۲۲:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۳

اقتصادی

سود سهام عدالت کی واریز میشود| نظارت ها بر شرکت های بورسی برای واریز به موقع سود سهام عدالت چگونه است؟

سهام عدالت در دولت نهم با هدف توزیع ثروت بین اقشار کم برخوردار و کاهش سود دولت از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی ایجاد شد. سبد سهام عدالت متشکل از سهام شرکت‌های دولتی است که تا اواسط سال 99 قابلیت فروش سهام عدالت وجود نداشت اما پس از آن امکان آزادسازی سهام عدالت و فروش بخشی از سهام فراهم گردید. کسانی که سهام خود را نگهداری کردند، سود سهام عدالت را سالانه د...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سهام عدالت یک کمک معیشت است که به افراد داده میشود و با توجه به سود سهام عدالت افراد میتوانند به یکی از درد های اقتصادی خود برسند. حتی جاماندگان هم به دنبال فرصتی برای ثبت نام سهام عدالت هستند. و پدر و مادر ها نیز به دنبال این هستند که برای فرزندانشان حساب باز کنند. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سود مرحله سوم سهام عدالت در سال ۱۴۰۳

مرحله سوم واریز سود سهام عدالت در خرداد ماه امسال واریز می شود ولی شرایط و ضوابط خاصی دارد.

مرحله سوم سود سهام عدالت مربوط به عملکرد مالی سال ۱۴۰۱ شرکت‌ها که به دلیل قصور ۸ شرکت در واریز سود مرحله دوم سال گذشته به تعویق افتاده بود، در خرداد ماه ۱۴۰۳ پرداخت خواهد شد.

در زمان واریز مرحله دوم سود سهام در اسفند ۱۴۰۲ مشخص شد که ۸ شرکت در مهلت مقرر نسبت به محاسبه عملکرد مالی سال ۱۴۰۱ و واریز سود سهام خود اقدام نکرده‌اند. این موضوع تخلف محسوب می‌شود و سازمان بورس اعلام کرده با این شرکت‌ها برخورد خواهد کرد.

سود مرحله دوم سهام عدالت که در پایان سال گذشته به سهامداران پرداخت شد به سه دلیل کمتر از واریزی مرحله اول در آذرماه بود:

فروش سهام توسط کارگزاری‌ها به درخواست متقاضیان در سال گذشته یکی از دلایل اصلی کاهش سود مرحله دوم بوده است. تفاوت در سبد سهام افراد دلیل دیگر این اتفاق است و عدم واریز سود توسط ۸ شرکت باعث شده که سود کاهش پیدا کند.

هنوز مبلغ دقیق سود مرحله سوم و تاریخ دقیق واریز آن توسط سازمان بورس اعلام نشده است. در اسفندماه، دارندگان سبد سهام به شرح زیر سود دریافت کرده‌اند:

سبد ۴۵۲ هزار تومانی: ۴۰۹ هزار تومان

سبد ۴۹۲ هزار تومانی: ۴۴۶ هزار تومان

سبد ۵۳۲ هزار تومانی: ۴۸۲ هزار تومان

سبد یک میلیون تومانی: ۹۰۶ هزار تومان

سهامدارانی که تقاضای فروش سهام خود را در سال گذشته نداده‌اند و در میزان سود دریافتی خود مغایرت مشاهده می‌کنند، می‌توانند از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پیگیری کنند. باید در نظر داشته باشند که واریز سود سهام عدالت به صورت خودکار و بدون نیاز به اقدام از سوی سهامداران انجام می‌شود. ضمنا مرکز تماس ۱۵۶۹ شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز آماده پاسخگویی به سوالات سهامداران است. و در نهایت اینکه برای دریافت سود سهام به هیچ سایتی مراجعه نکنید و مراقب کلاهبرداری‌ها باشید.

سهام عدالت

سهام عدالت

 

نحوه دریافت سود سهام عدالت

همان‌طور که پیش از این گفته شد، تنها شرط دریافت سود سهام ثبت نام در سجام و ثبت شماره شبا دارنده سهام است. سهامدارانی که در سامانه سجام ثبت نام نکرده و احراز هویت نشده‌اند، مبلغ سود سهام به حساب آن‌ها واریز نشده و بستانکار تلقی می‌شوند. اگر در سجام ثبت نام نکرده‌اید باید بدانید که ثبت نام در سجام و احراز هویت به دو روش انجام می‌گردد.

۱. در روش نخست می‌توانید به طور مستقیم وارد سامانه سجام شوید و اطلاعات شخصی و شماره حساب را وارد نمایید. پس از تکمیل فرم‌های مربوطه یک کد ۱۰ رقمی به شماره همراه پیامک می‌شود، پس از دریافت کد می‌توانید مجدد وارد سامانه شوید و احراز هویت غیرحضوری انجام دهید. این روش مستلزم پرداخت هزینه می‌باشد.

۲. در روش دوم می‌توانید با ورود به سایت کارگزاری بیدار برای ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی اقدام کنید.

سود سهام عدالت متوفیان واریز شد؟

در مهر سال ۱۴۰۲ برای نخستین بار امکان انتقال سهام متوفیان به وراث فراهم شد. وراثی که مراحل انتقال سهام عدالت را تا ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ گذرانده باشند، سود سهام به حساب وراث واریز شده است. متوفیانی که سبد سهام آنها ۵۰۰ هزار تومانی است، حدود یک میلیون تومان به حساب وراث آنها واریز شد. همچنین متوفیانی که آن آنها به ارزش یک میلیون تومان بود، وراث آنها سود حدود یک میلیون و ۹۰۰ دریافت کردند.

به طور مجموع سهام و سود آن  تا سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است که در حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قرار دارد. به این مبلغ سود بانکی تعلق گرفته که در زمان انتقال سهام متوفیان به وراث، پرداخت می‌شود. وراث باید بدانند که امکان انتقال سپرده  متوفیان وجود دارد اما تا به امروز زمان فروش سهام مشخص نشده است.

نظارت ها بر شرکت های بورسی برای واریز به موقع سود سهام عدالت چگونه است؟

در حالی خرداد ماه امسال قرار است بخش دیگری از سود آن  واریز شود که مدتی قبل خبرها حاکی از عدم واریز سود شرکت‌های بورسی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها بود.
با وجود خبرهای مختلف مبنی بر عدم واریز سود سهام توسط شرکت‌های بورسی، این سود قبل از نوروز برای مردم واریز شد، حال سئوال اینجاست که نظارت‌ها بر این شرکت های بورسی چگونه است تا سود آن  به موقع واریز شود؟
ولی الله جعفری، رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص به ایسنا گفت: ۳۶ شرکت بورسی و ۲ شرکت غیربورسی سود خود را باید واریز کنند تا واریز سود آن به موقع انجام شود.
وی ادامه داد: قبل از نوروز برخی از این شرکت‌ها برای تامین بودجه و سود حاصل از سهام با مشکلات مالی رو به رو بودند که با توجه به رفع بخشی از این مشکلات، قرار است خرداد ماه امسال بخش دیگری از سود آن  برای مردم واریز شود.
جعفری اضافه کرد: همکاران ما در اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان بورس و اوراق بهادار با ۳۶ شرکت بورسی به صورت مستمر ارتباط دارند و پیرو سپرده گذاری شرکت‌ها مدام پیگیر هستند تا سود این شرکت برای اداره واریز شود.
رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا مخابرات هم جزو شرکت هایی بود که با وجود بزرگ بودن شرکت مشکلات مالی داشت و نتوانست سود سهام خود را برای آن  قبل از نوروز واریز کند؟، گفت: مشکلات مالی به بزرگ و کوچک بودن شرکت‌ها ارتباطی ندارد، مخابرات هم ممکن است مشکلات خاصی داشته باشد، در واقع مشکل اصلی شرکت‌ها در ارتباطی است که با مشتریان خود دارند و مطالبات را نمی‌توانند دریافت کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط