روزگار ناخوش نماد صنعت برق ایران / شرکت “پارس سوئیچ” غرق در

[ad_1] به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، کارخانه “پارس سوئیچ” به عنوان نخستین و بزرگترین سازنده کلیدها و سکسیونرهای فشار قوی و متوسط در ایران است که در اواسط دهه ۵۰ تاسیس شد. این کارخانه که در زمینه صنعت برق در خاورمیانه حرفی برای گفتن دارد و روزی نماد افتخار و صنعت در استان بود […]

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، کارخانه “پارس سوئیچ” به عنوان نخستین و بزرگترین سازنده کلیدها و سکسیونرهای فشار قوی و متوسط در ایران است که در اواسط دهه ۵۰ تاسیس شد. این کارخانه که در زمینه صنعت برق در خاورمیانه حرفی برای گفتن دارد و روزی نماد افتخار و صنعت در استان بود متاسفانه در دو دهه اخیر اسیر برخی از حواشی و بی‌مدیریتی‌ها شده است. حواشی که متاسفانه اجازه نداده است این شرکت در راستای جهش تولید گام بردارد و همواره درجا زده است.

اعتصاب کارگران در ۱۷ آبان سال گذشته به خاطر همین مسائل بی‌مدیریتی بود؛ هدف کارگران از این اعتصاب این بود که وجود مشکلات شدید مدیریتی را به گوش مسئولان استانی برسانند. ضعف مدیریتی، واگذاری بخشی از سهام این شرکت به یک فرد غیربومی، عدم پیشرفت و به روزرسانی این کارخانه، عدم تاسیس شرکت‌های اقماری، از بین رفتن مشتریان داخلی، عدم جذب نیرو و نهایتا از بین رفتن انگیزه کارگران مهمترین مسائلی بود که کارگران در آبان ماه سال گذشته چند روزی دست به اعتصاب زدند و خواستار عزل “ولی الله بیات” مدیرعامل کارخانه بعد از ۱۴ سال شدند. البته اینچنین هم شد و هیئت مدیره این کارخانه مجبور شد بیات را بلافاصله عزل کند و “قاسم کرمی” را به عنوان مدیرعامل جدید این کارخانه معرفی کند.

یکی از مشکلاتی که سبب اعتراض کارگران در این کارخانه شده است واگذاری بیش از ۴۵ درصد سهام کارخانه به یک فرد غیربومی است که کارگران خواستار شفاف‌سازی فرآیند واگذاری این سهام هستند.

یکی از اعضای شورای کارگری شرکت پارس سوئیچ در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: متاسفانه بخشی از سهام شرکت پارس سوئیچ به یک فرد غیربومی واگذار شده است و ما این موضوع را به شکل مکتوب به نهادهای قضایی و امنیتی اعلام کرده‌ایم. همچنین در اوایل دهه ۹۰ بیش از ۵۰ هکتار زمین پارس سوئیچ به قیمت ۳۰ میلیون ریال به این فرد فروخته شده است. همینطور این فرد در بازار سرمایه در سهم پارس سوئیچ مداخلاتی داشته و سبب بیچاره شدن دیگر سهامداران این شرکت شده است. سوال ما از مسئولان شرکت این است چرا این مقدار زمین با این قیمت بسیار پایین به این فرد فروخته شده است؟

وی افزود: متاسفانه این گونه مسائل مدیریتی اجازه نداده است که پارس سوئیچ رشد کند و به جایگاه واقعی خود دست یابد. اگر این کارخانه در سال‌های گذشته خوب مدیریت می‌شد امروزه پارس سوئیچ همانند دیگر کارخانه‌های بزرگ زنجان همانند ایران ترانسفو باید دارای چندین شرکت اقماری بود ولی متاسفانه فقط از پارس سوئیچ یک اسم باقی مانده است.

این عضو شورای کارگری شرکت پارس سوئیچ گفت: البته در آبان سال گذشته دستگاه قضایی در زمینه واگذاری سهام این کارخانه وارد شد و حجت‌الاسلام صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان زنجان وعده داد که با دقت فرآیند واگذاری شرکت پارس سوئیج زنجان را بررسی خواهد کرد.

وی ادامه داد: روزی پارس سوئیچ دارای بیش از یک هزار پرسنل بود و اگر این کارخانه گسترش پیدا می‌کرد باید تعداد کارگران به بیش از ۳ تا ۴ هزار نفر می‌رسید ولی متاسفانه این روزها پارس سوئیچ فقط با ۳۵۰ کارگر به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگر آن ۵۰ هکتار به سهامدار شرکت با قیمت پایین فروخته نمی‌شد قطعا با راه‌اندازی شرکت‌های اقماری در آن ۵۰ هکتار بیش از ۴ هزار نفر از جوانان این استان می‌توانستند در آن جا مشغول به کار شوند. البته اخیرا حدود ۲۵ نفر به این مجموعه اضافه شدند که این تعداد اصلا قابل قبول نیست.

این عضو شورای کارگری شرکت پارس سوئیچ تشریح کرد: یکی از واحدهایی که قرار بود در این شرکت تاسیس شود قسمت GIS بود که در کشور می‌توانست غوغایی را ایجاد کند ولی متاسفانه سال‌هاست هیچ برنامه‌ریزی در این راستا نشده و حتی سوله آن نیمه کاره به حال خود رها شده است. البته مدیریت جدید پس از معارفه وعده‌های در زمینه گسترش و پیشرفت این کارخانه داده است.

از سوی دیگر یکی از مهمترین مسائلی که سبب اعتراض کارگران در این روزها شده موضوع “تعاونی مسکن” این کارخانه است که سالیان سال است به حال خود رها شده است.

در این راستا یکی از اعضای شورای کارگری شرکت پارس سوئیچ در گفت‌وگو با تسنیم در این زمینه گفت: مهلت اعضای تعاونی مسکن این کارخانه قبل از دوران کرونا به اتمام رسیده و معلوم نیست چرا مجددا رای‌گیری برای ورود اعضای جدید نمی‌شود. بارها به مدیریت و اعضای هیئت مدیره اطلاع دادیم که رای‌گیری مجدد برای اعضای تعاونی مسکن برگزار کنید ولی حرف ما به جایی نمی‌رسد و مشخص نیست در پشت پرده اعضای تعاونی مسکن با مدیریت چه اتفاق‌های وجود دارد که ما از آن بی‌خبر هستیم.

وی گفت: مدیرعامل تعاونی مسکن این کارخانه شخصی به نام رسولی‌فر است که چند سال پیش از این کارخانه اخراج شده و جالب است اعتبار این شخص در تعاونی مسکن ابطال نشده و همچنان سمت خود را دارد. معلوم نیست آن شخص با چه قانونی همچنان می‌تواند مدیرعامل باقی بماند.

این عضو شورای کارگری شرکت پارس سوئیچ ادامه داد: اعضای تعاونی مسکن این شرکت یک زمینی در شهرک اندیشه خریداری کرده‌اند که به ۳۰ قطعه تقسیم بندی کرده‌اند. جالب است فقط پنج قطعه آن به پرسنل این کارخانه واگذار شده است.

وی تشریح کرد: بارها این موضوعات را به “اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی” استان زنجان گزارش دادیم ولی متاسفانه مدیران این اداره هیچ قدمی در راستای بهبود وضعیت تعاونی مسکن این شرکت برنداشتند. حتی چندین بار کار ما در آن اداره به دعوا کشیده شده است ولی جالب است آن اداره اصلا اعتقادی به بررسی مطالبه ما ندارد. همین رفتار آن‌ها ما را مشکوک می‌کند که در پشت پرده بین اعضای اداره کار با تعاونی مسکن شرکت پارس سوئیچ چه خبر است که آقایان راضی نیستند اعضای قبلی تعاونی مسکن این شرکت برکنار شوند و اعضای جدید با رای‌گیری انتخاب شوند.

اما از سوی دیگر سید محمدحسن حسینی معاون تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم مدعی شد: اعضای شرکت پارس سوئیچ در رابطه با تعاونی مسکن به این اداره مراجعه نکرده‌اند. ما آماده هستیم در اسرع وقت مراجعه کنند و مشکلشان را حل کنیم.

وی در واکنش به سوال تسنیم مبنی بر اینکه چرا نظارتی بر انتخابات تعاونی مسکن این شرکت نشده است پاسخی نداد و گفت: اطلاعی ندارم.

همین طور اصغر نجاری دبیر اجرایی خانه کارگری استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: مهلت قانونی اعضای تعاونی مسکن این شرکت بیش از ۲ سال است که به پایان رسیده است و جالب است اینکه چرا این شرکت انتخابات مجددی برگزار نکرده است؛ جالبتر آن که اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان چرا نظارتی بر این امر نکرده است.

وی افزود: از حسینی معاون تعاون اداره‌کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان پیگیر این موضوع شدم چرا تاکنون انتخابات برگزار نشده است با اینکه دو سال است که مهلت قانونی اعضای قبلی به پایان رسیده است، آقای حسینی وعده دادند که این موضوع را بررسی کند و در اسرع وقت پاسخ دهد.

دبیر اجرایی خانه کارگری استان زنجان تشریح کرد: سئوال ما این است معاون وقت اداره‌کل کار آقای پاک‌منش چرا به وضعیت تعاونی شرکت پارس سوئیچ رسیدگی نکرده است؟ همینطور آقای رسولی بازرس این اداره‌کل چرا نظارت درستی از اعضای تعاونی این شرکت نداشته است؟ با چه قانونی اعضای هیئت مدیره تعاونی مسکن که از کارخانه رفته‌اند بازهم در سمت خود باقی مانده‌اند؟

وی گفت: اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول نظارت بر انتخابات اعضای تعاونی‌ها است و متاسفانه از سوی این اداره غفلت صورت گرفته است. ما بر خود وظیفه می‌دانیم این مشکل را در سطح استان پیگیری کنیم و اگر به جوابی نرسیدیم قطعا این موضوع را به اتاق تعاون تهران و خانه کارگر منعکس می‌کنیم.

حال با این تفاسیر مشخص است که شرکت با سابقه پارس سوئیچ که روزی نماد صنعت و افتخار بود به جای اینکه در این سال‌ها در راستای تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری گام بردارد متاسفانه اسیر برخی حواشی و بی‌مدیریتی‌ها شده که البته انتظار می‌رود پس از تغییر و تحولاتی که در پاییز ۹۹ در این کارخانه روی داد هرچه سریعتر مشکلات این کارخانه حل شود و پارس سوئیچ بار دیگر به عرصه قدرت در تولید برگردد. همچنین امیدواریم مسئولان استانی در راستای پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها مشکلات این کارخانه بزرگ را حل کنند.

انتهای پیام/ش

[ad_2]

Source link