۱۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

روح الهویی در کالبد قلعه‌ نویی؛ همه درها بسته شد!/ میثاقی هم نتوانست که نتوانست…

امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی با حضور در برنامه فوتبال برتر از عملکرد فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا دفاع کرد.

سیاه‌ بخت‌ترین تیم لیگ برتر با استقلال درگیر شد / بودجه 200 میلیاردی این تیم برای رسیدن به قهرمانی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،برنامه «فوتبال برتر» به میزبانی محمدحسین میثاقی و با حضور امیر قلعه‌نویی مطابق انتظارها پیش رفت و دفاعیات سرمربی تیم ملی به افکار عمومی ارائه شد.

متاسفانه یا خوشبختانه مطالب عنوان‌شده از سوی قلعه‌نویی، تکرار همان توجیهات سعید الهویی بود و امیر انعطاف چندانی برای تغییر مواضع کادرفنی تیم ملی نداشت. تقریبا می‌توانیم بگوییم با ربط دادن تمام جزئیات فوتبال به شانس، تسلط کادرفنی بر تمام امور، اتخاذ تصمیات درست تاکتیکی، استفاده به‌جا از همه نیروها و بازیکنان و… مورد تازه دیگری برای بحث باقی نماند و همه درها بسته شد.

این روزها ما با پدیده‌ای در تاریخ فوتبال مواجه هستیم که شکست در جام ملت‌های آسیا را گردن نمی‌گیرد و اساسا حذف از این رقابت‌ها را نمی‌پذیرد. حالا همه باید قبول کنیم که در دوحه اتفاق عجیب و بدی رخ نداده و ازدست‌رفتن موقعیت قهرمانی برای تیم ملی هم جزیی از اتفاقات فوتبال است. در واقع از سال ۲۰۰۷ که شکست مقابل کره جنوبی در ضیافت پنالتی‌ها به یک پیروزی تشبیه شد، امروز نیز در بر همان پاشنه چرخید.

گویی این قلعه‌نویی نیست که باید در تفکراتش تجدید نظر کند! این خودِ ما هستیم که باید با مفاهیم جدید فوتبالِ امروز که در کنفرانس هلسینکی ارائه شده آشنا شویم و خودمان را «آلکس فرگوسن»وار با مهره شانس تطبیق دهیم و سرانجام با صدای بلند بگوییم باخت در فوتبال اصلا چه معنایی دارد؟ وقتی این همه آدم کار درست در تیم ملی جمع شده‌اند و فقط به دلیل خطاهای فردی و بدشانسی به قطر باخته‌ایم، چرا باید حرص و جوش شکست را بخوریم و لب به انتقاد بگشاییم؟

این که فوتبال است، ما اساسا در مفاهیم مربوط به زندگی هم دچار استحاله شده‌ایم؛ چون مدام با این منطق کلنجار می‌رویم اگر همین الان زنده هستیم خوب است اما در صورتی که لحظاتی بعد بمیریم، لابد بدشانس بوده‌ایم؛ قاعده زندگی همین است! در این مدت که شاهد دفاعیات کادرفنی تیم ملی بودیم، در یک تصمیم منطقی به این نتیجه رسیدیم که از همین حالا باید برای آن‌چه در سال ۲۰۲۶ اتفاق می‌افتد آماده شویم. اگر در جام جهانی به مرحله بعدی صعود کردیم که بازیکنان و مربیان نخبه و آگاه داریم و اگر هم شکست خوردیم، قطعا با بدشانسی مواجه شده‌ایم. مفهومِ فوتبالِ مدرن، همین است که هست…

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط