۱۴:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۷

زمان واریز حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح / افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان نیروهای مسلح سال ۱۴۰۲ / جزییات مهم از حقوق بازنشستگان در ۲۳ فروردین/ حقوق بازنشستگان لشکری کی واریز میشود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از ۳ سازمان نظامی شامل ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده‌است و وزارت دفاع نیز وظیفه برنامه‌ریزی...

آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / خبر فوری افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1401 + جزئیات

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از ۳ سازمان نظامی شامل ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده‌است و وزارت دفاع نیز وظیفه برنامه‌ریزی و پشتیبانی نیروهای نظامی را برعهده دارد. زمان واریز حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح یکی از دغدغه‌های مهم و اساسی این عزیزان است. یکی از دلایل تاخیر واریز حقوق بازنشستگان لشکری اعمال افزایش حقوق این عزیزان در حقوق فروردین است.

حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح و بازنشستگان لشکری هر ماه از ۲۷ الی ۲۹ واریز می شد. در سال ۱۴۰۲ واریز حقوق در فروردین ۱۴۰۲ هنوز اتفاق نیفتاده و حقوق این ماه به حساب بازنسشستگان لشکری واریز نشده. باتوجه به افزایش ۲۷ درصدی حقوق بازنشستگان دو طرح در پرداخت حقوق بازنشستگان متصور است:

پرداخت حقوق ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ بدون اعمال افزایش حقوق و پرداخت معوقات فروردین ماه همراه با حقوق اردیبهشت ۱۴۰۲

پرداخت حقوق ۳۰ فروردین همراه با اعمال افزایش حقوق

انشالله پس از قطعی شدن زمان واریز حقوق به اطلاع بازنشستگان عزیز کشوری و نیروهای مسلح رسانده می شود.

عدم افزایش حقوق بازنشستگان به میزانی که معیشت ایشان به طور کامل تامین گردد از یکسو و پرداخت حقوق در زمان‌های مختلف از سوی دیگر، مشکل اساسی بحث حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح است.

در این صفحه سعی شده است زمان تقریبی واریز حقوق ماه‌های مختلف جمع آوری شده تا به کمک آن عزیزان بازنشسته نیروهای مسلح بتوانند زمان واریز حقوق خود را بدست آورند.

در ادامه بررسی لایحه دوفوریتی متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. بر این اساس نمایندگان با افزایش ۲۰ درصدی حقوق نیروهای مسلح و افزایش ۹۰۰ هزارتومانی حقوق بازنشستگان موافقت کردند. و رد سال ۱۴۰۱ با افزایش ۲۷ درصدی حقوق بازنشستگان روبرو هستیم.

دریافت فیش حقوقی بازنشستگان لشکری

فیش حقوقی بازنشستگان لشکری هر ماه از بیست و ششم، فیش‌های حقوقی روی سامانه ساتا (https://saba.esata.ir:7091) قابل رویت و دریافت است

دریافت فیش حقوقی بازنشستگان لشکری و نیروهای مسلح کشور

معیشت نیروهای مسلح در بودجه ۱۴۰۲ مورد توجه قرار گیرد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: از رئیس جمهور می‌خواهم در بودجه سال ۱۴۰۲ به بودجه دفاعی کشور و حقوق و معیشت نیروهای مسلح شاغل و بازنشستگان توجه داشته باشد.

یعقوب رضازاده در جلسه نوبت عصر امروز (یکشنبه ۱۱ دی) مجلس در تذکری شفاهی خطاب به رئیس جمهور، گفت: آقای رئیس جمهور! این روزها شاهد گرانی افسارگسیخته بازار ارز، سکه، خودرو و مسکن هستیم.

وی بیان کرد: همچنین شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی و معیشتی روزانه مردم به ویژه داروهای مهم است که از توطئه‌های جدید رژیم نامشروع صهیونیستی برای تضعیف اقتصاد داخلی ایران است. لازم است رئیس‌جمهور برنامه‌ریزی کند و به داد مردم برسد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از رئیس جمهور می‌خواهم در بودجه سال ۱۴۰۲ به بودجه دفاعی کشور و حقوق و معیشت نیروهای مسلح شاغل و بازنشستگان توجه داشته باشد.

پیگیری دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری

با توجه به اینکه لایحه دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری به مجلس رفته و موافقت مجلس را گرفته است لازم است این موضوع به صورت ویژه بررسی گردد تا مشکلات مادی بسیاری از بازنشستگان را برطرف نماید و دیگر بازنشستگان عزیز لشگری و کشوری هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند.

نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در کمیسیون امنیت ملی پیشنهاداتی در جهت تقویت بنیه مالی و حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح به دولت و ستادکل ارائه شده است که این پیشنهادات قطعاً در برنامه توسعه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ آورده خواهد شد.

ابراهیم عزیزی نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح، اظهار داشت: یکی از ارکان مهم کشور نیروهای مسلح است که باید توجه بیش از اندازه به این رکن مهم چه از لحاظ معیشتی و چه از همه لحاظ در کشور شود، اما متأسفانه در این سالیان گذشته آن‌چنان توجه به این قشر از جامعه نشده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون می‌بایست حقوق و مزایای کارکنان نیروهای مسلح افزایش پیدا می‌کرد، افزود: ستادکل نیروهای مسلح در این مدت اقدامات خوبی انجام داده است اما این موضوع نیازمند حمایت همه‌جانبه دولت است و انتظار داریم دولت در برنامه هفتم و لایحه بودجه ۱۴۰۲ به این قشر توجه بیشتری داشته باشد.

نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در کمیسیون امنیت ملی پیشنهاداتی در جهت تقویت بنیه مالی و حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح به دولت و ستادکل ارائه شده است که این پیشنهادات قطعاً در برنامه توسعه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ آورده خواهد شد.

عزیزی تصریح کرد: مهمترین قشری که نباید فراموش شوند بازنشستگان نیروهای مسلح هستند و این انتظار وجود داشت که دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نگاه ویژه‌ای را به این قشر از جامعه می‌داشت و مجلس این اصرار را دارد در بودجه ۱۴۰۲ نگاه ویژه‌تری را دولت به بازنشستگان نیروهای مسلح داشته باشد.

وی بیان داشت: در سال گذشته در بودجه ۱۴۰۱ تقریباً ۲۶ هزار میلیارد را برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح در نظر گرفته شد و ۵ هزار میلیارد تومان نیز به آن عدد اضافه شد، زیرا بازنشستگان نیروهای مسلح لایق یک رفاه نسبی هستند و دولت و ستادکل نیروهای مسلح موظفند که این رفاه را تأمین کنند.

افزایش حقوق‌ کارمندان و بازنشستگان لشگری و کشوری در سال ۱۴۰۲
صدور احکام افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان
میزان افزایش حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، قضات، شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور، ۹ فروردین در هیات وزیران به تصویب رسید و سه‌شنبه شب ۱۵ فروردین ابلاغ شد.
به نقل از روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور، بنا به پیشنهاد این سازمان و سازمان برنامه و بودجه که به تصویب هیات وزیران رسیده است، احکام کارکنان و بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی از فروردین ماه ۱۴۰۲ با اعمال افزایش سالیانه صادر خواهد شد.

حقوق بازنشستگان لشکری 1402

افزایش ۵۰ درصدی حقوق بازنشستگان لشکری؟

حقوق بازنشستگان مسئله پر چالش همه دولت ها بوده است . مقدار دریافتی حقوق بازنشستگان همیشه موجب نارضایتی قشر عظیمی از بازنشستگان است زیرا بازنشستگان بر این اعتقادند که مبلغ حقو بسیار ناچیز است . تعیین میزان حقوق بازنشستگان در اواخر هر سال با تنش همراه است. طبق نظر کارشناسان حقوق بازنشستگان با فرمول جدید بیشتر می شود. جزئیات جدید از حقوق بازنشستگان را بخوانید.بر این اساس، حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاههای ‌اجرایی، به میزان بیست درصد (۲۰%) نسبت به آخرین حکم حقوق سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد. حداقل حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور در سال ۱۴۰۲ معادل (۱/۲) برابر حداقل حکم حقوق سال ۱۴۰۱، موضوع جزء(۲) بند(الف) تبصره(۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با اعمال افزایش جزء (۲) قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری خواهد بود.

مبنای پرداخت عیدی مستمری‌بگیران و حقوق بازنشستگانوی ادامه داد: عیدی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در چارچوب ضوابط و مقررات صندوق و مطابق مصوبه هیئت مدیره محترم صندوق از محل سود سرمایه‌گذاری صندوق تامین شده است.

عیدی بازنشستگان لشکری

هیات وزیران، بنا بر حکم ” ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت”، مسئولیت نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری در سال ۱۴۰۲ را بر عهده دارد. میزان عیدی سال ۱۴۰۲ بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری، به موجب مصوبه هیات وزیران برای سال ۱۴۰۲، یک میلیون و پانصد هزار تومان تعیین گردیده و زمان واریز آن، بهمن ماه خواهد بود.

به موجب دو قانون ” نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت” و ” قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار ” تمام کارفرمایان، اعم از دولتی و خصوصی، موظف هستند تا هر ساله در پایان سال، مبلغی را تحت عنوان ” عیدی ” به مستخدمین شاغل در کارگاه یا اداره تحت ریاست خود و بازنشستگان مربوط به آن حوزه بپردازند.

بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری نیز به عنوان یکی از گروه های مرتبط با عرصه کار و استخدام از حق قانونی دریافت عیدی یا پاداش آخر سال برخوردار می باشند. یکی از مهم ترین دغدغه های ذهنی این گروه از بازنشستگان این مساله است که با توجه به تورم اتفاق افتاده، میزان عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری در سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟ زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۲​ بازنشستگان لشکری و نحوه محاسبه آن نیز از جمله مسائلی است که پاسخ دادن به آن، از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

به همین دلیل در این مقاله، به سه موضوع خواهیم پرداخت: نخست، در مورد نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری در سال ۱۴۰۲ توضیحاتی را ارائه نموده، در بخش دوم، میزان عیدی سال ۱۴۰۲ بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری را مورد بررسی قرار داده و در نهایت، به این پرسش پاسخ خواهیم داد که عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری برای سال ۱۴۰۲​ در چه تاریخی واریز خواهد شد.

نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری در سال ۱۴۰۲

در میان قوای سه گانه، مسئولیت نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری در سال ۱۴۰۲​، بر عهده قوه مجریه و به طور اخص، هیات وزیران قرار داده شده است. مستند این اختیار، ” ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت” می باشد.

نحوه و فرمول محاسبه عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری ۱۴۰۲ همچون عیدی کارمندان نیروهای مسلح و کارکنان دولت، ترکیب دو عدد میزان امتیاز عیدی و ضریب حقوق می باشد. میزان امتیاز عیدی با توجه به ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، عدد ۵۰۰۰ بوده و هیات وزیران هر ساله ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری را مشخص کرده و از ترکیب این دو عدد، پاداش آخر سال بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری مشخص می گردد.

لازم به ذکر است که متن ” ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت” که مستند اختیار دولت برای تصمیم گیری در مورد نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری بوده، به شرح ذیل می باشد:

« دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می ‌دهد، اعم از نقدی یا غیر نقدی، به طور‌ مساوی به کلیه کارکنان خود پرداخت نماید، این امر شامل … مشمولان قانون استخدام نیروهای مسلح… می گردد. »

میزان عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری در سال ۱۴۰۲

گرچه مسئولیت تعیین میزان عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری در سال۱۴۰۲ با هیات وزیران می باشد، اما هر ساله، روند تعیین مبلغ عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری، بدین صورت است که ابتدا نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری و لشکری را ضمن بودجه سال بعد، تعیین و تصویب نموده و سپس هیات وزیران، در جلسه خود، این رقم را تصویب و قطعی می نماید.

در همین راستا، در بودجه سال ۱۴۰۲ ، میزان عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری، همچون عیدی کارمندان مشغول به خدمت نیروهای مسلح، مبلغ یک میلیون و ششصد هزار تومان تعیین گردیده بود. این امر از جانب هیات وزیران، مورد تایید قرار گرفت و رقم یک میلیون و ششصد هزار تومان به عنوان میزان عیدی سال۱۴۰۲ بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری، در جلسه سال گذشته این هیات مورد تصویب نهایی قرار گرفت.

زمان واریز عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری برای سال ۱۴۰۲

عیدی کارکنان دولت، نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری در سال گذشته همزمان با حقوق بهمن ماه این اقشار به حساب آن ها واریز گردید. دلیل این مساله آن است که همانطور که گفته شد، تعیین مبلغ قطعی عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری هم چون سایر گروه های نامبرده شده، در صلاحیت هیات وزیران بوده و جلسه این هیات، نیز هر ساله در بهمن ماه برگزار می گردد.بنابراین می توان از هم اکنون پیش بینی نمود که احتمالا زمان واریز عیدی بازنشستگان نیروهای مسلح و لشکری برای سال ۱۴۰۲، نیز بهمن ماه خواهد بود.

جزییات مهم از حقوق بازنشستگان در ۲۳ فروردین

براساس روال همیشگی، از بیستم هر ماه پرداخت مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی آغاز می‌شود؛ این ماه هم بر همین اساس، مستمری‌ها براساس حروف الفبا در حال واریز شدن است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: باید حقوق بازنشستگان به ویژه آن دسته از بازنشستگانی که دریافتی کمی دارند، در بودجه سال آینده افزایش پیدا کند.در تعریف مستمری یا حقوق بازنشستگان به زبان عامیانه ، می توان گفت ، مقدار پولی است که ماهانه ، به طور مستمر و تا پایان عمر ، به افراد دارای شرایط بازنشستگی مندرج در قانون تامین اجتماعی و قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس احکام جدید بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی ، تعلق می گیرد. سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.​​حقوق بازنشستگان۱۴۰۱ همانند پاداش بازنشستگی برای افراد مختلف متفاوت است . حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مقداری از حقوق بازنشستگان کشور ی کمتر می باشد.

علی دهقان‌کیا (رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران) در رابطه با میزان مستمری پرداختی می‌گوید: بازنشستگان در فروردین ماه، همان مستمری سال قبل را گرفتند؛ در واقع همان حقوق قبلی برای تمام مستمری‌بگیران سازمان -چه حداقل‌بگیر و چه سایر سطوح- واریز شده است.

او اضافه می‌کند: بایستی ابلاغ حقوق جدید بازنشستگان توسط دولت و سپس مدیرعامل سازمان صادر شود؛ از آنجاکه تا پانزدهم ماه جاری همه جا تعطیل بود، هنوز ابلاغیه‌ صادر نشده و لذا سازمان نیز احکام حقوقی جدید بازنشستگان را صادر نکرده است.

به گفته وی، به احتمال زیاد تا ۲۷ یا ۲۹ این ماه، احکام جدید بازنشستگان کارگری صادر خواهد شد و بنابراین، در اردیبهشت بازنشستگان هم حقوق افزایش یافته را می‌گیرند و هم مابه‌التفاوت حقوق فروردینِ خود را.

دهقان‌کیا اضافه می‌کند: قول داده‌اند که ماه آینده خبرهای خوشی برای بازنشستگان کارگری در راه باشد؛ قرار است در ارتباط با ۲۵ درصد باقیمانده متناسب‌سازی و افزایش مزایای مزدی، اتفاقات مثبتی بیفتد؛ امیدواریم به زودی مدیرعامل سازمان این اخبار خوش را اعلام و رسانه‌ای کند.

هرچند دولت هنوز نحوه پرداخت این بدهی را اعلام نکرده است، اما براساس تجربه گذشته و نیز طبق وعده میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، انتظار می‌رود که این بدهی از ماه بعد به‌تدریج تسویه شود.

پیش از این، میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی درباره زمان واریز معوقات گفته بود: در حال برنامه‌ریزی هستیم، نشست‌هایی نیز با کانون بازنشستگان داشته‌ایم تا سازوکار پرداخت معوقات مشخص شود.

وی درباره پرداخت معوقات بازنشستگان عنوان کرده، برای معوقات فروردین تا اول شهریور، یعنی پنج ماه، برنامه‌ریزی صورت گرفته و نحوه پرداخت معوقات نیز در اسرع وقت اعلام می‌شود.

در این شرایط بازنشستگان انتظار دارند قبل از پایان سال ۲۵ درصد متناسب‌سازی باقی‌مانده از سال گذشته نیز اجرایی شده و معوقات آن از ابتدای سال به حساب بازنشستگان واریز شود.

در همین رابطه علی بابایی کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس گفته است؛ ما در زمینه تاخیر در پرداخت معوقات افزایش حقوق بازنشستگان و همچنین بحث افزایش مطابق مصوبه شورای‌عالی کار حق مسکن کارگران نیز پیگیری لازم را از دولت انجام خواهیم داد و در این زمینه مردم اطمینان خاطر را داشته باشند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی هیئت وزیران، مصوب شده تا حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از حداقل میزان نزد دریافتی مصوب کارگران در همان سال کمتر نباشد.

حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال ۱۴۰۱ ، با افزایش ۱۰ درصدی ۵ میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان را می خوانید.

حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان ۲۰ درصد افزایش می یابد.

سخنان جدید آیت الله  رئیسی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

ابراهیم رئیسی در دیدار رمضانی و نخستین نشست مشترک دولت و مجلس در سال ۱۴۰۲ که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با قدردانی از زحمات نمایندگان مجلس در بررسی و تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۲، تحقق ۹۷ درصدی درآمدها در بودجه سال گذشته، به نتیجه رسیدن اقداماتی مثل تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، رتبه‌بندی معلمان و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، آن هم بعد از سال‌ها معطلی و در شرایط تشدید تحریم‌ها را از موفقیت‌های به دست آمده در سال گذشته دانست.
رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه مغایرت منابع و مصارف در بودجه سال‌های گذشته دغدغه‌آفرین بوده است، افزود: در بودجه سال جاری مغایرتی در این زمینه وجود ندارد؛ اما در عین حال با توجه به برخی تغییرات در لایحه ارائه شده از سوی دولت، به زودی لایحه‌ای برای اصلاح این موارد به مجلس ارائه می‌شود.

حقوق بازنشستگان مسئله پر چالش همه دولت ها بوده است . مقدار دریافتی حقوق بازنشستگان همیشه موجب نارضایتی قشر عظیمی از بازنشستگان است زیرا بازنشستگان بر این اعتقادند که مبلغ حقو بسیار ناچیز است . تعیین میزان حقوق بازنشستگان در اواخر هر سال با تنش همراه است. طبق نظر کارشناسان حقوق بازنشستگان با فرمول جدید بیشتر می شود. جزئیات جدید از حقوق بازنشستگان را بخوانید.بر این اساس، حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاههای ‌اجرایی، به میزان بیست درصد (۲۰%) نسبت به آخرین حکم حقوق سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد. حداقل حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور در سال ۱۴۰۲ معادل (۱/۲) برابر حداقل حکم حقوق سال ۱۴۰۱، موضوع جزء(۲) بند(الف) تبصره(۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با اعمال افزایش جزء (۲) قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری خواهد بود.

مبنای پرداخت عیدی مستمری‌بگیران و حقوق بازنشستگانوی ادامه داد: عیدی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در چارچوب ضوابط و مقررات صندوق و مطابق مصوبه هیئت مدیره محترم صندوق از محل سود سرمایه‌گذاری صندوق تامین شده است.

شریعتی گفت: کلیه مستمری‌بگیرانی که تاریخ اجرای احکام مستمری آن‌ها تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۳ است مبلغ ۷ میلیون ریال و مستمری‌بگیرانی که بعد از تاریخ مذکور مشمول انواع تعهدات صندوق گردیده‌اند ۵۰ درصد مبلغ تعیین شده پرداخت گردیده است، لازم به ذکر است کلیه افرادی که تا پایان سال ۱۴۰۱ مشمول بهره‌مندی از تعهدات بلندمدت صندوق شده یا خواهند شد از مبلغ عیدی بهره‌مند خواهند شد.

معیشت نیروهای مسلح در بودجه ۱۴۰۲

ضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: از رئیس جمهور می‌خواهم در بودجه سال ۱۴۰۲ به بودجه دفاعی کشور و حقوق و معیشت نیروهای مسلح شاغل و بازنشستگان توجه داشته باشد.

به گزارش مشرق، یعقوب رضازاده در جلسه درسال گذشته مجلس در تذکری شفاهی خطاب به رئیس جمهور، گفت: آقای رئیس جمهور! این روزها شاهد گرانی افسارگسیخته بازار ارز، سکه، خودرو و مسکن هستیم.

وی بیان کرد: همچنین شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی و معیشتی روزانه مردم به ویژه داروهای مهم است که از توطئه‌های جدید رژیم نامشروع صهیونیستی برای تضعیف اقتصاد داخلی ایران است. لازم است رئیس‌جمهور برنامه‌ریزی کند و به داد مردم برسد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از رئیس جمهور می‌خواهم در بودجه سال ۱۴۰۲ به بودجه دفاعی کشور و حقوق و معیشت نیروهای مسلح شاغل و بازنشستگان توجه داشته باشد.

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

4 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

بازنشسته لشکری

۲۷ فروردین ۱۴۰۲


واقعا متاسفم برا اونایی که برا حقوق بازنشته های لشکری یا کشوری فرق نداری تصمیم میگیرن من بعد از ۳۰ سال خدمت ۱۰ ملیون حقوقم هست که یک و نیم ملیونش برا بیمه کم میشه و ۳ ملیون اقساط دارم که حالا اون مربوط یه خودم هست همسر و دو فرزند و پدر و مادری که هیچکجا شاغل نبوده و تحت تکفل من هستن حالا شما ادمای بی انصاف و بی دین تصمیم گیرنده این مبلغ رو بین ما تقسیم کنید که ما فقط زنده بمونیم

ایرانی اصیل

۲۸ فروردین ۱۴۰۲


لعنت به ما که باعث شدیم این کشور خراب بشه

کامران

۲۸ فروردین ۱۴۰۲


توقع نوش جان، حداقل افزایش ۲۰ حداقل حقوق که سال گذشته هم مجلس تایید کرد را بدهند؟پنج هزار میلیارد تومان همسان سازی هم پیشکش، آقای عزیزی حرف هم میتونن بزنن، اگه راست میگی پیگیری همین ۲۰ درصد حقمان باشید، البته این موضوع با افزایش ۲۰ درصد سالیانه تفاوت دارد و چیزی دیگه ای است

هما

۲۸ فروردین ۱۴۰۲


امین . ایشالاهمه سلامت وتندرست باشند

نظرات بسته شده است

آخرین اخبار