۰۱:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

اقتصادی

سامانه هدفمندی یارانه| ورود به سایت هدفمندی یارانه hadafmandi.ir

سامانه هدفمندی یارانه+ورود به سایت هدفمندی یارانه + سایت هدفمندی یارانه چیست

یارانه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، برای هدفمند شدن یارانه دولت تصمیم گرفت یک سایت باز کند تا کسانی که یارانه نمیگیرند هم بتوانند در جایی اعتراض خود  ثبت کنند. یارانه یک کمک معیشتی به مردم است که از لحاظ اقتصادی خیلی به مردم کمک کرده است. برای مشاهده جزئیات اندیشه معاصر را دنبال کنید

نحوه ثبت نام

افرادی که متقاضی ثبت نام یارانه جدید هستند، ممکن است در دسته جاماندگان قرار بگیرند. همچنین، برخی از زوجین برای ثبت یارانه فرزندان تازه متولد شده، خواهان آشنایی با طریقه‌ی آن باشند. اگر در یکی از دو دسته‌ی گفته شده قرار دارید، باید سایت یارانه آشنایی داشته باشید.

برای ثبت نام یارانه نقدی و معیشتی جدید به کدام سامانه مراجعه کنم؟

هر کدام از سایت‌های یارانه برای ثبت درخواست یک دسته‌‎ی خاصی از مشمولان در نظر گرفته شده است. برای مثال، جاماندگان یارانه باید به سایت my gov ir مراجعه کنند. در صورتی که به دلیل یارانه نقدی نوزادان و زوج های جوان می‌خواهید درخواست ثبت‌نام یارانه جدید بدهید، به سایت www.refahi.ir یارانه مراجعه کنید.

سایت دهک بندی یارانه

یارانه

معرفی سایت هدفمندی  hadafmandi.ir

از زمانی که طرح پرداخت کمک معیشت به اجرا درآمد، بحث های فراوانی در خصوص معایب و مزایا آن مطرح شده است. یکی از مواردی که بسیار مورد بحث بوده است، تامین منابع مالی جهت واریر یارانه ها می باشد که فشار زیادی به دولت وارد کرده است. به همین دلیل نیاز به وجود سازمانی جهت مدیریت و ساماندهی اجرای این طرح برای پیشبرد صحیح آن، به شدت حس می شد که این دلیلی شد تا سازمان ساماندهی یارانه ها به روی کار آید.

سازمان هدفمندی با مشکلاتی از قبیل اختلاف مبلغ با قیمت های موجود در بازار، تامین منابع مالی و افزایش رشد جمعیت مواجه بوده است. این سازمان با تدوین برنامه ای سعی کرد تا با شناسایی وضعیت اقتصادی و اجتماعی افراد و تلاش برای دهک بندی آن ها، افراد کم برخوردار و ثروتمند را در گروه های مختلف طبقه بندی کند تا متناسب با دسته ای که هر یک از افراد در آن قرار می گیرند، به آن ها یارانه پرداخت شود و یارانه افراد ثروتمند حذف گردد تا بودجه ای که برای پرداخت به این افراد استفاده می شد، بین افراد کم برخوردار پخش شود.

این سازمان با توجه به فعالیت هایی که انجام می دهد اقدام به راه اندازی سایت خود کرده است تا علاوه بر معرفی این سازمان، بخش هایی نبز برای پاسخ به سوالات پرتکرار مردم ایجاد کند. همچنین در سایت hadafmandi.ir، لیست خدمات یارانه ای مانند تغییر سرپرست خانوار، قرار داده شده است که راهنمای دریافت هر کدام از این خدمات ارائه گردیده اند.

همچنین یکی دیگر از نکات مهم سایت سازمان هدفمندسازی یارانه ها hadafmandi.ir، انتشار اخبار مرتبط با این حوزه است. این ویژگی به خصوص پس از اجرای طرح جدید یارانه ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ چرا که اکنون بسیاری از افراد قصد ثبت نام مجدد یارانه را دارند. اخبار زمان و نحوه ثبت نام جاماندگان و منصرف شدگان  از طریق این سایت اعلام می شود.

استعلام یارانه معیشتی با کد ملی و کد دستوری

بدون اطلاع قبلی دهک بندی تغییر کرد و  دی ماه ۶۰ هزار خانوار حذف شد. بر این اساس، تعدادی که پیش از این و تا آذر ماه سال جاری در صف  قرار داشتند، بر اساس فهرست جدید اعلامی وزارت کار، از دریافت یارانه نقدی حذف شدند.

قبل از اعلام رسمی سازمان هدفمندی  مبنی بر حذف یارانه نقدی برخی از خانوارها، عده‌ای گمان می‌کردند که واریز آن در دی ماه مختل شده است.

دهک بندی جدید

به گفته او، طبق دهک بندی جدید  تعدادی از انها حذف شده است، اما جزئیات و شاخص حذف دهک بندی را وزارت رفاه باید اعلام کند. هم اکنون سازمان هدفمندی آمار تقریبی از حذف انها دارد و تعداد دقیق آن را باید وزارت رفاه اعلام کند.

سخنگوی ستاد هدفمندی  با بیان اینکه اختلالی در پرداخت رخ نداده است، افزود: تمامی سرپرستان خانوارهایی که یارانه دی ماه آنها واریز نشده است، برمبنای دهک بندی جدید پردرآمد شناخته شدند.

طبق قانون سازمان هدفمندی  هرماه باید لیست کدملی سرپرستان خانوار را به وزارت رفاه اعلام کند، حال اینکه وزارت رفاه هرماه یا هرچند وقت یکبار دهک بندی را انجام می دهد، جزئیات دقیق را خود باید اعلام کند.

دهک بندی یارانه

دهک بندی یارانه

معیار درآمدی

در خبری معیارهای درآمدی برای حذف یارانه‌ها اعلام شد. در این معیارهای اعلامی اگر درآمد ماهانه شما بیش از ۳۵میلیون تومان باشد، شما جز صدک بالای جامعه محسوب می‌شوید و ۹۹درصد مردم درآمدی کمتر از شما دارند و اگر در سال درآمدی کمتر از سی میلیون تومان را داشته باشید در دهک اول درآمدی جای می‌گیرید.

البته مقامات رسمی هنوز مبنای درآمدی را برای حذف یارانه‌ها اعلام نکرده‌اند اما به نظر می‌رسد دولت خیزی برداشته است تا ان  را به همان هفت دهک تحخصیص دهد و فعلا سه دهم را از فهرست یارانه‌گیران ایرانی خارج کند.

استعلام  با کد ملی

افراد معترض به معیشتی خود می‌توانند بر اساس گفته رییس ستاد هدفمندی یارانه‌ها به سایت وزارت کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند و اعتراض خود را ثبت کنند.

استعلام  با کد ملی

این سامانه در بستر درگاه ملی خدمات دولت قرار داد و افراد می‌توانند با ثبت شماره تلفن، کدملی و شماره شبا، ثبت نام خود را کامل کنند.

همانطور که گفته شد، اصلی‌ترین علت قطع کمک معیشتی، قرار گرفتن فرد در دهک دهم درامدی است. پس اگر بعد از گذشت ۱۰ روز از ثبت اعتراض، افراد همچنان پاسخی مبنی بر خارج شدن آن‌ها از دهک دهم دریافت نکردند، می‌توانند دوباره وارد سایت شده و اطلاعات لازم را برای بررسی مجدد وارد کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار