۱۲:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶

زمان واریز مرحله سوم طرح کالابرگ فجرانه

طرح جدید کالابرگ الکترونیک تحت عنوان طرح فجرانه از 17 بهمن 1402 به مدت سه ماه اجرا شد. ماه دوم این طرح ملی مصادف با ماه رمضان و عید نوروز از ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ آغاز شده و تا ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ ادامه دارد. مرحله سوم آن نیز از ۱۸ فروردین ماه آغاز م...

کالابرگ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در خردادماه سال ۱۴۰۲، طرح کالابرگ الکترونیک به منظور حفظ سفره مردم از تورم اجرا شد. این طرح شامل ۱۱ قلم کالای اساسی اعم از برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم‌چرب،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند در سبد غذایی است.

طرح کالابرگ الکترونیک در چند فاز به اجرا درآمد، در فاز اول، سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد تحت پوشش این اجرا قرار گرفتند. این افراد در صورتی که ۷۰ درصد مبلغ یارانه خود را از میان این ۱۱ قلم خریداری می‌کردند، مبلغ یارانه‌شان ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کرد و یارانه تشویقی به آن‌ها تعلق می‌گرفت.

در مرحله دوم این طرح، سه دهک اول درآمدی به همراه مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، در صورتی که حداقل ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار یارانه خود به خرید اقلام کالاهای اساسی تعریف شده اختصاص می‌دادند از امتیاز تشویقی بهره‌مند می‌شدند. به مرور با گسترش اجرای این طرح، هفت دهک درآمدی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند، به‌گونه‌ای که اگر هفت دهک درآمدی ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه خود را از میان ۱۱ قلم کالای سبد غذایی تعریف شده خریداری می‌کردند، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی می‌شوند.

به عبارتی با استفاده از این طرح، یارانه دهک‌های یک تا ۳ درآمدی به ۵۲۰ هزار تومان و یارانه دهک‌های چهارم تا هفتم درآمدی به ۴۲۰ هزارتومان افزایش پیدا کرد.

به مناسبت پیروزی انقلاب از ۱۷ بهمن‌ماه به مدت سه ماه مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک تحت عنوان «طرح فجرانه» اجرا شد. فاز جدیدی که در آن شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه حذف شده است و همچنین اعتبار تشویقی آن از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان رسیده است.

به نقل از ایسنا، ماه دوم این طرح ملی مصادف با ماه رمضان و عید نوروز از ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ آغاز شد و در حالی تا ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ ادامه دارد که مرحله سوم آن نیز از ۱۸ فروردین ماه آغاز می‌شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار