روحانی: برجام صنعت هسته‌ای را کاملا قانونی کرد

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در پانزدهمین سال روز ملی فناوری هسته‌ای در ارتباط تصویری با سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: اگر غرب به آنچه سابقه ملت ایران است اعتماد می‌کرد، خود به خود از این مشکلات عبور می‌کردیم. شما می‌بینید که هنوز با آمریکا و دنیا حرف می‌زنیم که دست از تفکر […]

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در پانزدهمین سال روز ملی فناوری هسته‌ای در ارتباط تصویری با سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: اگر غرب به آنچه سابقه ملت ایران است اعتماد می‌کرد، خود به خود از این مشکلات عبور می‌کردیم. شما می‌بینید که هنوز با آمریکا و دنیا حرف می‌زنیم که دست از تفکر غلط خود بردارند.

وی افزود: تمام فعالیت های ما صلح آمیز و غیر نظامی است، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بر اساس فقه ما اساسا هرگز دنبال بمب اتم نیستیم که آثار کار غلطی که در جنگ جهانی با ژاپن انجام دادند را دنبال کنند.

روحانی با بیان اینکه ما در زمینه هسته‌ای دو اقدام مهم انجام دادیم، گفت: قبل از اینکه دولت یازدهم تشکیل شود از دید غرب فعالیت‌های هسته‌ای ما غیر قانونی بود و ٧ قطعنامه در شورای امنیت علیه ما تشکیل دادند تا غنی سازی را متوقف کنیم و اقدامات ما از دید آن‌ها غیر قانونی بود و ما آن را متوقف کردیم؛ فعالیت ایران از سال ١٣٩۴ کاملا قانونی شد البته قبل از آن هم قانونی بود، اما به هر حال این بهانه از دست آن‌ها گرفته شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: یکی از آثار برجام این بود که صنعت هسته‌ای را کاملا قانونی کرد و حق ملت ایران را بازستاند که این کار عظیم و بزرگی بود.

وی افزود: نکته دوم اینکه خود فناوری هسته‌ای را ما توسعه دادیم، به دروغ و غلط برخی می‌گفتند ما معامله کردیم و در ازای برخی تحریم‌ها فناوری هسته‌ای را در اختیار آنها قرار دادیم، اخیرا مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای را برگزیدند که این تکلیف نشان داد فناوری هسته‌ای ما از هر زمان دیگری بیشتر است.

روحانی تاکید کرد: از لحاظ تکنولوژی ما به یک سانتریفیوژ ای ار ٩ رسیدیم که برای مردم و جهانیان روشن شد که در دولت ١١ و ١٢ چه کار بزرگی انجام شد. فناوری در سطح بالایی است که نمونه‌های آن را ما امروز مشاهده کردیم که می‌تواند در بخش کشاورزی و صنعت به ما کمک کند.

رئیس جمهور افزود: رادیو دارو‌ها یکی از آن بخش‌هایی است که به ما در بخش تولید کمک می‌کند؛ ما همچنان بر حرف خود پایبندیم که آن ام پی تی است که بر اساس آن دولت ها متعهد می‌شوند که فعالیت‌هایشان صلح آمیز شود و فعالیت‌های صلح آمیز را انجام می‌دهند که آژانس هم به آنها کمک کنند، اما به وظایف خود عمل کردیم اما آژانس چقدر به ما کمک کردند، در حالی که فعالیت ما صلح آمیز است؛ آژانس تنها برای بازدید نیست یکی از کارهای آن کمک و همکاری است.

وی بیان کرد: جهان و آژانس باید به ما کمک کنند؛ شما بدهکار ما هستید، طلبکار ما نیست؛ آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ما بدهکارند و باید بدهی خود را به ما پرداخت کنند. ما در زمینه غنی سازی و در اداره رآکتور‌ها روی پای خود ایستادیم، ما موظفیم که در فناوری های علمی تلاش کنیم.

روحانی با اشاره به شهدای هسته‌ای اظهار کرد: درود می‌فرستیم به روح شهیدان علیمحمدی، شهریاری و فخری زاده که جان خود را در این راه فدا کردند؛ ان‌شالله بتوانیم به اهداف بلندی که مورد نظر ملت ما بود برسیم.

افکار