۲۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۸

کلیپ سلامت

رگ های ناخوشایند واریس را در منزل چگونه درمان کنیم + ویدیو

واریس یک بیماری عروقی سیاهرگی است که حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از کل جمعیت جهان را درگیر کرده است و به شکل‌های مختلفی بروز پیدا می‌کند. واریس به انگلیسی با عنوان «Varicose veins» شناخته می‌شود و وجه تسمیه خود را از واژه لاتین Varix گرفته که به معنای پیچ‌خوردگی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،در این بیماری رگ‌های سطحی بدن به دلیل عوامل مختلف، بزرگ و متورم می‌شوند و گاهی برآمدگی بیش از حد آن‌ها ظاهر آن ناحیه از بدن را نامطلوب می‌کند. رگ‌های واریسی که گاهی به رگ‌های عنکبوتی نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند در تمام سطح بدن حتی صورت پدیدار شوند، اما معمولاً بیشترین آثار این مشکل در پاها ظاهر خواهد شد.

واریس چیست؟

سیاهرگ‌ها در تمام نقاط بدن وجود دارند. بعضی از این دسته از رگ‌ها در عمق اندام‌های مختلف بدن هستند و گروهی دیگر در سطوح مختلف بدن و نزدیک به پوست قرار گرفته‌اند. در حالت عادی سیاهرگ‌های مختلف از جمله سیاهرگ‌های سطحی، وظیفه خون‌رسانی به قسمت‌های مختلف بدن را برعهده دارند.

انواع واریس

این بیماری برحسب شدت و ضعف یا ناحیه ایجاد آن به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که واریس پا، واریس شکمی، واریس متوسط و موارد دیگر از جمله این تقسیم‌بندی‌ها هستند. در ادامه انواع واریس را بر اساس معیارهای مختلف تقسیم‌بندی می‌کنیم:

شدت بروز واریس

رگ‌های واریسی بر اساس شدت به‌وجودآمدن و متورم شدنشان، به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • نوع خفیف که در این نوع واریس سیاهرگ‌های سطحی به‌طور بسیار کم و خفیف متورم می‌شوند و درهم‌تنیدگی آن‌ها از سطح پوست آشکار می‌شود.
  • نوع متوسط یک مرحله حادتر از واریس خفیف است که در آن رگ‌های سطح پوست علاوه بر آشکار شدن، تا حدودی برآمده می‌شوند و می‌توان آن‌ها را با لمس سطح پوست حس کرد. در این مرحله سیاهرگ‌ها توانایی ارسال خون به سلول‌ها و بازگشت آن به قلب را از دست می‌دهند در نتیجه حوضچه‌های خونی در زیر پوست به شکل عروق عنکبوتی پدیدار خواهند شد.
    واریس متوسط باید به‌موقع تشخیص‌داده‌شده و برای درمان آن اقدامات لازم به عمل آید، زیرا در صورت تأخیر در درمان می‌تواند به نوع شدید تبدیل شود.
رگ های ناخوشایند واریس را در منزل چگونه درمان کنیم

رگ های ناخوشایند واریس را در منزل چگونه درمان کنیم

علل ایجاد واریس

در یک دسته‌بندی دیگر واریس را بر اساس علل ایجاد آن تقسیم‌بندی خواهیم کرد. رایج‌ترین آن‌‌ها فشار زیادی است که به عروق آن ناحیه از بدن وارد می‌شود. به همین سبب می‌توان گفت که واریس‌ها بر اساس علل ایجاد به واریس بارداری، واریس سرپا ماندن و چند دسته دیگر تقسیم می‌شوند.

درمان واریس

درمان‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارند که در بیشتر آن‌ها عوارض بیماری تا حد زیادی برطرف شده و گاهی به‌طور کامل حل می‌شوند. رایج‌ترین درمان واریس پا یا سایر نواحی بدن در زیر آورده شده‌اند. بیماران می‌توانند برای درمان به کلینیک واریس مراجعه کنند.

اسکلروتزاپی با سونو

در این روش محلول اسکلروزانت در رگ‌های واریسی تزریق می‌شود و موجب تخریب دیواره رگ‌ها در نتیجه درمان قطعی واریس پا یا سایر نقاط بدن می‌شود. در این روش پزشک از سونوگرافی برای هدایت محلول اسکلزو به داخل رگ‌ها استفاده می‌کند.

فشرده‌سازی

فشرده‌سازی یکی از رایج‌ترین درمان‌ها برای درمان سریع واریس است. در این روش که بیشتر برای درمان واریس پا استفاده می‌شود، بیمار با پوشیدن جوراب واریس، به عروق پیچ‌خورده فشار زیادی وارد می‌کند در نتیجه جریان خون را به قلب هدایت و تسهیل می‌کند.

برای درمان این بیماری در سایر نقاط بدن با استفاده از فشرده‌سازی علاوه بر جوراب واریس، محصولات دیگری مانند شکم‌بند یا لباس زیر مخصوص توصیه می‌شوند که عملکرد آن‌ها نیز مشابه جوراب ویژه است.

میکروفلبکتومی

در این روش که تقریباً جزو روش‌های غیرتهاجمی یا کم تهاجم به شمار می‌آید، برش‌‌های کوچکی در سطح پوست ایجاد می‌شود که با استفاده از آن‌ها اقدام به خارج کردن عروق مشکل‌دار می‌کنند. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار