23:11 - 1403/04/14

سیاسی

ساعت شروع انتخابات ریاست جمهوری | سن رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

در انتخابات ریاست جمهوری فردا باید چه چیزی همراهمان باشد؟ / جزئیات انتخابات ریاست جمهوری را در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، انتخابات ریاست جمهوری هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد. در انتخابات ریاست جمهوری یک سری شرایط وجود دارد که باید تمامی آن شرایط بر قرار باشد تا فرد بتواند رای بدهد. انتخابات ریاست جمهوری این دوره به دور دوم کشیده شد. در انتخابات ریاست جمهوری بر خلاف انتخابات مجلس کمی شرایط سخت تر است که در ادامه به آن پرداخته ایم. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آغاز رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح ۱۵ تیر

بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح ۱۵ تیر آغاز می‌شود.
ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۳ خود، نکاتی را در مورد زمان شروع اخذ رای مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره آن ، سن رای دهندگان و مدارک لازم در زمان اخذ رای خطاب به مردم شریف ایران اسلامی اعلام کرد.

انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات ریاست جمهوری

ستاد انتخابات کشور که پنجشنبه‌شب (۷ تیر ماه ۱۴۰۳) منتشر شد، به این شرح است:

ضمن عرض تبریک به مناسبت ولادت هفتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام موسی کاظم علیه‌السلام، به آگاهی مردم شریف ایران اسلامی می‌رساند، فرآیند اخذ رای از رای دهندگان انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح روز جمعه مورخ ۱۴۰۳.۴.۸ در شعب اخذ رای سراسر کشور انجام می‌پذیرد.

لذا به استناد ماده ۳۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری کلیه افرادی که تابعیت ایرانی دارند و سن آنها ۱۸ سال تمام باشد؛ یعنی متولدین روز ۸ تیرماه ۱۳۸۵ و قبل از آن می‌توانند با ارائه اصل شناسنامه و یا کارت ملی خود در انتخابات مذکور شرکت کنند.

رای دهندگان خارج از کشور که مدارک شناسایی فوق را به همراه ندارند می‌توانند با ارائه گذرنامه‌ی معتبر خود نیز رای دهند.

همچنین به منظور تسریع در احراز هویت رای دهندگان، ارائه کارت ملی برای دارندگان شناسنامه‌های قدیمی، الزامی است./ایرنا

سن رای دادن

ستاد انتخابات کشور اعلام کرده است که بر اساس بند (۲) ماده (۳۶) قانون ، سن انتخاب کنندگان در انتخابات جاری باید ۱۸ سال تمام باشد؛ بنابراین همه متولدین روز ۸ تیرماه سال ۱۳۸۵ و قبل از آن می‌توانند با همراه داشتن شناسنامه یا کارت ملی روز جمعه مورخ ۱۴۰۳/۴/۸ در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری شرکت کنند.<h2>قانون انتخابات ریاست جمهوری

سال ۱۳۶۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی شرط رأی را «ورود به ۱۶ سالگی» (یعنی ۱۵ سال تمام) تعیین کرد. در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۷۸ حداقل سن رأی به ۱۶ سال تمام افزایش و یک سال بعد دوباره به ۱۵ سال تمام کاهش یافت.

از سال ۱۳۸۵، حداقل سن رای ۱۸ سال است./ایمنا

هنگام رأی دادن باید این وسایل را همراه داشته باشید

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ۲۱ خود از اعلام آمادگی تمامی شعب جهت اخذ رأی از کلیه واجدین شرایط، با رعایت پروتکل های بهداشتی خبر داد و اعلام کرد: همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی، ماسک، خودکار شخصی و نیز رعایت پروتکل های بهداشتی در هنگام مراجعه به شعب اخذ رای ضروری است ./دنیای اقتصاد

پیش بینی میزان مشارکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

علاء‌الدین بروجردی اظهار کرد: میزان حضور مردم پای صندوق‌های رای نمایش میزان اقتدار نظام است. با توجه به این‌که انقلاب ما مبتنی بر مردم‌سالاری است، باید این واقعیت در عرصه بیرونی هم یک نمود داشته باشد.

وی در گفت‌وگو با ایسنا، اضافه کرد: حضور حداکثری مردم در انتخابات نمود بیرونی اقتدار نظام و مردم‌سالاری دینی است لذا باید از فرصت باقی‌مانده برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات استفاده کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مردم با حضور در پای صندوق‌های رای مقابل اقدامات ضد انقلاب و دلسردکننده مردم بایستند و پاسخ محکمی در جهت دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران بدهند که محصول خون پاک دهها هزار شهید است.

بروجردی در پایان اظهار کرد: با وجود این‌که به طور معمول میزان مشارکت مردم در مرحله آن کمتر از مرحله اول است، به نظر می‌رسد که در این دوره استثنایی بر این قاعده شاهد باشیم و مردم مشارکت بیشتری نسبت به مرحله اول انتخابات داشته باشند تا در نهایت با افزایش مشارکت گوشه‌ای از اقتدار نظام را به نمایش بگذارند./خبر آنلاین

تبلیغات مرحله دوم به پایان رسید

انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران برای تعیین رئیس دولت چهاردهم که طبق روال همیشگی قرار بود در سال آینده برگزار شود پس از بروز سانحه بالگرد آیت‌الله رئیسی و همراهانش و شهادت هشتمین رئیس جمهور ایران یک‌سال پیش از موعد مقرر، روز جمعه ۸ تیر ۱۴۰۳ در ۵۸ هزار ۶۴۰ شعبه داخلی و ۳۴۴ شعبه خارج از کشور برگزار شد.

طبق نتایج به‌دست آمده از این انتخابات مسعود پزشکیان با ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای و سعید جلیلی با ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ رای در جایگاه اول و دوم قرار گرفتند، اما به موجب اصل ۱۱۷ قانون اساسی و مواد قانون انتخابات ریاست جمهوری هیچکدام از آن‌ها نامزد‌ها نتوانستند اکثریت مطلق آرا را به‌دست بیاورند و به همین دلیل تکلیف رئیس جمهوری ایران جمعه، ۱۵ تیر ۱۴۰۳ در دور دوم انتخابات مشخص می‌شود.

زمان تبلیغات نامزد‌های انتخاباتی، امروز از ساعت هشت ۱۴ تیر ماه به پایان رسید و در ادامه مهمترین اخبار مربوط به انتخابات و حاشیه‌های آن مورد بررسی قرار می‌گیرد./نو اندیش

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط