۲۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸

ریز شدید در بازار دلار؟/ نرخ ارز چه تغییراتی خواهد داشت؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بر خلاف نوسان  زیاد ارزهای دنیا، بازار ارز ایران روزهای بسیار آرامی را سپری می‌کند و انتظارات، از آینده شاخص بازار ارز تهران همچنان مثبت است. در حالی که بازارهای ارزی کشورهای دیگر به «مسکو» و «کیف...

ریز شدید در بازار دلار؟/ نرخ ارز چه تغییراتی خواهد داشت؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بر خلاف نوسان  زیاد ارزهای دنیا، بازار ارز ایران روزهای بسیار آرامی را سپری می‌کند و انتظارات، از آینده شاخص بازار ارز تهران همچنان مثبت است. در حالی که بازارهای ارزی کشورهای دیگر به «مسکو» و «کیف» چشم دوخته‌اند، بازار ارز تهران هنوز تحولات «وین» را پیگیری می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده آرامش در بازار ارز تهران حاکم شود، این است که بازار هنوز به لغو تحریم‌ها و مذاکرات وین خوش‌بین است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد سکونت دلار در پله‌های ابتدایی کانال ۲۶ هزار تومانی تمدید شد. در شرایط سکوت خبری مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، بازار ارز تهران به انتظار خود ادامه داد. با توجه به نحوه پیگیری مذاکرات هسته‌ای وین زمزمه‌هایی در خصوص حصول توافق هسته‌ای جدید در هفته‌ای که گذشت، توسط کارشناسان و تحلیلگران سیاسی مطرح می‌شد. این احتمالات اما با آغاز شدن مناقشات نظامی میان دو کشور روسیه و اوکراین با اما و اگر روبه‌رو شد، اما هنوز مذاکرات وین برای بازار ارزی مهم است.

به گفته برخی منابع آگاه با وجود برطرف شدن کلیت‌های مورد بحث در نشست‌های هسته‌ای ایران و گروه ۱+۴، هنوز موارد انگشت‌شماری از اختلافات تحت عنوان پرانتز‌های باز مطرح است که ممکن است حصول نتیجه این مذاکرات را به تعویق بیندازد. تحلیلگران سیاسی-ارزی بازار تهران نیز با توجه به همین موارد اختلافی اندک و تا زمان انتشار سیگنال‌های مثبت یا منفی جدید از فضای مذاکرات، احتمال حضور طولانی مدت‌تر اسکناس آمریکایی در کریدور قیمتی ۲۵ هزار و ۹۰۰ تا ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان را مطرح می‌کنند.

دلار در روز نخست هفته جاری در رقم ۲۶ هزار و ۲۵۰ تومان معامله شد. دیروز شنبه ۷ اسفند بازار ارز تهران با تداوم ثبات نسبی کار خود را آغاز کرد. این ثبات نسبی که به عقیده عده زیادی از کارشناسان به دلیل فضای خلوت رسانه‌ای روز‌های اخیر مذاکرات هسته‌ای به وجود آمده است سبب شده دلار زیر سقف مقاومت ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان و با حداکثر نوسان روزانه ۱۰۰ تومانی به کار خود ادامه دهد.

شاخص بازار ارز روز شنبه در نرخ ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان شروع به فعالیت کرد. در ادامه روز نوسانات این ارز سبب شد در ظهر روز گذشته دلار در سطح قیمتی ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان نیز معامله شود. اما در ساعات پایانی بازار دیروز اسکناس آمریکایی به نرخ ابتدای روز خود بازگشت و در همان حوالی رقم ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان از حرکت متوقف شد.

پس از روند افزایشی سه مرحله‌ای نرخ شاخص بازار ارز در هفته گذشته که در نتیجه کانال‌شکنی پنجم دلار رخ داده بود، این پنجمین روزی است که دلار در حوالی ارقام مذکور به ثبات نرخ نسبی رسیده و به انتظار انتشار سیگنال‌های سیاسی یا ارزی جدید از حرکت متوقف شده است. سکه، فلز گران‌بها نیز که در راستای تحرکات طلای جهانی در روز‌های اخیر مجددا به کانال ۱۲ میلیون تومانی رسیده بود، در روز گذشته با تعدیل قیمت به نزدیکی مرز پایینی کانال مذکور و رقم ۱۲ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید.

انتهای پیام/*

مطالب مرتبط

آخرین اخبار