۱۰:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

پریسا کربلایی حسنی مطرح کرد؛

روانشناسی کودک | چند تکنیک برخورد درست با بد دهنی در کودکان

شیوه‌های مناسب فرزندپروری و برخورد با بدرفتاری کودکان را نیز از طریق مطالعه کتاب ها و دیدن فیلم های آموزشی در این زمینه یا مراجعه به یک روان شناس ماهر بیاموزید و به کار ببندید.

پریسا کربلایی حسنی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، پریسا کربلایی حسنی روانشناس کودک  نوجوان در مصاحبه با خبرنگار اندیشه معاصر درباره برخورد درست با بد دهنی در کودکان و تکنیک های مناسب آن گفت: بد دهنی کودکان موضوع کمیابی نیست و خانواده های زیادی از آن شکایت دارند. بچه ها دائما از طریق بزرگترها، تلویزیون، مدرسه، دوستان، کوچه و خیابان و… کلماتی را می شنوند و بدون آنکه معنی دقیقش را بدانند به عنوان حرف بد یاد می گیرند و تکرار می کنند. اما اینکه شما به عنوان پدر و مادر و یا مربی کودکان چگونه با چنین مواردی برخورد نمایید، نیاز به کمی مهارت و صبر و حوصله دارد.

این روانشناس گفت: اگر شما هم با این مشکل مواجه شده اید ، توصیه هایی که در ادامه آمده است را مطالعه کنید.

الگوی خوبی برای بچه ها باشید.

وی ادامه داد: احتمالا بسیاری از والدین می دانند فرزندانشان از آنها الگو می گیرند و از خودشان حرف های بد را یاد می گیرند ولی عجیب آن که وقتی کودکشان حرف بدی می زند باز هم او را سرزنش و تنبیه می کنند. رطب خورده منع رطب کی کند؟!

توجه بیش از حد نداشته باشیم.

این روانشناس کودک و نوجوان گفت: توجه بیش از حد به اعمال بدی که کودکان انجام می دهند، باعث می شود آنها به تکرار رفتارهای بد ترغیب شوند. کودک کار اشتباهی کرده و بددهنی کرده یک بار به او تذکر دهید، بارها تکرار نکنید، من یک سوال از شما دارم، آیا وقتی بارها به کودک گفتید این حرف را نزن، او دیگر نگفت؟! حتما می‌گویید خیر باز هم گفت، می‌دانید علتش چیست؟! کودک با این کار و رفتار شما توجه دریافت می‌کند و تقویت می‌شود. و به جای اینکه خاموشی صورت گیرد، رفتار بارها تکرار می‌شود.

تعجب زیادی نکنید:

او گفت: بسیاری از ما عادت کردیم وقتی کودکمان حرف بدی می زند با گفتن کلماتی مانند: «ای وای! چه حرف زشتی!» «آخ آخ!» و … او را متوجه اشتباهش بکنیم. اما با این کار احتمال این که او به گفتن این کلمات حریص تر شود زیاد است. زیرا معمولا وقتی ما را از انجام کاری منع می کنند به امتحان کردن آن مشتاق تر می شویم.

 

جایگزین های مناسب را یاد دهیم.

پریسا کربلایی حسنی به خبرنگار اندیشه معاصر در پایان گفت: برای این که به کودکتان بیاموزید که موقع عصبانیت حرف بد نزند، به او بگویید به جای گفتن حرف بد، احساسش را بیان کند، مثلا در مقابل تمسخر دیگران احساسش را این طور بیان کند: من از دست تو خیلی عصبانی هستم چون منو پیش دیگران مسخره کردی. لازم است او مهارت‌ حل مسئله، گفت‌وگوی موثر، روابط میان فردی، کنترل احساسات، جرات مندی و… را بیاموزد.

البته مواردی که گفته شد تمام راه حل های ممکن در برخورد با بد دهنی کودکان نیست و لازم است شما مهارت خویشتن داری و خلاقیت در پیدا کردن جایگزین مناسب برای عبارت نامناسب را در او تمرین و تقویت نمایید. و علاوه بر آن شیوه‌های مناسب فرزندپروری و برخورد با بدرفتاری کودکان را نیز از طریق مطالعه کتاب ها و دیدن فیلم های آموزشی در این زمینه یا مراجعه به یک روان شناس ماهر بیاموزید و به کار ببندید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط