16:46 - 1403/03/27

زیر و بم «همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی» تا روزِ اجرایی شدن (۲۷ خرداد ۱۴۰۳)

همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی روزهای سخت خود را پشت سر گذاشته و حالا با تامین منابع ،بدون شک با سرعت بیشتری اجرایی خواهد شد. در اندیشه معاصر زیر و بم «همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی» تا روزِ اجرایی شدن را مطالعه می...

زیر و بم «همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی» تا روزِ اجرایی شدن (۲۷ خرداد ۱۴۰۳)

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، زیر و بم «همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی» تا روزِ اجرایی شدن یکی پس از دیگری پیدا می شود و از میزان تامین منابع گرفته تا تاثیر آن بر میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همه و همه مشخص خواهد شد. حالا که همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سراشیبی اجرا افتاده است ،بازنشستگان بیش از پیش امید دارند این چرخِ بزرگ برای همه بازنشستگان بچرخد و با افزایش حقوق ها مایه مسرت آنان شود.

آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / خبر فوری افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1401 + جزئیات

همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

مفهوم بازنشستگی در بیشتر کشور‌ها یک پدیده نسبتاً جدید است که اولین بار در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم مطرح شد. پیش از آن، به دلیل امید به زندگی پایین و نبود سیستم‌های امنیت اجتماعی، بیشتر کارگران تا زمان مرگ به کار خود ادامه می‌دادند.
بازنشستگی عبارت است از کناره گیری از موقعیت یا شغل یا از زندگی کاری فعال. همچنین ممکن است فرد با کاهش ساعات کاری یا حجم کاری نیمه بازنشسته شود. بسیاری از افراد زمانی که مسن هستند یا به دلایل سلامتی قادر به انجام کار خود نیستند، بازنشستگی را انتخاب می‌کنند.
به گزارش اندیشه معاصر، رحمت الله نوروزی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی خود، اظهار کرد: بازنشستگان با مشکلات متعددی مواجه هستند، این در حالی است که تأکید امام (ره) و مقام معظم رهبری این بود که سفره مردم کوچک نشود. همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟ رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور اعلام کرده متناسب سازی حقوق بازنشستگان قطعی بوده و به طور حتم اجرایی می‌شود.
نوروزی خطاب به وزیر اقتصاد گفت: مستأجران برای رهن و اجاره مسکن دچار مشکل هستند، این در حالی است که فرزندآوری نیازمند اشتغال و تأمین مسکن دارد و باید به این مسئله توجه شود.
حمیدرضا حاجی‌بابایی که ریاست جلسه را بر عهده داشت، در پاسخ به این نماینده، گفت: در بودجه مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان پیش‌بینی شده است که باید اجرایی شود. وی ادامه داد: اینکه ما گفته‌ایم حقوق بازنشستگان بر اساس ۹۰ درصد حقوق شاغلان پرداخت می‌شود برای این است که شاغلان ۱۰ درصد کسورات دارند. از سوی دیگر در برنامه هفتم توسعه آمده است که همسان سازی حقوق بازنشستگان باید طی سه سال اجرایی شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی توضیح داد: شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه هفتم برای مبالغ ایراداتی گرفت که برطرف شد که اگر برنامه ابلاغ شود و دولت آئین‌نامه را به تصویب برساند، همسان‌سازی اجرایی خواهد شد.
حاجی‌بابایی بیان کرد: بازنشستگان کشوری دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند، از دولت هم خواستاریم در این خصوص اطلاع رسانی کند و به بازنشستگان توضیح دهد تا آن‌ها دغدغه‌ای نداشته باشند.

اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

معاون امور فنی و بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری گفت: این صندوق مجری قوانین و مقررات ابلاغی و مصوب و اجرای متناسب‌سازی است که منوط به ابلاغ قانون برنامه هفتم از سوی دولت و شیوه‌نامه و سازوکار اجرایی از سوی سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه است.

رضا فیضی‌نژاد اظهار کرد: در اجرای بند الحاقی ماده ۲۹ قانون برنامه هفتم توسعه، دولت مکلف شده است تا افزایش حقوق بازنشستگان کشوری را به میزان ۹۰ درصد حقوق و مزایای مشمول برداشت کسور شاغلان مشابه و هم‌تراز در سال ۱۴۰۳ اجرا کند.

وی افزود: این افزایش از سال اول به میزان ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم نیز هر کدام به میزان ۳۰ درصد خواهد بود تا در پایان برنامه هفتم، بازنشسته کشوری بتواند حقوقی به میزان ۹۰ درصد حقوق شاغل هم‌تراز دریافت کند.

معاون امور فنی و بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری اضافه کرد: این صندوق مجری قوانین و مقررات ابلاغی و مصوب و اجرای متناسب‌سازی است که منوط به ابلاغ قانون برنامه هفتم از سوی دولت و شیوه نامه و ساز و کار اجرایی از سوی سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه است و اگر نیازی به دریافت اطلاعات شاغلان دستگاه‌ها باشد، متولی این امر نیز سازمان اداری و استخدامی است.

فیضی‌نژاد تصریح کرد: با وجود اینکه این موضوع از سوی صندوق بازنشستگی کشوری به‌طور شفاف اعلام شده بود، اما همچنان بعضی دغدغه‌ها در این خصوص وجود دارد که باید تاکید کنیم آئین‌نامه اجرایی این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه و با همکاری دستگاه‌های اجرایی تهیه و تدوین می‌شود./اندیشه معاصر

وی افزود: چنانچه نیاز به دریافت اطلاعات شاغلان از دستگاه‌های اجرایی باشد، از طریق سازمان اداری و استخدامی به عنوان متولی تدوین آئین‌نامه اجرایی این بند الحاقی ماده ۲۹ هماهنگی‌های لازم به عمل خواهد آمد.

معاون امور فنی و بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه این صندوق مجری قوانین و مقررات مصوب و ابلاغی است، تاکید کرد: صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان مجری قانون متناسب‌سازی، به محض دریافت آئین‌نامه اجرایی و جداول پیوست از سوی دو سازمان متولی امر همچنین تأمین منابع مالی لازم، نسبت به محاسبه و صدور احکام اصلاحی و پرداخت مابه‌التفاوت متعلق به احکام اصلاحی با اولویت کاری اقدام خواهد کرد.

فیضی‌نژاد با بیان اینکه زمان صدور این احکام مشخص نیست، گفت: این صندوق آمادگی دارد به محض دریافت آئین‌نامه مربوطه از سوی دو سازمان متولی به سرعت احکام را صادر کند و پرداخت مابه‌التفاوت حقوق را از تاریخ یکم فروردین ۱۴۰۳ محاسبه و عملیاتی کند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

ایثارگر

27 خرداد 1403


لطفا بگذارید زتدگی خود را ادامه دهیم فقط خرف میزتید کاری انجام نمیگیرد

نظرات بسته شده است