۰۸:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

سر قولتان به بازنشستگان بمانید| آخرین خبر از همسان سازی حقوق بازنشستگان

همسان سازی حقوق بازنشستگان یکی از مطالبات جدی این قشر است و دولت باید امسال مرحله اول همسان سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کند.

حقوق بازنشستگان 1402

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رئیس سازمان تامین اجتماعی اخیرا درباره حقوق بازنشستگان گفته که حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران از بیستم تا سی‌ام هر ماه بر اساس حروف الفبا به حساب آنها واریز می‌شود، افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران از اردیبهشت ماه اعمال و پرداخت خواهد شد. معوقات حقوق فروردین ماه بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیز خرداد ماه پرداخت خواهد شد.

از سوی دیگر حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با اشاره به آخرین اقدامات برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: بحث متناسب‌سازی حقوق در بودجه ۱۴۰۳ مصوب شده بود و تاریخ اجرای آن هم از روز نخستین فروردین است، اما نیاز به آیین‌نامه و فرمول دارد تا اجرایی شود که این مهم در دولت، در حال انجام است. بازنشستگان نگران نباشند، این قانونی است که هم اعتبار آن پیش‌بینی شده و هم اراده قوی برای اجرای آن وجود دارد؛ مجلس هم قدرت بر اجرای درست آن نظارت می‌کند.

علیرضا منادی سفیدان از نمایندگان مجلس درباره حقوق بازنشستگان گفت: همانطور که می‌دانید، در مصوبه مجلس در برنامه هفتم توسعه مقرر شده بود ۴۰ درصد از ۹۰ درصد همسان‌سازی امسال شامل بازنشستگان شود؛ اما آن زمان دلار ۵۰ هزار تومان بود و الان ۶۵ هزار تومان! از مسئولان و متولیان امر می‌خواهم تصور کنند که حقوق یک‌ماه‌شان به اندازه حقوق بازنشستگان است؛ آیا خودتان می‌توانید هزینه‌های زندگی‌تان را طوری تنظیم کنید که دوران بازنشستگی لذت‌بخشی سپری کنید؟

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تأکید کرد: پس عدالت کجاست؟ بازنشستگان مستحق گذران زندگی با کار کردن در تاکسی‌های اینترنتی نیستند و فورا باید به این وضعیت رسیدگی شود.

مسلم صالحی از دیگر نمایندگان مجلس نیز با اشاره به ضرورت اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان پیرو مصوبات برنامه هفتم پیشرفت و همچنین بودجه سالیانه، گفت: بازنشستگان در طول فعالیت ۳۰ ساله خود خدمات ارزنده ای را انجام داده و مستحق حمایت در دوران بازنشستگی هستند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط اقتصادی سالهای اخیر و افزایش گاه و بی گاه نرخ تورم، بیان کرد: تلاطمات ارزی و تکانه های اقتصادی باعث شده تا بازنشستگان شرایط معیشتی مناسبی را سپری نکرده و همواره در تامین نیازهایی نظیر تامین کالای اساسی و همچنین موضوعات درمانی خود با کاستی هایی مواجه شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس یازدهم برای تحول در شرایط معیشتی بازنشستگان، موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی را در لایحه برنامه هفتم پیشرفت و همچنین بودجه سالیانه پیش بینی کرد، تاکید کرد: حتی مجلس به دلیل اهمیت متناسب سازی حقوق بازنشستگان، ابتدا با بودجه سال ۱۴۰۳ مخالفت کرد تا منابع لازم برای اجرای این موضوع از سوی دولت تامین شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیرو مصوبات لایحه برنامه هفتم پیشرفت، امسال، سال اول اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان است، گفت: دولت باید در سال جاری، ۴۰ درصد از بحث متناسب سازی حقوق بازنشستگان را اجرا کند تا در ادامه حقوق بازنشسته ها به ۹۰ درصد حقوق شاغلین همتراز برسد.

وی با بیان اینکه متناسب سازی حقوق بازنشستگان باید اجرایی شود، ادامه داد: ما به بازنشستگان قول داده ایم و باید بر سر قولمان بمانیم و پایبند تعهداتمان باشیم، بنابراین ضرورت دارد تا دولت در اجرای این قانون تسریع کرده و سرنوشت آن را به سرنوشت اجرای نامناسب رتبه بندی معلمان گره نزد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس اصرار دارد تا متناسب سازی حقوق بازنشستگان در سال اول اجرای برنامه هفتم عملیاتی شود.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : افکار

مطالب مرتبط