۲۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

زمان واریز سود سهام عدالت ۱۴۰۲| سود سهام عدالت کِی واریز می شود؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، مهدی سعادتی رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس از پرداخت سود قطعی ۱۴۰۲ به دارندگان سهام عدالت خبر داد و افزود: سود سهام عدالت ۱۴۰۲ تا پایان آذرماه امسال پرداخت می‌شود. همچنین مجید عشقی رئیس سازمان بور...

جهت استعلام واریز سود سهام عدالت به سایت sahamedalat.ir مراجعه کرده و مبلغ سود سهام عدالت و ارزش سهام عدالت خود را بررسی کنید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، مهدی سعادتی رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس از پرداخت سود قطعی ۱۴۰۲ به دارندگان سهام عدالت خبر داد و افزود: سود سهام عدالت ۱۴۰۲ تا پایان آذرماه امسال پرداخت می‌شود.

همچنین مجید عشقی رئیس سازمان بورس نیز طی مصاحبه ای درباره شرایط و نحوه پرداخت سود سهام عدالت گفت: با توجه به اینکه شرکت‌ها به‌طور تدریجی این کار را انجام می‌دهند، اختلاف چندماهه را شاهد هستیم و هنوز نهایی نشده اما احتمالا در تاریخ‌های مشابه سال گذشته یعنی همان آذرماه، سود سهام عدالت پرداخت خواهد شد.
سود سهام عدالت سال گذشته کی واریز شد؟

همان گونه که ملاحظه گردید مجید عشقی اعلام کرد که احتمالا سود سهام عدالت امسال در تاریخ‌های مشابه سال گذشته واریز می‌شود. سال گذشته اولین مرحله از واریز سود سهام عدالت از ۳۰ آذرماه تا ۳ دی ماه انجام شد و دومین مرحله واریز نیز از ۲۵ اسفندماه آغاز گردید؛ بنابراین برای واریز سود سهام عدالت ۱۴۰۲ نیز باید طبق صحبت‌های مجید عشقی همین دو تاریخ را در نظر بگیریم.

سود سهام عدالت ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟

مهدی سعادتی درباره میزان سود سهام عدالت ۱۴۰۲ گفت: سود سهام عدالت امسال برای برخی از سهامداران تحت پوشش، از یک تا دو میلیون تومان است و برای برخی دیگر از سهامداران هم مبلغ ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان برآورد شده است.
سود سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

مهدی حاجی وند دستیار ویژه و مشاور رییس سازمان بورس در امور سهام عدالت در این باره گفت: برای واریز سود انباشت شده، باید شماره حساب، شماره موبایل و سایر اطلاعات ورثه به بانک مرکزی انتقال داده شود و ممکن است مراحل راستی آزمایی حساب بانکی، کمی زمانبر باشد.

او افزود: تا پایان امسال زمان زیادی باقی نمانده؛ اما حتما تلاش می شود با توجه به نیاز مالی که وجود دارد، در نیمه اول ۱۴۰۳ سود انباشت شده به حساب ورثه واریز شود.

کسانی که سود سهام عدالت را دریافت نکرده اند چه کنند؟
رئیس سازمان بورس درباره افرادی که تا کنون سود سهام عدالت دریافت نکردند و آیا سود آن‌ها برای سال‌های گذشته باطل و سوخت شده، گفت: قطعا کسانی که در سامانه سهام عدالت و سجام ثبت نام کردند و شماره حساب کردند سود سنوات گذشته برای افراد واریز شده و اگر فردی در این دو سامانه ثبت نام نکرده و سود سهام عدالت را دریافت نکرده و بخواهد امروز ثبت نام کند، سود آن از سال ٩٨ و به صورت یکجا واریز خواهد شد و سود افراد سوخت نشده، محفوظ است و به محض ثبت نام واریز می‌شود.

مجید عشقی در برنامه صف اول شبکه خبر در خصوص شرایط برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت توضیحاتی ارائه کرد و گفت: برگزاری مجامع ابتدا از استان زنجان و خراسان شمالی شروع خواهد شد. این دو استان از لحاظ شفافیت اطلاعاتی، شرکت‌های شفاف‌تری بوده و اطلاعات به موقع بارگذاری شده و همکاری خوبی هم با مجموعه بازار سرمایه داشته‌اند. البته بقیه استان‌ها هم به ترتیب مجامع را برگزار خواهند کرد.

مجری: امشب راجع به خبری که اخیراً منتشر شد در حوزه بازار سرمایه بسیار حائز اهمیت بود آن هم خبر برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت بود برای اینکه ببینیم از و کیفی برخوردار است برگزاری این شرکت‌ها که بعد از سال‌ها دارد اتفاق می‌افتد دعوت کردیم از آقای مجید عشقی رئیس محترم سازمان بورس و اوراق بهادار تا ببینیم که بنا است با چه شرایطی این مجامع برگزار شود و چه اتفاقی برای سهام عدالت خواهد افتاد.

سوال: برای طرح بهتر موضوع اگر موافق هستید همکارانم یک گزارش آماده کرده‌اند این گزارش را ببینیم و برگردیم و سوالاتمان را مطرح کنیم.
سوال: آقای دکتر اگر موافق هستید از ضرورت و لزوم برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت آغاز کنیم که چه ضرورتی دارد که این برگزار شود؟

عشقی: سهام عدالت با هدف گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی اقشار کم درآمد در سال ۸۵ که با فرمان مقام معظم رهبری توزیع شد و در ادامه آن چند هدف فرعی‌تر هم تعریف شد که توزیع عادلانه مالکیت، مشارکت موثر مردم در مدیریت بنگاه‌های اقتصادی و در ادامه این‌ها ثروت آفرینی پایدار در کشور که به صورت مستقیم به اعضای در واقع این جامعه بزرگ سهام عدالت می‌رسید که بالغ بر ۵۰ میلیون نفر را شامل می‌شود.
در حال حاضر این ۵۰ میلیون نفر تقریباً نزدیک به ۲۰ میلیون نفر به صورت مستقیم سهام‌هایشان را انتخاب کرده‌اند که مدیریت کنند و ۳۰ میلیون به صورت غیر مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی؛ یک اشکالاتی در سال ۱۴۰۰ و سال ۱۳۹۹ در ساماندهی برگزاری مجامع این شرکت‌ها اتفاق افتاد که باعث شد روند برگزاری مجامع این شرکت‌ها متوقف شود متاسفانه و از آن موقع از سال ۹۹ به این طرف هیئت مدیره این شرکت‌ها تشکیل نشد یعنی تجدید نشده همان هیئت مدیره‌ای که مدت ماموریتشان تمام شده آن‌ها الان در این شرکت‌ها هستند مهمتر از آن اینکه مردمی که سهام‌هایشان را در سال ۹۹ انتخاب کردند که مستقیم باشد یا غیر مستقیم در انتخاب هیئت مدیره هیچ نقشی نداشتند.

سال ۱۴۰۰ شورای عالی بورس و مجموعه وزارت اقتصاد وقت، مفادی تنظیم کردند که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را دولت تعیین کند اعضای هیئت مدیره‌اش و تمام تصمیمات اصلی‌اش را دولت برگزار می کرد، یک اشکال عمده بود و به درستی آن موقع جلوی این کار گرفته شد و مجامع این‌ها برگزار نشد، طبیعتاً با توجه به ابلاغیه‌هایی که مقام معظم رهبری داشتند مبنی بر اینکه دولت از مدیریت و مالکیت این شرکت‌ها باید کنار برود و این باید به دست خود مردم سپرده شود. یکی از محور‌های اصلی فرامین حضرت آقا در سال ۱۴۰۰ برای مدیریت سهام عدالت این بود که دولت در کنار حفظ شأن مقررات گذاری و نظارت از مدیریت شرکت‌های سبد سهام عدالت کنار برود و واگذار کند. مهمترین قدم در راه واگذاری این مدیریت به مردم این بود که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری برگزار شود هیئت مدیره توسط مردم انتخاب شود این هیئت مدیره بتواند کانون سهام عدالت را تشکیل بدهد و کانون برای مدتی بتواند به نمایندگی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در شرکت‌های سرمایه‌پذیر نماینده معرفی و حضور پیدا کند.

عملکرد این شرکت‌ها را ارزیابی کند و پس از مدتی هم کلاً این را به خود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار کند تا این مدیریت را انجام بدهند طبیعتاً تصمیماتی که برای سرمایه‌گذاری منابع این شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اتخاذ می‌شود باید با خود شرکت‌های هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری باشد این هیئت مدیره‌ها جایگاه بسیار بالایی دارند از این جهت که در حال حاضر سبد سهام عدالت که درون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است بالغ بر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است که تقریباً و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان هم سبدی است که به صورت مستقیم دست مردم است این ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی که دست شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است می‌تواند هم سالانه یک سودی داشته باشد و هم عاملی برای رشد و توسعه استان‌ها باشد.

ارزش دارایی هر استان به صورت میانگین ۲۰ هزار میلیارد تومان است که می‌تواند در صورت مدیریت صحیح به رشد و توسعه استان کمک کند و ما انتظار داریم که اعضای هیئت مدیره که انتخاب می‌شوند برای سرمایه‌گذاری استانی در کنار اینکه آن حداقل‌هایی که ما در سازمان بورس داریم برای تایید صلاحیتشان، توانایی کافی برای اداره این حجم از سرمایه‌گذاری را داشته باشند.

طبیعتاً شورای عالی بورس اختیار این سبد سهام را برای فروش یا جابجایی نمی‌دهد به تدریج این کار اتفاق خواهد افتاد، ولی منابعی است که می‌تواند به توسعه استان‌ها کمک کند می‌تواند سودآوری خیلی خوبی برای مجموعه سهامداران سهام عدالت استان داشته باشد لذا شورای عالی بورس در قدم اول برای ساماندهی سهام عدالت تصمیم گرفت که ترتیبات برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را اعلام کند این ترتیبات با اجماع تمام اعضای شورای عالی بورس اتفاق افتاد و به همین دلیل یک مقدار طولانی شد.
از ابتدای تشکیل دولت ما در تلاش بودیم که بتوانیم به نحوی این مدل اجرایی را ترتیب بدهیم که تمام ذینفعان و اطراف سهام عدالت روی آن اجماع داشته باشند به همه کمک بکنند کار بسیار بزرگی است برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری استانی و نیازمند کمک تمام ذینفعان و افرادی است که درگیر سهام عدالت هستند به همین خاطر این مصوبه بالاخره نهایی شد امروز مصوبه را اعلام کردیم به صورت عمومی و از فردا بحث فراخوان برای انتخاب اعضای هیئت مدیره و تایید صلاحیت اعضای هیئت مدیره منتشر خواهد شد.

سوال: با چه کیفیتی برگزار می‌شود در کدام استان‌ها اولویت بندی دارد؟

عشقی: با توجه به حجم کار و اینکه سال ۱۴۰۰ برگزاری مجامع استان‌ها به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به چالش خورده بود تصمیم بر این شد که از دو استان شروع شود به صورت آزمایشی و اول این دو استان پیش برود و کار‌ها که پیشرفت به موازات این کارما سایر استان‌ها را هم به ترتیب اعلام خواهیم کرد به نحوی که تا اول شهریور تمام استان‌ها مجامعشان برگزار شود.
این طولانی بودن به چند دلیل است به دلیل رعایت کردن یک سری زمان‌های قانونی که باید برای انتشار رعایت کنیم، فراخوان برای تایید صلاحیت اعضای هیئت مدیره برای مهلتی که تا برگزاری مجمع است از زمان انتشار آگهی مجمع که این کار اول از استان‌های زنجان و خراسان شمالی شروع خواهد شد دو استانی که از نظر شفافیت اطلاعاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شفاف بودند اطلاعاتشان را به موقع بارگذاری می‌کردند و مشکلی از نظر افشای اطلاعات نداشتند و همکاری خوبی هم با مجموعه بازار سرمایه داشتند.

انشاالله فراخوان دعوت از کسانی که می‌خواهند در هیئت مدیره شرکت‌ها حضور داشته باشند فردا صادر خواهد شد بر اساس دستورالعمل‌های تایید صلاحیت حرفه‌ای ارزیابی خواهد شد کسانی که صلاحیت حداقل‌های لازم را برای عضویت در هیئت مدیره این شرکت‌ها دارند تا زمان مجمع اعلام می‌شود و پس از آن می‌توانند در مجمع اعلام کاندیداتوری کنند اگر انتخاب شدند نامزد می‌شوند و شرکت را به دست می‌گیرند البته امکان عضویت اعضای حقوقی هم در هیئت مدیره این شرکت‌ها فراهم هست آن‌ها نماینده‌شان را بعد از انتخاب در مجمع اعلام می‌کنند تایید صلاحیت عضو حقیقی نماینده شرکت‌ها بعد از مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام خواهد شد./ مکتوب نامه

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار