۲۳:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۱

اجتماعی

رفاهیات فرهنگیان | واریزی جدید برای فرهنگیان + فیلم

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از پرداخت رفاهیات جدید به حساب فرهنگیان خبر داد. فرهنگیان میتوانند این هزینه را دریافت کنند. معلمان و فرهنگیان به دلیل نبود امکانات و رفاهیات و متوازن نبودن حقوق از دولت گلایه داشتند. برای مشاهده جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان گذارید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از پرداخت رفاهیات جدید به حساب فرهنگیان خبر داد. فرهنگیان میتوانند این هزینه را دریافت کنند. معلمان و فرهنگیان به دلیل نبود امکانات و رفاهیات و متوازن نبودن حقوق از دولت گلایه داشتند. برای مشاهده جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان گذارید.

رفاهیات فرهنگیان

معلمان به دلیل نداشتن رفاهیات گلایه دارند. خانم شکری که هشت سال است وارد شغل معلمی شده می‌گوید: «معلمان در سال‌های مختلف با معیشت سخت دست و پنجه نرم کردند. خوشبختانه طرح رتبه‌بندی با همه مشکلات و نواقصی که داشت توانست مبلغی بر حقوق معلمان اضافه کند، اما راه زیادی وجود دارد تا فرهنگیان مانند سایر کارمندان دولت از حقوق و مزایای مناسب برخوردار شوند. مثلاً همین رفاهیات که جزو چند مورد خاص به معلمان تعلق نگرفت و موجب رنجش خاطر آن‌ها شد.»

رفاهیات فرهنگیان | واریزی جدید برای فرهنگیان + فیلم

رفاهیات فرهنگیان | واریزی جدید برای فرهنگیان + فیلم

درخواست اعمال فوق‌العاده ویژه ۵۰درصدی و مزایا و رفاهیات کارمندان دولت برای معلمان در بودجه‌ی۱۴۰۳

رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

سلام

با توجه به بررسی بودجه ۱۴۰۳ در روزهای جاری و پایین بودن حقوق معلمان و عدم تأمین نیازهای روزمره و ضروری فرهنگیان معزز، تقاضای اعمال فوق‌العاده‌ی ویژه ۵۰درصدی و مزایا و رفاهیات مصوب دولت برای کارمندان، شامل حق مسکن و ایاب و ذهاب و حق غذا و حمایت‌های قانون جوانی جمعیت و… در قانون بودجه ی۱۴۰۳ و اختصاص اعتبارات مالی لازم به این حقوق اساسی معلمان را داریم؛ امید است در سال پایانی مجلس انقلابی شما نمایندگان گره‌گشای این مطالبات باشید.

آقای امین‌زاده هم یکی دیگر از معلمانی است که در رابطه با نداشتن رفاهیات می‌گوید: «کاش مسئولان آموزش و پرورش کمی از زاویه دید معلمان به کمبود‌ها و کاستی‌ها نگاه کنند تا با درک روز‌های سختی که معلمان پشت سر می‌گذارند، مشکلات مربوط به آن‌ها را سریع و سیر حل و فصل کنند. کمتر کسی است که نداند مشکلات اقتصادی زندگی همه اقشار ضعیف و متوسط جامعه را تحت‌تأثیر قرار داده‌است. معلمان هم از این قاعده مستثنی نبوده و نیستند. وقتی یک مناسبتی مثل روز پدر و روز مادر هم برسد، معلمان مانند سال‌های گذشته، نزد خانواده‌هایشان شرمنده می‌شوند، چراکه آه در بساط ندارند.»

آقای جعفری هم یکی دیگر از معلمانی است که در این رابطه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد: «طبق مصوبه دولت با موضوع «پرداخت مزایای جانبی به کارمندان (رفاهیات)» و ابلاغ آن، وزارت آموزش‌و پرورش باید مبالغی را تحت عناوین کمک‌هزینه مسکن، کمک‌هزینه غذا، کمک‌هزینه ایاب‌وذهاب، پاداش تشویقی، پاداش رضایت مردم، تسهیلات بانکی، پاداش فرزندآوری، کمک‌هزینه مهدکودک، تسهیلات رفاهی، تفریحی، ورزشی و رفاهیات مناسبتی به فرهنگیان پرداخت کند. همچنین طبق ماده ۷ مصوبه دولت، تمامی دستگاه‌ها از جمله وزارت آموزش‌و پرورش علاوه بر پرداخت موارد فوق، مکلف به اجرای بیمه تکمیلی استاندارد و مناسب برای کارکنان خود هستند. (در ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری نیز بر این مورد تأکید شده‌است.) با این حال آموزش‌و‌پرورش که موظف بوده‌است به عنوان کارفرما، قسمتی از حق بیمه تکمیلی را پرداخت کند از این کار سرباز زده و این مبلغ را از رفاهیات کسر می‌کند و در حقیقت آن را از جیب خود معلمان می‌پردازد.» به گفته این معلم وزارت ادعا می‌کند که به معلمان رفاهیات پرداخت کرده ولی همان مبلغ را بابت سهم کارفرما یعنی «خودش» از حقوق معلم کسر می‌کند. در حالی که پرداخت این مبلغ سهم‌کارفرما و بر عهده وزارت آموزش و پرورش است.»

علی فرهادی، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید:

«معاون اول محترم رئیس‌جمهور بخشنامه‌ای را تحت عنوان مزایای جانبی کارمندان و پرسنل دولت برای اختصاص مبالغی در مناسبت‌های مختلف صادر کردند که طبق آن باید به همه کارکنان از جمله معلمان این مبالغ تعلق بگیرد. منتها با توجه به اینکه بودجه آموزش و پرورش بسته شده‌بود و بعد از آن این بخشنامه صادر شد و همچنین از آنجایی که اعلام شد این مبالغ از اعتبارات موجود پرداخت شود، نتوانستیم این کار را انجام دهیم.»

او ادامه می‌دهد: «پرداخت رفاهیات به فرهنگیان اصلاً عدد کمی نیست، چراکه مثلاً اگر برای فقط یکی از مناسبت‌ها قرار باشد به معلمان ۲ میلیون تومان پرداخت شود، به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که عدد خیلی بالایی می‌شود.»

فرهادی افزود: به همین دلیل این بخشنامه را در بودجه ۱۴۰۲ نتوانستیم اجرایی کنیم، اما خوشبختانه در بودجه ۱۴۰۳ این مبالغ تحت عنوان «مزایای جانبی» پیش‌بینی شده‌است و علاوه بر کارمندان آموزش و پرورش به حساب معلمان نیز پرداخت می‌شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

3 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

منتقد

پاسخ دادن

۱۲ فروردین ۱۴۰۳


چطور به یه کارمند بانک ماهانه 50میایون تومن حقوق تعلق میگیره اماواسه معلمان همیشه بودجه نیست، وام های سالانه بالای 300میایون براحتی به اونها پرداخت میشه؟ بلافاصله در آخرین روز کاری پاداش به. حسابشون ریخته میشه؟ اما معلمان بعد 18ماه در سه قسط انگار بجای پاداش اعانه میگیرند؟ برای حکومتی که نام حضرت علی رو یدک میکشه این زشت نیست بلکه گناه کبیره حساب میشه. اینهمه تفاوت!

دهقان

پاسخ دادن

۱۳ فروردین ۱۴۰۳


خاک بر سرتون کنن..... بگو عرضه اداره گداخونه آپ رو نداریم نه اینکه بخشنامه دیر ابلاغ شد و ...

ایمان

پاسخ دادن

۱۶ فروردین ۱۴۰۳


کاش این دفعه راست بگین....هییی

آخرین اخبار