

اعمال شب سوم ماه محرم

ابراهیم بهاری کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ، پیرامون شب‌های مختلف ماه محرم و نزول هر شب با نام یکی از بزرگان کربلا گفت: در دهه اول محرم عمدتاً هیات به یکی از بزرگان کربلا متوسل می شدند و نوحه ها و عزاداری ها روی آن عزیز متمرکز می شود و به همین منوال شب سوم ماه محرم مخصوص به دختر کوچک حضرت امام حسین (ع) یعنی حضرت رقیه (س) اختصاص دارد.

وی در همین راستا ادامه داد: شاید توسط معصومین نقل و یا روایتی نداریم اما از گذشته و از نگاه بزرگان شب سوم شبی است که در آن باید نوحه ها و عزاداری‌ها بیشتر مخصوص به دختر امام حسین (ع) باشد.

این کارشناس علوم قرآنی با اشاره به اقامه اذانی مخصوص در شب سوم ماه محرم اضافه کرد: در شب سوم ماه محرم برای حضرت رقیه اقامه اذان می کنند، آنچه که باید به آن اشاره کرد اینکه توسل مردمان از گذشته به حضرت رقیه (س) زبان زد بوده است، پس یکی از اعمال مهم شب سوم ماه محرم را می توان متوسل شدن به این بزرگوار دانست.

وی با تاکید بر سختی کشیدن فراوان حضرت رقیه (س) اظهار کرد: ایشان به عنوان فرزندی از فرزندان اباعبدالله (ع) با تمام سختی ها ساختند و وقتی که چشمشان به سر پدر افتاد دیگر تحمل مصیبت ها را پیدا نکرده و جان عزیزشان به باری تعالی تسلیم شد.

بهاری مهربان بودن با خانواده را یکی از اعمال همیشگی شیعیان اعلام کرد و افزود: حضرت رقیه (س) با پدر انس و الفت خاص خود را داشت، مهربانی اهل بیت در بین خانواده زبانزد خانواده بوده است، لذا می‌توان به محبت و مهر ورزیدن به خانواده نه در این شب بلکه در تمامی شب‌ها اشاره کرد، عملی که الگوی آن بدون شک سیره اهل بیت (ع) است.

بهاری شب سوم ماه محرم را شب خاصه حضرت الرقیه (س) دانست و خاطرنشان کرد: حضرت الرقیه (س) یکی از باب الحوائج بوده و هیچکس از در خانه وی دست خالی برنگشته است، شب سوم شب توسل و توکل به حضرت رقیه (س) و ضامن قرار دادن ایشان است نزد خداوند است./میزان

رقیه بنت حسین کیست؟

رُقَیّه دختر حسین بن علی (به عربی: رُقَیّه بنت الحسین؛ ۱۷ یا ۲۳ شعبان ۵۷ قمری – ۵ صفر ۶۱ قمری) که برخی منابع با نام فاطمه صغری از وی یاد کرده‌اند، دختر کوچک حسین بن علی است.

پدر او امام سوم شیعیان دوازده‌امامی و مادرش مطابق قوی‌ترین قول‌ها، ام‌اسحاق است. منابعی دیگر مادرش را شهربانو گزارش کرده‌اند. از تاریخ زندگانی او، تا پیش از واقعه کربلا، اطلاعاتی در دست نیست. منابع تاریخی از مرگ وی در اثر اسارت و رنج‌های سفر از کربلا تا شام یاد کرده‌اند. بر اساس نقلی که عمادالدین حسن طبری در کامل بهائی از کتاب الحاویه گزارش کرده‌است، این دختر خردسال در شام و پس از مشاهده سر بریده پدرش، از دنیا رفت و در همان‌جا دفن شد. تاریخ مرگ وی، ۵ صفر سال ۶۱ ه‍.ق گزارش شده‌است. تمام منابعی که از رقیه یاد کرده‌اند، محل دفنش را دمشق و نزدیک به کاخ یزید گزارش کرده‌اند. مقبره‌ای در محله عماره دمشق و در شمال شرقی مسجد سابق اموی وجود دارد که به حرم حضرت رقیه مشهور است.

با توجه به عدم ذکر نام رقیه در منابع کهن و معتبر، تردیدهایی در خصوص انتساب دختری خردسال با نام رقیه به حسین بن علی صورت گرفته‌است. هر کدام از موافقان و مخالفان این انتساب، دلایل متفاوتی را بری ادعای خود مطرح کرده‌اند. در این خصوص، ابن فندق، اولین منبع نسب‌شناسی است که در قرن پنجم هجری قمری از رقیه به عنوان دختر حسین بن علی یاد کرده‌است. پیش از او نیز منابعی روایی و تاریخی به وجود رقیه اشارتی داشته‌اند.

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط