سوالات مهم در ماجرای کسر ۴ امتیاز از سپاهان

ابهامات زیادی در ماجرای کسر ۴ امتیاز از سپاهان وجود دارد که هنوز برطرف نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،ما هم مثل شما متعجبیم که چرا یک مدیر برنامه بابت انتقال یک بازیکن باید ۱۷ میلیارد تومان (بله، تومان) بگیرد اما واقعیت آن است که متوجه قانون کسر ۴ امتیاز از سپاهان نشدیم. حالا یا قانونی نوشته شده که مدیران باشگاه‌ها آن را امضا کرده‌اند و یا مسئله چیز دیگری است که ما خبر نداریم. قاعدتاً اگر سپاهان تخلف کرده بود، از همان هفته اول نباید می‌گذاشتند ۶ بازیکنش بازی کنند نه اینکه ۴ هفته بگذرد و ۴ امتیاز کسر کنند. الان این خطر چند تیم دیگر را هم تهدید می‌کند و به طور دقیق مشخص نیست که بر اساس چه قانونی بابت هر بازی یک امتیاز از سپاهان کسر شده است. اگر کمیته انضباطی پرونده را دیرتر بررسی می‌کرد، این احتمال وجود داشت که مثلاً در هفته پانزدهم ۱۵ امتیاز از سپاهان کسر شود!

نکته اینجاست که می‌گویند سپاهان قانون را دور زده است که اگر چنین باشد، قطعاً پای حداقل ۳ تیم دیگر هم گیر است. تازه پرسپولیس و استقلال می‌گویند باید بازی‌های سپاهان ۳- صفر می‌شد اما به هر حال وضعیت قرارداد بازیکنان خودشان هم باید بررسی شود. الان شاید بتوان به علی خطیر حق داد که گفت ما (استقلال) سقف بودجه را رعایت کردیم ولی دیگران رعایت نکردند. البته در مورد قرارداد هاشمی‌نسب و سعید مهری هم شایعاتی در فضای مجازی مطرح شده بود که معلوم نیست صحت داشته باشد. همان‌طور که در مورد قرارداد بیرانوند با پرسپولیس کلی شایعه وجود دارد اما حرف ما این است که قانون خیلی شفاف نیست.

نکته دیگر هم اینکه اگر واقعاً بازیکنی برای ۲ سال قرارداد ۱۰۴ میلیاردی (سالی ۵۲ میلیارد) داشته باشد، این یک ظلم مسلم است چون فوتبالی که به ازبکستان می‌بازد و بیش از ۴۰ سال است قهرمان آسیا نمی‌شود، واقعاً نباید قیمت یک بازیکنش ۵۲ میلیارد باشد. فوتبالیست‌های ما رونالدو و نیمار و مسی نیستند و سطح فنی لیگ برتر را هم که می‌بینید. با تمام این اوصاف معتقدیم اولاً قانون باید شفاف باشد و دوماً اگر پرونده سپاهان بررسی شده (که کار خوبی است) پرونده قراردادهای سایر باشگاه‌ها هم باید به طور دقیق و شفاف بررسی شود. ضمن اینکه فقط فدراسیون فوتبال و کمیته نظارت بر قراردادها نمی‌توانند با فساد احتمالی مبارزه کنند و نیاز جدی است که سایر نهادهای نظارتی هم وارد عمل شوند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.