روش تهیه حلوای ماجون جنوبی لذیذ

حلوای ماجون جنوبی یکی از دسر های قدیمی و سنتی ایرانی است. این دسر بیشتر برای افطار ماه رمضان و در مجالس عزاداری و محرم استفاده می شود. این حلوا را درون یک کاسه سرو می کنند که به صورت تک نفره سرو می شود. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه حلوای ماجون جنوبی در ادامه با ساعد نیوز همراه باشید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،دستور پخت حلوا مجلسی جنوبی مناسب برای مراسم حتم و فاتحه به تعداد زیاد، ترجیحاً حلوا را با روغن گیاهی تهیه نمایید، استفاده از روغن نباتی بخاطر اینکه حاوی اسیدهای چرب اشباع شده ای است که در دیواره رگ رسوب می کند و به مرور سبب ایجاد تصلب شرایین میشود توصیه نمیشود.برای مشاهده آموزش آشپزی کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه حلوای ماجون جنوبی در ادامه با ساعد نیوز همراه باشید.

مواد لازم برای حلوای ماجون جنوبی

  • سیاه دانه ۱ لیوان
  • کنجد سفید نصف لیوان
  • شیره خرما ۱ لیوان
  • پودر زنجبیل ۱ قاشق غذا خوری
  • زیره سیاه ۱ قاشق غذا خوری
  • هل نصف قاشق غذا خوری

طرز تهیه حلوای ماجون جنوبی

سیاه دانه را داخل تابه ای بریزید وروی شعله گاز با حرارت کم تفت دهید .لازم نیست زیاد روی شعله گاز باشد در حدی که سیاه دانه بو داده شود و بوی آن بلند شود . پس از بو دادن سیاه دانه آن را تا گرم است با استفاده از هاون دستی نرم میکنیم .به اندازه ای فعالیت می کنیم که روغن سیاه دانه پیدا گردد وبه اصلاح عرق کند . کنجد سفید هم به همین روش ابتدا داخل تابه ای جداگانه روی شعله گاز بگذارید وهم بزنید تا کنجد کمی بو داده شود. سپس کنجد را تا گرم است به داخل هاون دستی بریزید وتا اندازه ای بکوبید که کنجد به روغن بیفتد . سپس داخل یک قابلمه که بهتر است جنس آن معدن باشه یا مس ، مقدار ۴ لیوان آب بریزید وروی شعله گاز بگذارید .سیاه دانه وکنجد کوبیده شده را اضافه میکنیم ، خوب هم بزنید تا گلوله مانند نشود .

سپس پودر هل ، پودر زنجبیل ، زیره سیاه کوبیده شده ، وبعد شیره خرما را اضافه کنید . حتما شعله گاز ، بسیار کم باشد تا حلوا ته نگیرد وآنقدر هم بزنید تا زمانی که حلوا به غلظت مورد نظر برسد و حلوا روغن پس بدهد . در صورت تمایل مغز گردو هم میتوانید داخل حلوا استفاده کنید . بعد از سرد شدن حلوا را داخل ظرف در دار بریزید .مدت ماندگاری این حلوا تا ۳ إلی ۴ ماه داخل فریزر میتوان نگهداری کنید وموقع مصرف حلوا را گرم کنید .

این حلوا در جنوب خیلی طرفدار دارد و بسیار خوشمزه وپر خاصیت حتی در وعده صبحانه هم میل میشود .ولی توصیه میشود زنان باردار این حلوا مصرف نکنند چون طبع این حلوا خیلی گرم است .

انتهای پیام/*