اخبار سلامت

شاخص توده بدنی برای تعریف لاغری در کودکان و نوجوانان چگونه تعیین می شود؟

نمودار جدید در کشورهای در حال گذار اجتماعی، اقتصادی و تغذیه ای که هم سوءتغذیه و هم پرتغذیه رایج است، بسیار مفید خواهد بود.شاخص توده بدنی برای تعریف لاغری چیست؟  

لاغری کاهش وزن افزایش وزن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،نمودار جدید در کشورهای در حال گذار اجتماعی، اقتصادی و تغذیه ای که هم سوءتغذیه و هم پرتغذیه رایج است، بسیار مفید خواهد بود.شاخص توده بدنی برای تعریف لاغری چیست؟برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

ارزیابی خطر اضافه وزن با پایش شاخص توده بدن در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته:

اخیراً در مناطق شهری کشورهای کمتر توسعه یافته توصیه می شود. شاخص توده بدنی به طور قابل توجهی از کودکی، تا نوجوانی و سپس تا بزرگسالی ردیابی می شود. بنابراین شاخص توده بدنی باید در دوران کودکی و نوجوانی ارزیابی و پایش شود تا راهبردهای مداخله زودهنگام و شاید موثرتر امکان پذیر شود. آستانه تایید شده یا بریدگی شاخص توده بدنی تیم کول و همکارانش که توسط کارگروه بین المللی چاقی برای تعریف و شناسایی اضافه وزن و چاقی در دوران کودکی توصیه شده است، در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است.

با این حال، توجه کمتری به اهمیت ارزیابی شاخص توده بدن برای نظارت بر سوءتغذیه شده است. در BMJ این هفته، کول و همکارانش این کار را برای ایجاد برش هایی برای شاخص توده بدن برای تعریف “لاغری” در کودکان و نوجوانان گسترش دادند.

شاخص توده بدنی برای تعریف لاغری در کودکان و نوجوانان چگونه تعیین می شود؟

شاخص توده بدنی برای تعریف لاغری در کودکان و نوجوانان چگونه تعیین می شود؟

سوءتغذیه یا به طور خاص تر، سوء تغذیه در کودکان از دیرباز بر حسب قد و وزن در رابطه با سن در رابطه با بریدگی های مختلف تعریف شده است که معمولاً بر اساس نمونه های نماینده کودکان اروپایی یا آمریکایی است. انتخاب برش اساساً برای شناسایی صحیح آن کودکانی که در معرض خطر هستند مهم است و در حالت ایده آل، باید با پیامدهای شناخته شده عوارض و مرگ و میر مرتبط باشد. با این حال، در حالی که مقادیر شاخص توده بدنی بزرگسالان ۲۵ (اضافه وزن) و ۳۰ (چاقی) با عوارض مرتبط است، شواهد در مورد عوارض مربوط به بریدگی برای لاغری، به ویژه در کودکان، کمتر واضح است. بریدگی فعلی برای لاغری در کودکان به صدک سوم یا پنجم نمودارهای مرجع برای شاخص توده بدن و برش برای سوءتغذیه (کم تغذیه) به وزن برای نمرات z قد (نمرات انحراف استاندارد) مربوط می شود.

به عنوان مثال، در فرانسه، صدک سوم نمودار مرجع فرانسوی برای شاخص توده بدنی برای تعریف لاغری در نوجوانان توصیه می شود، در حالی که کمیته متخصص سازمان جهانی بهداشت (WHO) در مورد آنتروپومتری، قرن پنجم سلامت و تغذیه ملی آمریکا را توصیه می کند. پایگاه داده مرجع بررسی بررسی (NHANES) برای تعریف لاغری در نوجوانی.۶ کول و همکارانش استدلال می‌کنند که توصیه‌های فعلی WHO برای تعریف لاغری نامناسب است، زیرا مجموعه داده NHANES از اوایل دهه ۱۹۷۰ برمی‌گردد و «اعتبار نامشخصی» دارد. علاوه بر این، آخرین استانداردهای رشد WHO7 در سن ۵ سالگی کوتاه شده است، و هیچ مرجع فعلی که به طور موثر محدوده سنی کودکی تا نوجوانی را پوشش دهد باقی نمی ماند.

پاسخ کول و همکارانش به این خلأ استفاده از تکنیک مشابه بر روی نمونه‌ای متشکل از ۲۰۰۰۰۰ نفر از شش کشور (برزیل، بریتانیا، هنگ کنگ، هلند، سنگاپور و ایالات متحده) است که منبع داده‌ها هستند. برای استانداردهای مرجع کارگروه بین المللی چاقی برای اضافه وزن و چاقی، برای ایجاد بریدگی در طول دوران کودکی و نوجوانی که کودک در معرض خطر را به دلیل لاغری شناسایی می کند. برش انتخاب شده یک شاخص توده بدنی ۱۷ کیلوگرم بر متر مربع در سن ۱۸ سالگی است که همزمان با بریدگی درجه ۲ سازمان جهانی بهداشت برای لاغری در بزرگسالان، و به مقدار z-2 امتیاز برای شاخص توده بدن در مجموعه داده ترکیبی کول است.

علاوه بر این، کاهش ۱۸.۵ کیلوگرم بر متر مربع و ۱۶ کیلوگرم بر متر مربع نیز در نظر گرفته شده است تا با لاغری درجه ۱ و درجه ۳ WHO در بزرگسالان مطابقت داشته باشد و تمایز بین درجات مختلف سوء تغذیه و در نتیجه سطوح مختلف خطر در کودکان را امکان پذیر می کند. این مهم است، با توجه به اینکه شیوع مرگ و میر کودکان به طور مستقیم با درجه سوء تغذیه مرتبط است. ۸ علاوه بر این، مقدار z-2 امتیاز این مزیت اضافی را دارد که حدود ۸۰٪ از میانگین شاخص توده بدنی است و معادل است. تعریف WHO از هدر رفتن (وزن کم برای قد).

این برش‌های جدید برای استفاده با نمونه‌هایی از کودکان در مطالعات تطبیقی شیوع لاغری مناسب‌تر هستند، نه به‌عنوان مرجع یا استانداردهایی برای شاخص توده بدن فعلی یا توصیه‌شده براساس سن و جنس. محدودیت‌ها این است که از برش‌های یکسانی برای زن و مرد استفاده می‌کنند و برای رشد بلوغ یا سرعت رشد و بلوغ نوجوانان تنظیم نمی‌شوند. هر دو جنس و رشد بلوغ با تغییرات چشمگیر در ترکیب بدن همراه هستند و معمولاً در طول تجزیه و تحلیل به کنترل دقیق آماری هر دو متغیر نیاز است. علاوه بر این، شاخص توده بدنی معیار مستقیمی برای چربی کل بدن یا کل توده بدون چربی بدن نیست، حتی اگر به طرز شگفت انگیزی با چربی و بافت لاغر همبستگی داشته باشد.

برش های جدید پیشنهاد شده توسط کول و همکارانش:

باید در مطالعات مربوط به ارتباط بین لاغری و عوارض در کودکان و نوجوانان آزمایش شود. آنها به طور بالقوه در کشورهایی که در حال تجربه گذار اجتماعی، اقتصادی و تغذیه ای هستند مانند آفریقای جنوبی، برزیل، چین و روسیه، بسیار مفید هستند، و در آنها هم تغذیه بیش از حد و هم سوء تغذیه رایج است. داشتن یک نمودار منفرد که در هر دو انتها سازگار باشد و از داده های بین المللی ساخته شده باشد، هم در تنظیمات اپیدمیولوژیک و هم در بالینی مفید است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط