۰۳:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳

رونمایی از جدیدترین مدل‌های تویوتا با قیمت‌هایی نجومی/قیمت تویوتا امروز +جدول

قیمت تویوتا C-HR هیبرید مدل ۲۰۱۸ که دو روز پیش ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود امروز به ۶ میلیارد تومان رسیده است.

رونمایی از جدیدترین مدل‌های تویوتا با قیمت‌هایی نجومی/قیمت تویوتا امروز  +جدول

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،بازار خودرو ایران بار دیگر شاهد نوسانات شدید قیمتی بود به طوری که قیمت برخی مدل‌های تویوتا در ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تا ۲ درصد افزایش یافت. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند قیمت واقعی این خودرو‌ها حتی از این ارقام نیز بالاتر است و دلالان با سوء استفاده از شرایط قیمت‌ها را به طور مصنوعی افزایش می‌دهند.

رشد نجومی قیمت تویوتا C-HR

یکی از مدل‌های محبوب تویوتا که شاهد افزایش شدید قیمت بود C-HR است. قیمت این خودرو در مدل هیبرید اتوماتیک ۲۰۱۸ با سقف پانورامیک و صندلی چرمی، به ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رسید که در مقایسه با روز گذشته ۱.۸۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اما این تنها مدل C-HR نیست که با افزایش قیمت روبرو شده است. مدل‌های دیگر این خودرو نیز با رشدی بین ۱.۶۹ تا ۱.۹۶ درصد مواجه بودند. به طوری که قیمت مدل تمام چرخ محرک ۲۰۱۸ با آپشن‌های کامل به ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید.

علاوه بر C-HR سایر مدل‌های تویوتا نیز در ۲۲ اردیبهشت با افزایش قیمت روبرو شدند. به عنوان مثال قیمت راوفور اتوماتیک ۲۰۱۸ با آپشن‌های پایه به ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسید که ۱.۲۸ درصد بیشتر از روز گذشته است.

قیمت کرولا نیز در مدل‌های ۱.۲ لیتری ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب به ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و ۳ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان رسید که به ترتیب ۰.۹ و ۰.۸۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

چه عواملی در این افزایش قیمت نقش دارند؟

کارشناسان متعددی دلایل مختلفی را برای افزایش قیمت تویوتا در ایران عنوان می‌کنند. برخی از این دلایل عبارتند از:

افزایش نرخ ارز: با توجه به اینکه بسیاری از قطعات مورد نیاز برای مونتاژ خودروهای تویوتا از خارج از کشور وارد می‌شوند، افزایش نرخ ارز به طور مستقیم در قیمت نهایی این خودروها تاثیر می‌گذارد.

کاهش عرضه: به دلیل تحریم‌های اقتصادی، واردات خودرو به ایران به شدت کاهش یافته است. این موضوع باعث شده تا عرضه خودروهای تویوتا در بازار با افت روبرو شود و در نتیجه قیمت آنها افزایش یابد.

افزایش تقاضا: با وجود افزایش قیمت‌ها، تقاضا برای خرید خودروهای تویوتا در ایران همچنان بالا است. این موضوع به دلیل کمبود عرضه و عدم وجود جایگزین‌های مناسب در بازار است.

چه باید کرد؟

در حال حاضر هیچ راه حلی برای حل مشکل گرانی خودرو در ایران وجود ندارد. دولت تاکنون اقدامات موثری برای کنترل قیمت خودرو انجام نداده است و به نظر می‌رسد در آینده نیز شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

به خریداران خودرو توصیه می‌شود که تا حد امکان از خرید خودرو در شرایط فعلی خودداری کنند. در غیر این صورت، قبل از خرید حتما تحقیقات لازم را انجام داده و از قیمت واقعی خودروها مطلع شوند.

تویوتا: سکوت در برابر طوفان گرانی

حرف آخر

افزایش قیمت خودروهای تویوتا در ایران، بار دیگر نشان دهنده بی‌عدالتی و ناکارآمدی در نظام اقتصادی این کشور است. مردم ایران باید منتظر بمانند و ببینند که آیا مسئولان روزی برای حل این مشکل اقدامی خواهند کرد یا خیر.

در هر صورت، آنچه مسلم است این است که بازار خودرو ایران در شرایط فعلی به شدت آشفته و غیرقابل پیش‌بینی است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط