اجتماعی

زمان واریز بن‌کارت برای کارگران ارکان ثالث مناطق نفت‌خیز جنوب مشخص شد

آن‌ها افزودند: در تماسی که با مدیریت مالی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب داشتیم، اعلام شد بن‌کارت به صورت ماهیانه در نفت‌کارتِ کارگران ارکان ثالث واریز خواهد شد

حقوق کارگران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،آن‌ها افزودند: در تماسی که با مدیریت مالی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب داشتیم، اعلام شد بن‌کارت به صورت ماهیانه در نفت‌کارتِ کارگران ارکان ثالث واریز خواهد شد.برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنبد.

زمان واریز بن‌کارت برای کارگران ارکان ثالث مناطق نفت‌خیز جنوب مشخص شد

جهت رفع این ابهام، پیشنهاد می‌شود این ماده که در حال حاضر متن آن به شرح زیر است:

بند یک فعلی ماده ۴۱: «حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود» به شرح زیر تغییر کند.

پیشنهاد جایگزین: میزان افزایش باید به شکلی باشد که حداقل و میانگین مزد کارگران؛ حداقل به میزان درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، افزایش یابد.

زمان واریز بن‌کارت برای کارگران ارکان ثالث مناطق نفت‌خیز جنوب مشخص شد.

کارگران

زمان واریز بن‌کارت برای کارگران ارکان ثالث مناطق نفت‌خیز جنوب مشخص شد

نمایندگان کارگران ارکان ثالث مناطق نفت‌خیز جنوب از به نتیجه رسیدن پرداخت بن‌کارت خبر دادند.

آن‌ها افزودند: در تماسی که با مدیریت مالی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب داشتیم، اعلام شد بن‌کارت به صورت ماهیانه در نفت‌کارتِ کارگران ارکان ثالث واریز خواهد شد که بک پی آن از فروردین ماه ۱۴۰۳ است.

به گفته آن‌ها، زمان واریز نهایتاً تا اوایل مرداد ماه است و با توجه به فرایند اداری، بستگی به پیمان‌ها دارد.

یک کارشناس حقوقی گفت: همه کارگرانی که در زمان اشتغال آن‌ها کارگاه مشمول طرح طبقه‌بندی بوده، بعد از اجرای طرح حتی در صورتی که تسویه حساب کامل شامل تسویه حساب محضری کرده باشند، مشمول دریافت مابه‌التفاوت ناشی از اجرای طرح طبقه‌بندی به ازای سنوات اشتغال خود در کارگاه می‌شوند.

آرمین خوشوقتی، کارشناس ارشد حقوق و روابط کار، در ارتباط با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌های مختلف سراسر کشور و سوالات و ابهامات کارگران گفت: اخیراً وزارت کار اصرار زیادی بر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل دارد و بسیاری از شرکت‌ها در حال تدوین و اجرای طرح طبقه‌بندی موضوع مواد ۴۸ تا ۵۰ قانون کار هستند که این اتفاق به نوبه‌ی خود خبر بسیار خوبی‌ست؛ برخورداری از مزایای مزدیِ ناشی از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در تمام کارگاه‌های مشمول، حق مسلم و قانونی کارگران است و نباید از آن‌ها به هیچ بهانه‌ای دریغ شود.

او ادامه داد: در این میان، سوالی که برای بسیاری از کارگران پیش می‌آید این است که اگر در گذشته در یک کارگاهی کار کرده‌اند و آن کارگاه علیرغم شمول قانونی، فاقد طرح طبقه‌بندی مشاغل بوده، حالا که از آن کارگاه بیرون آمده‌اند و تسویه حساب کامل کرده‌اند، آیا در صورت اجرایی شدنِ طرح طبقه‌بندی مشاغل در آن کارگاه، کارفرما باید به این کارگران پولی پرداخت کند. برای مثال فرض کنید، فردی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در یک شرکت کار می‌کرده، در همان زمان شرکت بیش از ۵۰ کارگر داشته ولی علیرغم تکلیف قانون، طرح طبقه‌بندی در آن شرکت اجرا نمی‌شده؛ کارگر سال ۹۸ از آن شرکت بیرون آمده و شرکت سال ۱۴۰۰ طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجرایی کرده، آیا با وجود اینکه کارگر تسویه حساب کامل کرده، بازهم می‌تواند بابت آن دو سال از کارفرما مطالبه‌ای بابت مابه‌التفاوتِ طرح داشته باشد؟

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : جارنیوز

مطالب مرتبط