۲۲:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۱

پریسا کربلایی حسنی مطرح کرد؛

روانشناسی کودک | تکنیک های رفتار با پرخاشگری کودکان + روش های عملی آرام سازی کودک پرخاشگر

یک روانشناس گفت: کودکان ممکن است به دلائل مختلف ازجمله جلب محبت و توجه والدین یا اینکه تجربه تلخی داشته اند، دست به رفتارهای خشن و یا فریاد زدن بکنند، در این صورت نقش والدین در تشدید این رفتارها یا کاهش آن برای ختم ماجرا خیلی مهم است.

پرخاشگری کودک

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، پریسا کربلایی حسنی روانشناس کودک و نوجوان در مصاحبه با خبرنگار اندیشه قرن درباره تکنیک های رفتار با پرخاشگری کودکان گفت: بچه‌های پرخاشگر عموما دوست دارند اشیاء را بشکنند، بی جهت قشقرق به پا کنند یا به خودشان و دیگران آسیب بزنند. بدترین راهکار در برابرشان خشم متقابل یا تنبیه است، اما بهترین راهکارها در مقابل این کودکان چیست؟

تکنیک های رفتار با پرخاشگری کودکان

این روانشناس در ادامه به بهترین راهکارها در مقابل کودکان پرخاشگر پرداخت و گفت: معمولا پرخاشگری بچه‌ها به اشکالی چون داد و فریاد زدن، کتک زدن خود یا دیگری، پرت کردن اشیاء یا گریه کردن دیده می‌شود که البته فشار عصبی برای خودشان و مراقبانشان دارد.

کربلایی تصریح کرد: کودکان ممکن است به دلائل مختلف ازجمله جلب محبت و توجه والدین یا اینکه تجربه تلخی داشته اند، دست به رفتارهای خشن و یا فریاد زدن بکنند، در این صورت نقش والدین در تشدید این رفتارها یا کاهش آن برای ختم ماجرا خیلی مهم است. اگر والدین مانند بچه ها شروع به داد و فریاد یا تنبیه و هر رفتار پر تنش دیگر بکنند، قطعا این رفتارها در کودکشان تثبیت شده و در آینده به طور بدتری بروز خواهد کرد.

روانشناسی کودک | تکنیک های رفتار با پرخاشگری کودکان + روش های عملی آرام سازی کودک پرخاشگر

روانشناسی کودک | تکنیک های رفتار با پرخاشگری کودکان + روش های عملی آرام سازی کودک پرخاشگر

روش های عملی آرام سازی کودک پرخاشگر

پریسا کربلایی حسنی در پاسخ به سوال خبرنگار اندیشه قرن در ارتباط روش های عملی آرام سازی کودک پرخاشگر ۵ راه را بیان کردند:

۱. والدین باید بدانند که بچه ها هنوز راه های کنترل خشم را نمی‌دانند و این وظیفه بزرگترها است که بتوانند با روش‌های درست و بیان آرامش بخش آنها را آرام کنند. پس اولین نکته این است که پدر و مادر آرامش خود را حفظ کنند و بتوانند رفتار مناسبی با کودک داشته باشند. اگر بچه‌ها بی‌دلیل و برای بدقلقی ، بداخلاقی و پرخاش می‌‌کنند پدر و مادر می‌توانند سر او را با یک کار آرام بخش گرم کنند. مثلا برخی بچه‌ها اوایل صبح که از خواب بیدار می‌شوند، بیخود و بی جهت بدقلقی می‌کنند. اینطور بچه‌ها را می‌توان با اسباب‌بازی هایشان به حمام فرستاد تا هم بازی کنند و هم دوش آب گرم داشته باشند تا بداخلاقی شان کاهش پیدا کند. گاهی نیز و می‌توان گل و گلدانی در باغچه یا تراس منزل به دستشان داد تا سرشان با آن گرم شود. یا…

۲. اگر بچه به واسطه یک بازی با دیگری یا با خودش عصبانی است و احساس بدی به او دست داده ، مثلا شما می‌بینید که دندان قروچه می‌کند یا اینکه دست‌هایش را مشت می‌کند و به جایی می‌کوبد، می‌توانید یک خمیر بازی به او بدهید و از او بخواهید که آن را فشار داده و ورزش بدهد. این روش باعث کاهش خشم و اضطراب بچه‌ها می‌شود.

۳. برای بچه‌ای که به واسطه عصبانیتش شروع به کتک زدن والدین یا مثلا کوبیدن سرش به جایی می‌کند، می‌توانید یک بالش درست کنید و اسم آن بالشت را «بالشت بخشنده» بگذارید و به بچه هم آموزش دهید که هر زمان عصبانی است ، خشمش را روی سر بالشتش خالی کند و او را بزند . این بالشت چون بخشنده است عصبانیت بچه را می‌گیرد و به جایش خوشحالی به او می‌دهد. این روش برای بچه‌ها که به سنی رسیده اند که درک از این احساسات دارند، مناسب است.

۴. کودکی که به واسطه خشمش وسایل را پرت می‌کند، والدین می توانند یک سری کاغذ باطله در اختیارش قرار دهند و از او بخواهند تا آنها را مچاله کند و در سطل پرتاب کند، این روش هم باعث پرت شدن حواس کودک از عامل ناراحتی و آرامشش می شود.

۵. بچه ای که بی حوصله، بهانه‌گیر و بدقلق است را می‌توان با ماساژ دادن و نوازش یا خواندن کتاب مورد علاقه اش آرام کرد.

در آخر این روانشناس کودک و نوجوان گفت: همه این راهکارهای عملی باعث می شود که خشم بچه کاهش پیدا کند و تنبیه کردن هیچگاه روش خوبی برای از بین بردن خشم و عصبانیت بچه ها نیست و نتیجه عکس می دهد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط