۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰

سیر تا پیاز سبد «فجرانه» | سوالات پرتکرار مردمی درباره بسته‌ های حمایتی دولت + استعلام میزان اعتبار کالابرگ فجرانه

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی به ۹ پرسش پرتکرار مردمی درباره یکی از خبرسازترین بسته‌های حمایتی دولت توضیحاتی را ارائه داد.

سیر تا پیاز سبد «فجرانه» | سوالات پرتکرار مردمی درباره بسته‌ های حمایتی دولت + استعلام میزان اعتبار کالابرگ فجرانه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، عیدانه «فجرانه» در صدر اخبار بهمن قرار گرفت. طرحی که دولتی‌ها برای مردم از ۱۷‌بهمن اجرایی کردند. در چند روز ابتدایی، اجرای طرح «فجرانه» با ابهامات مردمی از کم‌و‌کیف اجرا همراه شد. در همین راستا بازار شنیده‌های مردمی نیز داغ شد. «من شنیدم خرید نکنی یارانه‌ات قطع می‌شه.»، «تا آخر ماه بیشتر وقت نداری هرکجا تونستی برو و خرید کن. حتی با صف!» در همین راستا صفحه صدای مردم شهرآرا ۹ پرسش پرتکرار مردمی را که به سامانه صدای مردم ارسال شده بود با محمدامین بابایی، مدیرکل کار تعاون و رفاه اجتماعی، درمیان گذاشت.

سبد «فجرانه»

آیا با خرید کالابرگ‌های فجرانه، یارانه مان قطع می‌شود؟

هرکدام از این موارد در جایگاه جداگانه‌ای است. یارانه کاربرد جداگانه‌ای دارد. مبلغ اختصاص یافته برای خریدکالا نیز کاربرد خود را دارد؛ بنابراین به هیچ عنوان یارانه مردم با خرید در طرح فجرانه قطع نخواهد شد.

اگر فرصت ماه نخست طرح فجرانه تمام شود و کالایی خریداری نکنیم آیا این یارانه برای ماه بعد ذخیره می‌شود؟

نه. این طرح از ۱۷‌بهمن شروع شده است؛ بنابراین برای نوبت نخست، مردم از ۱۷‌بهمن تا ۱۷ اسفند فرصت دارند که نسبت به خرید کالا‌های خود اقدام کنند. یارانه بعدی از ۱۷ اسفند تا ۱۷ فروردین و یارانه سوم نیز از ۱۷ فروردین تا ۱۷ اردیبهشت است؛ بنابراین این یارانه برای ماه بعد ذخیره نمی‌شود. نکته دیگر آنکه در همان بازه یک‌ماهه مردم فرصت کافی برای خرید کالا‌های همان نوبت را دارند. از مردم تقاضا داریم که در همان بازه یک‌ماهه کالا‌های اعلامی و مورد نیاز خود را خریداری کنند.

آیا باید همه یازده قلم کالا را در یک نوبت مراجعه خریداری کنیم؟ یا این امکان وجود دارد که در بازه یک‌ماه و بر اساس نیازی که داریم کالای مورد نظرمان را خریداری کنیم؟

مردم می‌توانند برای خرید کالا‌های خود در مدت یک ماه اقدام کنند؛ بنابراین برای نوبت نخست تا ۱۷ اسفند این امکان را دارند که یازده قلم کالای اعلام شده سبد فجرانه را بر اساس نیاز خانواده خود خریداری کنند. از مردم تقاضا داریم به هیچ عنوان برای خرید و اجتماع و صف بستن در فروشگاه‌ها شتاب نداشته باشند. قطعا زمان یک ماه فرصت مناسبی است که به صورت اندک اندک اقدام به خرید کالا‌های اعلامی طرح فجرانه کنند.

من در دهک‌بندی‌های صورت گرفته جزو دهک سوم هستم و یارانه نیز دریافت می‌کنم، اما کالا‌های فجرانه شامل حال من نشده است. کجا می‌توانم اعتراض خودم را ثبت کنم؟

غیر ممکن است این اتفاق افتاده باشد. مگر آنکه در فهرست افراد جدیدی که به فهرست یارانه‌بگیر‌ها اضافه شده‌اند، باشند. در مورد این افراد باید گفت که آن‌ها می‌توانند به سایت حمایت (https://hemayat.mcls.gov.ir) مراجعه و اعتراض خود را مبنی بر عدم تخصیص فجرانه ثبت کنند.

نزدیک‌ترین فروشگاه‌هایی را که در محدوده منزل یا محل کارم در آن کالا‌های فجرانه توزیع می‌شود از چه طریقی می‌توانم پیدا کنم؟

نرم‌افزار «شما» را که مخفف شبکه ملی اعتبار است روی گوشی خود نصب کنید تا بتوانید از طریق این شبکه به فهرست و آدرس فروشگاه‌هایی که کالای طرح فجرانه در آنجا توزیع می‌شود دست پیدا کنند.

به‌تازگی ازدواج کرده‌ام و ابتدای بهمن به جدا کردن یارانه اقدام کرده‌ایم، اما هنوز یارانه ما وصل نشده است. آیا این طرح مشمول ما می‌شود؟

تا زمانی که یارانه این افراد با عنوان برقرار نشود امکان استفاده از این طرح را ندارند، زیرا اسامی آن‌ها هنوز در زیرمجموعه سرپرست قبلی است؛ بنابراین تا زمانی که به صورت مستقل به عنوان سرپرست، یارانه آن‌ها برقرار نشود امکان استفاده ندارند و به حساب سرپرست قبلی این مبلغ واریز می‌شود.

آیا با این یارانه ۲۲۰‌هزارتومان می‌توان یک قلم کالا خریداری کرد؟

من شیر و لبنیات و حبوبات را نمی‌خواهم و به‌جای آن قصد دارم برنج خرید کنم.

این مبلغ ۲۲۰ هزارتومان که برای هر نفر درنظرگرفته شده برای یازده قلم کالا با وزن مشخص است؛ بنابراین نمی‌توان در آن تغییراتی ایجاد کرد.

شنیده‌ایم برخی از فروشگاه‌ها به‌جای یازده قلم کالا یک کالا و به اندازه مجموع یارانه افراد آن خانواده می‌دهند. آیا درست است؟

اگر فروشگاهی برای مجموع یارانه یک فرد (همان ۲۲۰ هزارتومان) یک کالا در مقابل یازده قلم کالا ارائه داد، تخلف کرده است. همان‌طور که اشاره شد برای این ۲۲۰‌هزارتومان یازده کالا (ازجمله گوشت مرغ، گوشت منجمد گوساله، برنج، روغن، پنیر و…) با وزن مشخص درنظرگرفته شده است. با این توضیحات اگر فروشگاهی به عنوان مثال به اندازه مجموع مبلغ یارانه یک خانواده پنج‌نفره فقط برنج داد تخلف کرده است. اسامی این فروشگاه‌ها را اعلام کنید تا با آن‌ها برخورد کنیم. در ادامه دسترسی این فروشگاه‌ها قطع خواهد شد.

مجموع پول این یازده قلم کالا با احتساب یارانه دولت چقدر می‌شود؟

مجموع ریالی سبد هر نفر با احتساب وزن یازده‌قلم کالا به نرخ امروز (نیم‌کیلو گوشت و یک کیلوگرم تخم‌مرغ و …) ۷۴۳‌هزار و ۷۴۵ تومان بوده که از این رقم ۲۲۰‌هزار تومان یارانه دولت است.

 

کدام فروشگاه ها در طرح فجرانه حضور دارند؟

فروشگاه‌های افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی، رفاه، هایپرمی، وال مارکت در سراسر کشور تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند.

همچنین شهروندان برای شناسایی سایر فروشگاه‌های عامل طرح فجرانه می‌توانند به نرم‌افزار کاربردی شما مراجعه و فروشگاه‌های اطراف خود را مشاهده کنند.

این برنامه از طریق سایت https://shoma.sfara.ir و یا اجرای کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* قابل دریافت است.

استعلام میزان اعتبار کالابرگ فجرانه

مشمولین طرح کالابرگ فجرانه (دهک های یک تا هفت) می توانند از طریق نصب اپلیکیشن شما از طریق سایت https://shoma.sfara.ir و یا اجرای کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* از میزان اعتبار خود مطلع شوند.

زمان واریز اعتبار تشویقی کالابرگ به حساب‌ها:

مشاور معاون وزارت تعاون: در طرح کالابرگ الکترونیک، هجدهم تا بیستم هر ماه حساب سرپرستان خانوار شارژ می‌شود.

طرح فجرانه به مدت سه ماه از ۱۸ بهمن‌ شروع و تا ۱۸ اردیبهشت‌ادامه دارد.

نیازی نیست افراد یکجا اعتبار خود را خرید کنند بلکه می‌توانند طی یک ماه خریدشان را انجام دهند.

یارانه طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک چقدر است؟

قیمت روز سبد مشتمل بر ١١ قلم، ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوارهای دهک‌های اول تا هفتم درآمدی در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز (به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان) از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

از کالابرگ طرح فجرانه چطور استفاده کنیم؟

مبلغ حمایتی دولت به‌صورت اعتبار در حساب سرپرست خانوار تخصیص یافته و در زمان خرید و متناسب با میزان خرید مصرف می‌شود. خانوارها می‌توانند اقلام طرح را در سقف وزنی و کالایی تعریف شده خرید کنند و امکان جابه‌جایی اعتبار بین گروه‌های کالایی مقدور نیست. به‌عنوان مثال با اعتبار برنج امکان خرید روغن وجود ندارد.

برای سهولت دسترسی خانوارها، اپلیکیشن و شبکه ملی اعتبار (شما) بر اساس هر کدملی راه‌اندازی شده است تا با استفاده از آن، شرایطی برای سرپرستان خانواده فراهم شود تا بتوانند مانده اعتبار یارانه خود را مشاهده، ۲۱۱ هزار فروشگاه‌ متصل به طرح و لیست اقلام را پیدا و از آن فروشگاه‌ها به صورت اعتباری خرید کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار