۲۲:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۳

اقتصادی

سود سهام عدالت در خرداد واریز میشود|‌تاریخ واریز سود سهام عدالت مشخص شد؟

سود سهام عدالت در چه زمانی واریز یشود این سوالات را میتوانید در اندیشه معاصر دنبال کنید

سودسهام عدالت 1403

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سود سهام عدالت دوره سوم زمانش آیا مشخص شده است و افراد برای دریافت سود سهام عدالت باید چه کاری انجام دهند .لازم به ذکر است سود سهام عدالت متوفیان هم در این زمان به حساب وراث واریز میشود. سود سهام عدالت نوعی یارانه و کمک معیشتی است که در سال چند بار به حساب افراد واریز میشود برای با خبر شدن از جزییات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تاریخ قطعی واریز سود سهام عدالت مشخص شد؟

عشقی، رییس سازمان بورس اعلام کرده امیدواریم بتوانیم در خرداد ماه باقی مانده سود سهام عدالت را واریز کنیم و تارخ دقیقی برای واریز سود اعلام نکرده است. در ادامه متن کامل خبر را می خوانید.

انتهای آذر ماه سال گذشته بود که مرحله اول عملکرد مربوط به سال مالی ۱۴۰۱ شرکت‌ها به حساب سهامداران واریز شد، مرحله دوم واریز سود سهام عدالت هم ۲۴ اسفندماه بود؛ سودی که بنابر اعلام سازمان بورس در مرحله دوم دارندگان سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی مبلغ ۴۴۶ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۴۸۲ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی ۹۰۶ هزار تومان سود دریافت کردند.

سود سهام عدالت

سود سهام عدالت

در این بین به دلیل بدقولی برخی شرکت‌ها، واریز این سود در دو مرحله انجام نشد و به مرحله سوم کشیده شد؛ در این رابطه ۲۸ فروردین ماه مجید عشقی رئیس سازمان اعلام کرد که «مجموعه اتفاقاتی رخ داد که سبب شد برخی شرکت‌ها تخلفی داشته باشند و نتوانند سود سهام عدالت را پرداخت کنند. این شرکت‌ها اکثراً با کمبود نقدینگی مواجه هستند ما هم توصیه کردیم که باید سود سهام عدالت پرداخت شود امیدواریم تا خرداد بتوانیم این سودها را جمع آوری و مابقی آن را پرداخت کنیم. البته باید زمان دقیق آن را شورای عالی بورس مشخص کند.»

با توجه به اینکه هنوز این سود واریز نشده است، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این ارتباط اعلام کرد که «علیه شرکت‌هایی که  این معیشتی را ندادند، اقدام حقوقی صورت می‌گیرد.»

خاندوزی توضیح داد: سال ۱۴۰۱ در اسفند سال ۱۴۰۲ واریز شد، اما باقیمانده اندک دیگری نیز وجود دارد که سرجمع آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و عمدتاً سه دسته شرکت‌های فولادی، پالایشی و پتروشیمی هنوز به وظایف خود در پرداخت سود عمل نکرده‌اند.

وی گفت: سازمان بورس علیه آن دسته از شرکت‌ها که به تعهدات خود عمل نکردند اقدام حقوقی خواهد کرد. زیرا موضوع سهام عدالت احقاق حق سهامداران خرد است. امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم این مساله به نتیجه برسد./اینتیتر

تغییر تاریخ واریز سود ۹۶۰ هزار تومانی سهام عدالت در خرداد

این روز‌ها صحبت از زمان واریز سود سهام عدالت است. سهام عدالت که سبدی از سهام است که از شرکت‌های دولتی تشکیل شد‌ه و سود عملکرد مالی ۱۴۰۱ را تا به امروز در دو مرحله پرداخت کرده است. حال سهامداران منتظرند که ببینند چه زمانی قرار است سود مرحله سوم سهام عدالت واریز شود.

سهام عدالت به سهام شرکت‌های دولتی بورسی و غیربورسی مختلف گفته می‌شود که به‌صورت یک سبد ترکیبی در دهه ۸۰ در اختیار اقشار ضعیف جامعه قرار گرفت. این سهام در واقع چیزی شبیه به یارانه امروزی بود، با این تفاوت که به‌صورت سهم به هر فرد از اعضای خانواده‌های منتخب تعلق گرفت و هر چند وقت یکبار هم سودی را به سهامداران ارائه می‌داد.

سهام عدالت سبدی از سهام دولتی است که به نوعی یارانه برای تامین عدالت اجتماعی و فقرزدایی و همچنین کاهش سهام دولت در شرکت‌های بزرگ اقتصادی محسوب می‌شود. سهام عدالت از سهام ۴۹ شرکت دولتی تشکیل شده که ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی هستند.

واریز سود به چه شکل است؟

تمامی دارندگان سـهام عدالت برای دریافت سود سـهام عدالت باید مشخصات شناسایی و اطلاعات بانکی مخصوصا شماره شبای خود را در سامانه سجام ثبت نام کنند. در صورتی که، شماره شبای بانکی ثبت نشده باشد و یا دارای مشکل باشد، سود به صورت بستانکار باقی خواهد ماند.

البته باید توجه داشت که آن برای برخی افراد واریز نمی‌شود؛ از جمله این موارد می‌توان به شماره شبای نادرست، حساب بانکی مشترک، راکد بودن حساب، حساب بلندمدت، حساب بانکی مسدود و داشتن حساب ارزی اشاره کرد./منیبان

مراحل انتقال سهام عدالت متوفیان

۱. شناسایی دارایی‌ها و سهام: در ابتدا، دارایی‌ها و سهام متوفی باید شناسایی شوند. این شامل دارایی‌های مالی مانند سهام در شرکت‌ها، املاک، سپرده‌های بانکی و دیگر دارایی‌های متعلق به متوفی است.

۲. انتقال به ارثیه: پس از شناسایی دارایی‌ها، این دارایی‌ها باید مطابق با قوانین و مقررات مربوطه به ارثیه انتقال یابند. این مرحله شامل اجرای وصیتنامه (اگر موجود باشد) یا در صورت عدم وجود وصیتنامه، بر اساس قوانین وارثین

۳. تحلیل مالی: پس از انتقال به ارثیه، انجام یک تحلیل مالی از دارایی‌ها و سهام ضروری است. این تحلیل شامل ارزش‌گذاری دقیق دارایی‌ها، ارزیابی مالیاتی و تعیین هزینه‌های مرتبط با انتقال می‌شود.

۴. تنظیم مستندات حقوقی: مرحله بعدی، تنظیم و امضای مستندات حقوقی مربوط به انتقال سهام است، از جمله قراردادها، سند تنظیم شده و سایر مدارک قانونی

۵. انتقال رسمی سهام: در نهایت، سهام به وراث یا وراث مشخص انتقال می‌یابد. این انتقال ممکن است به صورت مستقیم از طریق انتقال مالکیت سهام یا از طریق انتقال دارایی‌های مالی باشد.

رویکردهای مدیریت:

برای مدیریت بهینه انتقال سهام عدالت متوفیان، از رویکردهای مدیریتی متنوعی می‌توان استفاده کرد. این شامل استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت دارایی، مشاوره حقوقی، مالی حرفه‌ای و تجربه‌های موفق در انتقال سهام می‌باشد.

با ترکیب این موارد با مراحل اصلی انتقال سهام عدالت متوفیان، می‌توان فرآیند انتقال را به طور کامل و بهینه انجام داد و از حقوق و مالکیت سهام به وراث یا وراثان بعدی منتقل کرد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط