۲۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹

سقوط قیمت دلار به کانال ۴۰ هزار تومان امکان پذیر است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،در بازار آزاد امروز پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ قیمت دلار نسبت به روز گذشته افزایش یافت و به ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. در معاملات امروز مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با افزایش نسبت به...

سقوط قیمت دلار به کانال ۴۰ هزار تومان امکان پذیر است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،در بازار آزاد امروز پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ قیمت دلار نسبت به روز گذشته افزایش یافت و به ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

در معاملات امروز مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با افزایش نسبت به روز کاری قبل به ۴۱ هزار و ۹۸۸ تومان و نرخ حواله دلار نیز به ۳۸ هزار و ۱۷۱ تومان رسیده است.

قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز با کاهش نسبت به روز کاری قبل به ۴۶ هزار و ۵۶ تومان و نرخ حواله یورو نیز به ۴۱ هزار و ۸۶۹ تومان رسیده است.

از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات نیز با افزایش قیمت نسبت به روز کاری گذشته ۱۱ هزار و ۴۳۳ تومان ارزش‌گذاری شده و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۳۹۳ تومان است.

پیش بینی قیمت دلار

جواد فلاحیان، کارشناس اقتصادی با اشاره به شرایط رکودی همه بازارها گفت: «این رکود باعث شده تعداد خرید و فروش‌ها در همه بازارها پایین بیاید، دلار نیز از این موضوع مستثنی نیست.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه هیجان و فشار فروشی در بازار وجود ندارد، افزود: «به نظر می‌رسد نهایت کاهش‌ قیمت دلار می‌تواند تا کف کانال ۵۰ هزار تومانی باشد. با توجه به شرایطی که در اقتصاد مشاهده می‌کنیم پایین‌تر از این میزان دور از واقعیت‌های اقتصادی است.»
اما دلیل رکود بازارها چیست؟ وی در این‌ باره گفت: «در حال حاضر در همه بازارها این رکود وجود دارد. دلیل آن نیز به خاطر سیاست‌های انقباضی شدیدی است که دولت در این چند ماه اخیر تدوین کرده و در بازارهای مختلف اعمال می‌کند.»

فلاحیان تاکید کرد: «هر کاهشی در بازار ارز به خاطر سیاست‌های انقباضی دولت است و این اقدامات، فنر فشرده دلار را فشرده‌تر می‌کند. این در حالی است که رشد ۳۰ درصدی پایه پولی نشانه کاهش‌های دستوری قیمت دلار است.»
وی خاطرنشان کرد: «همان‌طور که دلار تمایلی به پایین آمدن از محدوده ۵۰ هزار تومانی ندارد به نظر می‌رسد تمایلی به بالاتر رفتن از قیمت ۵۲ تا ۵۱ هزار تومانی نیز ندارد.محدوده اصلی که قیمت دلار در آن تثبیت شده کریدور ۵۰ هزار تومانی است.»

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار