09:35 - 1403/04/18

سامانه سماح ۱۴۰۳ | ثبت نام در سامانه سماح samah.haj.ir + شرایط ثبت نام و مدارک/ ویدئوی آموزشی

صفر تا صد سامانه سماح که برای ارائه خدمات غیر حضوری به زائران اربعین راه اندازی شده است را در اندیشه معاصر بخوانید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، با فرا رسیدن ماه محرم و موسم عزاداری اباعبدالله الحسین، بسیاری از عاشقان و مشتاقان زیارت حرم امام حسین برای ثبت نام اربعین لحظه شماری می کنند. ما در اندیشه معاصر ضمن توضیحاتی درباره سامانه سماح سعی داشته ایم زائران را از بلاتکلیفی درآوریم و در ادامه شرح داده ایم که برای ثبت نام کربلا در سامانه سماح ۱۴۰۳​ لازم است که افراد حتما دارای شرایط لازم برای ثبت نام باشند، در غیر این صورت امکان ثبت نام برای آن ها وجود نخواهد داشت. در ادامه جزئیات دقیق تری در خصوص شرایط و نحوه ثبت نام و هزینه ثبت نام در سامانه سماح samah.haj.ir توضیح داده شده است.

سامانه سماح

معرفی سامانه سماح samah.haj.ir

سامانه سماح یا همان سامانه مشتاقان ایام حضور در اعتاب مقدسه از جمله سامانه هایی است که برای ارائه خدمات غیر حضوری به زائران اربعین راه اندازی شده است. این سامانه با توجه به صدور مجوز دولت عراق به کشور ایران برای حضور در اربعین راه اندازی شده است. افرادی که دارای شرایط لازم برای ثبت نام در سفر اربعین هستند، می توانند با در نظر گرفتن این شرایط مراحل ثبت نام خود را در سایت samah انجام دهند.

سایت سماح از جمله سایت هایی است که برای عموم کشور و مردم استان های مختلف قابل استفاده است و در این زمینه محدودیتی برای استفاده از این سامانه وجود ندارد. برای دسترسی به این سایت و ثبت نام در سفر زیارتی کربلا افراد می توانند به نشانی اینترنتی samah.haj.ir وارد شوند و مراحل ثبت نام کربلا را در این سامانه انجام دهند.

لازم به ذکر است که ثبت نام کربلا در این سامانه فقط در بازه زمانی مشخصی انجام می شود و بدیهی است که پس از اتمام زمان ثبت نام، دیگر امکان ثبت نام در سفر زیارتی وجود ندارد. در نظر داشته باشید که این سامانه فقط برای ثبت نام سفر اربعین مورد استفاده قرار نمی گیرد و ممکن است در بازه های زمانی مختلف برای ثبت نام در سفرهای زیارتی دیگری هم مورد استفاده قرار گیرد.

راهنمای ورود به سامانه سماح ۱۴۰۳ samah.haj.ir

افراد علاقه مند به سفر اربعین حسینی می توانند طبق شرایطی که دولت عراق برای سفر اربعین گذاشته است به این سفر بروند. البته برای خروج از کشور و رفتن به سفر اربعین لازم است که حتما در سامانه سماح ثبت نام کرده باشند. بنابراین، سامانه سماح به نشانی اینترنتی samah.haj.ir در حال حاضر برای ثبت نام مشتاقان سفر اربعین مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین، اگر شخصی قصد ثبت نام در سفر اربعین ۱۴۰۳ را دارد، می تواند به سایت سماح کشور وارد شود و پس از مطالعه شرایط لازم برای ثبت نام، مراحل ثبت نام خود را به صورت غیر حضوری در این سایت انجام دهد.

افراد برای ورود به سامانه سماح ۱۴۰۳ در ابتدا می بایست ادرس samah.haj.ir را در مرورگر خود وارد کنند.

سامانه سماح

در این مرحله شخص وارد سایت سماح ثبت نام کربلا ۱۴۰۳ شده و می تواند از امکانات این سامانه استفاده کند.

سماح امکانات مختلف دیگری هم دارد، اما در حال حاضر اصلی ترین خدماتی که در این سامانه ارائه می شود، ثبت نام برای شرکت در مراسم اربعین حسینی در کربلا می باشد.

در صورتی که فرد قصد ورود به سامانه samah.haj.ir را دارد، می تواند بر روی لینک های بالا کلیک و مراحل ورود خود را به این سامانه انجام دهد.

ثبت نام در سامانه سماح ۱۴۰۳ samah.haj.ir

به گزارش اندیشه معاصر، یکی از مهم ترین خدماتی که در سامانه سماح ارائه می شود، ثبت نام در سفرهای زیارتی است. در صورتی که افراد متقاضی سفر در حال حاضر دارای شرایط لازم برای ثبت نام در www.samah.haj.ir می باشند، می توانند پس از ورود به این سایت مراحل ثبت نام خود را انجام دهند.

پس از آغاز فرایند ثبت نام زائران سفر به کربلا در اربعین حسینی، افراد می توانند با ورود به سایت samah.haj.ir فرایند ثبت نام خود را انجام دهند.

با اعلام زمان ثبت نام کربلا در سال ۱۴۰۳ داوطلبان می توانند در این سامانه ثبت نام کرده و از طریق سایت “ایران من” کارت زائر خود را نیز دریافت نمایند.

ثبت‌ نام متقاضیان سفر اربعین از ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۳ در سامانه سماح آغاز شده است.

نحوه ثبت نام در سامانه سماح ۱۴۰۳ samah.haj.ir

برای ثبت نام در سایت سماح، ابتدا لازم است شخص به نشانی اینترنتی سایت سماح که به تازگی به نشانی my.haj.ir تغییر پیدا کرده است وارد شده و در مرحله اول باید کلید ” ثبت نام ” را که در صفحه نخست وجود دارد انتخاب کند تا وارد مرحله بعد شود.
در مرحله بعدی باید کدی که به شماره موبایل شخص از طریق سامانه سماح ارسال می شود را وارد کند.در مرحله بعدی باید کدملی و تاریخ تولد و سایر اطلاعات هویتی خود را در قسمت های مشخص شده وارد، نوع بیمه را تعیین و دکمه ادامه فرآیند ثبت نام را بزند.

در ادامه باید مرزهای ورودی و خروجی و تاریخ رفت و برگشت را تعیین کند.در ادامه وارد صفحه ای خواهد شد که اطلاعات ورود و خروج شخص در آن نمایش داده شده و لازم است نوع عزیمت خود به مرز را تعیین کند.

پس از ورود به مرحله بعد تمامی اطلاعات فرد بار دیگر نمایش داده می شود که در صورت تایید صحت آن ها شخص می تواند بر روی گزینه ” پرداخت ” ضربه بزند تا به بخش پرداخت هزینه وارد شود.

صفحه پرداخت هزینه در زیر مشاهده می شود.در صورتی که افراد از ثبت نام برای سفر اربعین جا مانده باشند می توانند در مدت زمان احتمالی تمدید ثبت نام، به سامانه سماح مراجعه و مراحل نام نویسی خود را طبق آنچه بیان شد به انجام برسانند.

شرایط ثبت نام در سامانه سماح ۱۴۰۳ samah.haj.ir

همانطور که در اندیشه معاصر به آن اشاره کردیم، برای ثبت نام در سامانه سماح و سفر اربعین ۱۴۰۳ لازم است که افراد حتما دارای شرایط خاصی باشند. با توجه به ظرفیت محدودی که برای مردم کشور ایران برای خروج از کشور و سفر اربعین در نظر گرفته شده است، اولویت سفر اربعین با افرادی است که حتما دارای شرایط زیر باشند. لازم به ذکر است که کلیه شرایط ذکر شده در قسمت زیر مربوط به سال گذشته بوده و هنوز اطلاعاتی در رابطه با شرایط ثبت نام ۱۴۰۳ در سایت سماح اعلام نشده است.

در صورت تغییر شرایط توضیحات زیر بروزرسانی می شود.

سهمیه خروج از کشور و سفر اربعین به افرادی داده می شود که جزء خادمین باشند.

اولویت ثبت نام در این سامانه با خادمینی است که بدون بیماری زمینه ای می باشند.

افرادی که در حال حاضر واکسینه شده اند، در اولویت ثبت نام در سفر اربعین کربلا قرار می گیرند.

تست کرونا خادمین برای خروج از کشور ایران می بایست منفی باشد. تست کرونایی برای خروج از کشور معتبر است که حداکثر ۲ روز قبل از سفر گرفته شده باشد.

سفر به اربعین فقط به صورت هوایی انجام می شود. بنابراین، افرادی که قصد خروج از کشور با وسایل نقلیه دیگری را دارند، مجاز به ثبت نام در این سامانه نمی باشند.

هزینه ثبت نام در سفر اربعین به عهده خود خادمین است.

مدارک لازم برای ثبت نام در سامانه سماح ۱۴۰۳

زائرانی که متقاضی ثبت نام در سامانه سماح برای شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین هستند باید بعد از ورود به سامانه سماح اربعین اطلاعات لازم را به طور کامل وارد کرده تا فرایند ثبت نام آن ها تکمیل شود. اما مدارک لازم برای ثبت نام در سامانه سماح ۱۴۰۳ چیست؟

آیا اصلا مدارکی برای ثبت نام لازمه است ؟

به طور کلی زائران می بایست در فرم ثبت نام خود فقط اطلاعات شناسنامه و گذرنامه خود را وارد کنند و نیازی به ارائه مدرک خاصی جهت ثبت نام نیست. به همین دلیل جهت کاهش خطا در ثبت اطلاعات درخواستی متقاضیان می توانند مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشند تا به درستی مشخصات لازم را درج کنند.

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۳

همان طور که در اندیشه معاصر توضیح داده ایم، افراد برای ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۳ باید به سامانه سماح مراجعه نمایند و اقدام به انجام پیش ثبت نام کنند. البته افراد قبل از پیش ثبت نام باید شرایط ثبت نام را مطالعه کنند و در صورتی که واجد آن هستند، برای پیاده روی اربعین نام نویسی نمایند.

همچنین اشاره به دو نکته نیز لازم است، شرط اعزام به پیاده روی اربعین ثبت نام در سامانه سماح است و دیگر اینکه، پیش ثبت نام برابر با ثبت نام قطعی نیست.

طبق اطلاعیه منتشر شده در سال گذشته در سایت سماح، پیش ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۳ ممکن است همانند سال گذشته از تاریخ اوایل تیر ماه شروع شود و متقاضیان باید در طی مهلت داده شده، به سامانه سماح مراجعه نمایند و پیش ثبت نام خود را انجام دهند.

هزینه ثبت نام در سامانه سماح ۱۴۰۳

برای ثبت نام در سامانه سماح نیازی به پرداخت هزینه وجود ندارد و ثبت نام در آن به صورت رایگان می باشد و با این حال زائران بایستی با مراجعه به سامانه سماح هزینه ای را بابت حق بیمه پرداخت نمایند. هزینه ثبت نام در سامانه سماح برای سال گذشته ۱۸ هزار تومان مصوب شد و داوطلبان توانستند با پرداخت این هزینه ثبت نام خود را برای سفر به کربلا قطعی کنند.

در صورت اعلام هزینه ثبت نام در سامانه سماح ۱۴۰۳ در این مقاله میزان هزینه پرداختی برای ثبت نام کربلا اطلاع رسانی می شود.

در صورت عدم پرداخت هزینه ثبت نام در سامانه سماح، ثبت نام زائران قطعی نشده و اجازه خروج از مرز برای آن ها امکان پذیر نمی باشد. بنابراین پرداخت هزینه برای زائران الزامی است و شرکت بیمه گر در صورتی که فوت یا نقص عضو پیش آید، تا ۳۰۰ میلیون تومان خسارت پرداخت می‌کند./اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط