۲۲:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰

سوپرایز بامدادی مرتضوی برای پیرمردان تامین اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،سید سلطان مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص اصلاح حقوق کارگران اظهار داشت: کی گفته سه جانبه گرایی. در کارگران؟ آیا حقوق باید حذف شود؟ به ه...

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در آستانه اجرایی شدن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،سید سلطان مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص اصلاح حقوق کارگران اظهار داشت: کی گفته سه جانبه گرایی. در کارگران؟ آیا حقوق باید حذف شود؟ به هیچ وجه سه جانبه گرایی حذف نخواهد شد. نمایندگان کارگری این موضوع را مطرح کردند که اساساً در آن مدت شورای عالی کار در کنار کارفرمایان قرار گرفت و ما گفتیم برای جلوگیری از این گونه شبهات، خیلی بهتر است موضوع به مجلس واگذار شود. که در آن نمایندگان مردم حضور دارند و تعداد قابل توجهی از نمایندگان نیز کارگر هستند و می توانند به راحتی نیازها را بررسی کنند.

توضیح مهم وزیر کار درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

وی افزود: در جلسه قبل گفتم در روز کارگر برخی از نمایندگان کارگری از رئیس جمهور خواستند وزیر کار را از پیشنهادی که ارائه کرده است کنار بگذارد. رئیس جمهور تذکری به من داد که من دستور دادم و بحث اصلاح ماده ۴۱ قانون کار را از دستور کار خارج کردیم. حداقل دستمزد را در شورای عالی کار تصویب کردیم، تغییری در حداقل دستمزد ایجاد نمی شود و برای سال آینده تصمیمات لازم اتخاذ می شود.

وزیر کار اعلام کرد: حقوق بازنشستگان کشوری طبق قانون افزایش یافت. برای بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس مصوبه شورای عالی کار احکام ابلاغ و اصلاح شد و از ماه جاری به تدریج پرداخت خواهد شد.

مرتضوی با اشاره به اقدامات وزارت کار برای ایجاد اشتغال گفت: سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار نفر جویای کار در سامانه مربوطه ثبت نام کردند و تعداد قابل توجهی از آنها از طریق این سامانه جذب بازار کار شدند. کارخانه ها و کارفرمایان نیز در آن سامانه ثبت نام کردند، اما متاسفانه نتوانستیم کارگران را بر اساس نیازشان راهنمایی کنیم و کارگران تمایلی به حضور در آن مشاغل نداشتند. امسال هدف گذاری افزایش پیدا کرده است و ۴۰۰ هزار نفر را هدف گذاری کرده ایم که امیدواریم به آن برسیم.

وی با تاکید بر اینکه سیاست دولت تداوم طرح کالابرگ است، یادآور شد: ارزیابی اولیه عملکرد سه ماهه و تعدیل گردش کار ضروری است و این امر باید در دستگاه های تصمیم گیری بررسی شود. آنچه من می دانم این است که اساساً سیاست دولت ادامه این طرح است.

وزیر کار گفت: دهک های یارانه ای قابل تغییر هستند و نظام پایه رفاهی ایران برای دهک ها شاخص هایی تعریف کرده است و امکان دارد فردی از دهک چهارم به دهک پنجم و بالعکس ارتقا پیدا کند. این سیستم همیشه قابل به‌روزرسانی است و هر شش ماه یکبار تغییرات و اعشاری‌ها اصلاح می‌شوند. اگر کسی به اعشاری شدن اعتراض دارد، می تواند این کار را از طریق چندین سیستم انجام دهد تا نتایج تحقیق به او اعلام شود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط