۱۶:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۸

اجتماعی

رتبه بندی معلمان | رتبه بندی معلمان در دوره شهید خدمت اجرا شد

اخرین اخبار رتبه بندی معلمان را در اندیشه معاصر ببینید

رتبه بندی معلمان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رتبه بندی معلمان یکی از مهم ترین بخش هایی است که باید دولت به آن توجه کند چرا که رتبه بندی معلمان به آنها کمک میکند تا مقطع تحصیلی خود را مشخص کنند و مقدار حقوق فرهنگیان هم مشخص میشود. رتبه بندی معلمان باعث بهبود در آموزش هم میشود. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و برای کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

طرح رتبه بندی معلمان به همت دولت سیزدهم بعداز ۱۰ سال عملیاتی شد

مسعود سعادتی روز چهارشنبه درباره رتبه بندی معلمان در سلسله نشست‌های خبری تبیین خدمات دولت مردمی که در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برگزار شد اظهار کرد: عملیاتی کردن طرح تأثیر نمرات درسی در کنکور که چندین سال زمین مانده بود و هیچ دولتی جرأت اجرای آن را نداشت از جمله افتخارات دولت سیزدهم است.

رتبه بندی معلمان

رتبه‌ بندی معلمان

وی با بیان اینکه نمرات درسی امسال ۵۰ درصد و سال بعد ۶۰ در کنکور تأثیرگذار خواهد بود، افزود: نمرات پایه دوازدهم در کنکور امسال و پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم در کنکور سال بعد اثرگذار خواهند بود.

سعادتی دیگر اقدام دولت سیزدهم در حوزه آموزش و پرورش را رتبه‌بندی معلمان اعلام کرد و گفت: این قانون نیز بیش از ۱۰ سال بود که زمین مانده بود و دولت سیزدهم آن را عملیاتی کرد و در زمان حاضر در مرحله بازنگری است.

وی بیان کرد: پرداختن به بحث پرورش نیز در این دولت برجسته‌تر شد و حجم اعتباراتی که در آذربایجان شرقی در این حوزه هزینه شد به هیچ عنوان قابل قیاس با دولت‌های قبلی نیست به عنوان مثال در سال ۱۴۰۰ این اعتبارات ۱۸۰ درصد، سال بعد ۲۵ و سال ۱۴۰۲ حدود ۱۸۵ بیشتر شد و در مجموع بیش از پنج برابر رشد داشت.

وی به افزایش سرانه دانش آموزی نیز در این دولت اشاره کرد و گفت: سرانه هر دانش آموز در استان در دولت سیزدهم بیش از سه برابر شده است به طوری که در سال ۱۴۰۰، ۶۲ درصد، سال ۱۴۰۱، ۲۰ درصد و سال ۱۴۰۲، ۱۷ درصد رشد داشته است.

سعادتی کار مهم دیگری که در دولت سیزدهم در حوزه آموزش و پرورش صورت گرفت را ورود جدی به جبران کمبود معلم عنوان کرد و گفت در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ پیش بینی می‌شد که اواخر دهه ۹۰ و تا سال ۱۴۰۵ تعداد زیادی از معلمان بازنشسته می‌شوند و این به معنی کمبود معلم در مدارس بود و با راهکاری که از سوی دولت سیزدهم ارائه شد این کمبود به چشم نیامد و هیچ کلاس درسی بدون معلم نماند.

وی ادامه داد: راهکاری که دولت برای رفع این کمبود ارائه کرد، افزایش ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و همچنین استفاده از ماده ۲۸ و فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه‌ها در بدنه آموزش و پرورش بود.

سعادتی ادامه داد: تا قبل از سال ۱۴۰۰ هر روز ۲ کلاس درس و در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ هر روز سه کلاس درس افتتاح و تحویل این اداره کل شد.

سعادتی دریافت هرگونه مبلغ اجباری از اولیای دانش آموزان در مدارس دولتی را ممنوع اعلام کرد و گفت: این مبالغ باید به صورت کمک‌های داوطلبانه در اختیار مدرسه قرار گیرد و مدیر مدرسه نیز باید با تشکیل انجمن اولیا و مربیان و با هماهنگی آنها این مبالغ را هزینه کند.

وی در مورد بحث آسیب‌های اجتماعی موجود در مدارس استان نیز گفت: میزان آسیب‌های اجتماعی در مدارس بسیار پایین‌تر از کف جامع است اما اعتقاد ما بر این است که حتی یک مورد آسیب اجتماعی نیز در مدرسه زیاد است.

سعادتی ادامه داد: برای مقابله با هرگونه آسیب اجتماعی در مدارس، طرح غربالگری در حال انجام است و در همین راستا در ۸۰ مدرسه که در معرض خطر آسیب پذیری بیشتری بودند برنامه‌های ویژه‌ای اجرا شده است.

وی به دریافتی‌های معلمان در مدارس غیردولتی نیز اشاره کرد و گفت: هر معلمی که ۳۰ ساعت در هفته در یکی از مدارس دولتی تدریس کند شامل دریافت حداقل حقوق قانون کار می‌شود و مدارس غیردولتی باید از این قانون تبعیت کنند.

اعلام تاریخ واریز مابه التفاوت پاداش و ذخیره مرخصی رتبه بندی معلمان

براساس این خبر، هم اکنون مابه التفاوت پاداش و ذخیره مرخصی رتبه بندی بازنشستگان ۱۴۰۰ در حال واریز و تسویه می باشد.​اخیرا داودد منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه طی گفنگویی اعلام کرده بود که ۶۲۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت باقیمانده مطالبات پاداش پایان خدمت ناشی از اعمال رتبه بندی بیش از ۶۶ هزار نفر از معلمان بازنشسته سال ۱۴۰۰ تامین و تخصیص پیدا کرد

زمان تعیین تکلیف و تسویه رتبه‌بندی معلمان و مطالبات فرهنگیان بازنشسته اعلام شد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: قرار است تا شهریور مطالبات مربوط به اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و البته در مرداد موضوع رتبه‌بندی معلمان و مطالبات فرهنگیان بازنشسته تعیین تکلیف و تسویه شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا خبر خوشی برای کارگران پس از پشت سر گذاشتن هفته کارگر دارید، بیان کرد: خبر خوش برای کارگران این است که بحمدالله والمنه جامعه کارگری ما پایدار و تعدیل نیروی کار کاهش پیدا کرده و شاهد آن هم این است که مستمری‌بگیران بیمه بیکاری رو به کاهش است و نرخ اشتغال در کشور افزایش و بیکاری کاهش پیدا کرده است. همچنین قرارگاه مسکن هم در ستاد وزارت‌خانه راه‌اندازی کردیم و مقرر شد بانک رفاه کارگران هم به عنوان متولی ان‌شاالله منابع مورد نیاز مسکن کارگری را متقبل شود و تامین کند.

وی درباره این‌که کمیسیون تلفیق ماده ۲۹ برنامه هفتم را تغییر داده و برخی معتقدند با این کار نگرانی در جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی به وجود آمده چراکه گویا آن بندی که «دولت مکلف است دیون را تسویه کند» پاک شده است؛ جایگزین این مورد چیست، عنوان کرد: بر اساس ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در بعضی از موارد گرفته است؛ در مجلس متاسفانه چنین امری که می‌گویید محقق شد و بلافاصله مورد اعتراض ما قرار گرفت و ماموریتی هم به یک تیم از نمایندگان مجلس داده شده است، چون قانون‌گذار به هیات رئیسه چنین اختیاراتی را تفویض کرده است. همکاران ما به شدت دنبال این هستند که همین را بازگردانند.مرتضوی درخصوص این‌که آیا لایحه دیگری داده خواهد شد چراکه رئیس مجلس عنوان کرده حتما باید لایحه دیگری داده شود، بیان کرد: خیر؛ توجه داشته باشید بر اساس پیگیری و اخباری که من دارم مقرر شد که رئیس کمیسیون تلفیق و اجتماعی و یک نفر از نمایندگان مجلس و با حضور نمایندگان ما موضوع را بررسی کنند و اصلاحات را انجام دهند.وی بیان کرد: مطالباتی که گفته می‌شود همان مطالبات انباشته شده است که ما حتما پیگیری می‌کنیم. دولت اراده‌اش بر این است که مطالبات صندوق‌های بازنشستگی را پرداخت کند. کما این که در سنوات گذشته هم دولت کریمانه به این موضوع پرداخت و تقریبا بالغ بر ۲۲۰ همت تسویه بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی را داشتیم و سایر صندوق‌ها هم به همین شکل بخش قابل توجهی از مطالب‌شان را اخذ کردند. اما همواره به لحاظ اجرای احکامی که در بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود باز دوباره تکالیفی را برای صندوق‌ها ایجاد می‌کنند که لاجرم دولت باید به صورت سنواتی مطالبات صندوق‌ها پرداخت و الا صندوق‌ها دچار مشکل خواهند شد.مرتضوی درخصوص این‌که متناسب و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان باتوجه به این که احکام برنامه هفتم ابلاغ نشده مانده است، چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، اظهار داشت: باید ابلاغ شود. همسان‌سازی زمانی که قانون ابلاغ شود اجرا خواهد شد اگر قانون برنامه هفتم ابلاغ شود حال با توجه به این که گفته می‌شود اصلاحیه آورده‌اند آن اصلاحیه هم اصلاح شود قطعا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون انجام خواهد بود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط