۱۸:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳

اجتماعی

رتبه بندی معلمان |رتبه بندی معلمان بازنشسته / حقوق معلمان از کارکنان دولت بیشتر شد

همواره مد نظر مسئولان مربوطه قرار گرفته است و اکنون مسئولان مربوطه از تحقق طرح رتبه‌بندی معلمان بازنشسته و قطعی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ خبر می‌دهند.

رتبه بندی معلمان |رتبه بندی معلمان بازنشسته / حقوق معلمان از کارکنان دولت بیشتر شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رتبه بندی معلمان یکی از مهم ترین بخش هایی است که باید دولت به آن توجه کند چرا که رتبه بندی معلمان به آنها کمک میکند تا مقطع تحصیلی خود را مشخص کنند و مقدار حقوق فرهنگیان هم مشخص میشود. رتبه بندی معلمان باعث بهبود در آموزش هم میشود. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و برای کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

رتبه‌بندی معلمان بازنشسته و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه‌ای، با تصویب جز «۱» بند «الف» تبصره ۱۵ این لایحه به شرح زیر موافقت کردند:

«الف- در سال ۱۴۰۳ حقوق گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر در ماده (۱) قانون برنامه پنج‌ساله هفتم پیشرفت و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی، کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات به شرح زیر افزایش می‌یابد:

۱- ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر و حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران، مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان بیست درصد (۲۰%) افزایش می‌یابد.

اکنون نیز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تحقق یافتن طرح رتبه‌بندی معلمان بازنشسته خبر می‌دهد.

رتبه بندی معلمان

رتبه بندی معلمان

مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار کرد: گاهی اوقات در مواجهه با بازنشستگان کشوری و سایر بازنشستگان گفته می‌شود که در بودجه ۱۴۰۰ موضوع همسان‌سازی را برای ما پیش‌بینی کردند و چرا عملیاتی نمی‌شود؛ بخش قابل توجهی در صندوق بازنشستگی کشوری از جمله همسان‌سازی پرسنل وزارت بهداشت و طرح رتبه‌بندی معلمان بازنشسته انجام و تا پایان سال محقق خواهد شد.

وی افزود: ماهانه بالغ بر ۲۲ همت برای حقوق و مستمری بازنشستگان پرداخت می‌شود و از این ۲۲ همت، ۲۰.۵ همت از محل منابع عمومی بودجه عمومی دولت تأمین می‌شود، کسورات بازنشستگی در گذشته باید تجمیع و تبدیل به صنعت و ارزش افزوده می‌شد و امروز باید نجوای استقلال اقتصادی را در صندوق سر می‌دادیم، همه تلاش‌های مسکنی (مدیرعامل صندوق بازنشستگی) دست به دست هم داده است که معدل آن بین ۱۹ تا ۲۱ همت سود سال ۱۴۰۱ است که بابت حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود.

حقوق معلمان از کارکنان دولت بیشتر شد

طبق گفته معاون وزیر و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دریافتی معلمان جز بالاترین حقوق کارکنان دولت محسوب می شود.حقوق فرهنگیان مدتی است که مورد بحث و بررسی دولت قرار گرفته و اکنون شنیده می شد که حقوق فرهنگیان از کارمندان دولت بیشتر شده است.

فرهنگیان، قشر پر تلاش جامعه هستند و همواره منتظر هستند تا حقوقشان افزایش پیدا کند. اکنون شنیده می شود که فرهنگیان قرار است حقوق مناسبی دریافت کنند.

یکی از اهداف اصلی نظام رتبه بندی معلمان ، بهبود وضعیت معیشتی این قشر و جبران کمبود حقوق آنها است. معلمان بر اساس رتبه ای که کسب می کنند، از حقوق و مزایای مختلفی از جمله افزایش حقوق پایه، فوق العاده رتبه، کمک هزینه های مختلف و … برخوردار می شوند. این امر به ویژه برای معلمان با سابقه و تجربه بیشتر، که در رتبه های بالاتر قرار می گیرند، مزیتی قابل توجه محسوب می شود.

طبق گفته معاون وزیر و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دریافتی معلمان جز بالاترین حقوق کارکنان دولت محسوب می شود.

حامد علامتی در مراسم تجلیل از پیشکسوتان و معلمان نمونه در خانه معلم اردبیل، اظهار داشت: بعد از ۱۱ سال در دولت سیزدهم اجرای رتبه‌بندی معلمان را شاهد بودیم تا دریافتی معلمان نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته و در این زمینه تأمین اعتبار نیز با هماهنگی مناسب مسئولان انجام شده است.

معاون وزیر و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: دریافتی معلمان با اجرای رتبه بندی در سال‌های اخیر جز بالاترین حقوق کارکنان دولت محسوب می‌شود و در این زمینه ابراز رضایت مناسبی را شاهد هستیم.
وی از وزیر آموزش و پرورش به عنوان فرد دانا و توانمند در اجرای طرح‌های مختلف با رویکرد تحولی در نظام آموزش و پرورش یاد کرد و گفت: جایگاه معلم با توجه به تاکیدات دین اسلام و ائمه اطهار جایگاه رفیع در دولت سیزدهم تعریف و تبیین شده و از هر فرصتی سعی می‌شود تا زمینه برای سپاسگزاری از تلاش‌ها و مجاهدت معلمان در عرصه تعلیم و تربیت فراهم آید.

معاون وزیر و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تصریح کرد: نسبت به سال‌های گذشته آرامش و امنیت خاطر بیشتری را در جامعه فرهنگیان شاهد هستیم و بسیاری از دغدغه‌های گذشته رفع شده و سعی بر کیفی‌سازی فعالیت‌ها و ارتقای جایگاه معلمان بر اساس رتبه‌بندی در شاخصه‌ها و ابعاد مختلف است.

علامتی افزود: مسئولیت اصلی معلم پرورش و هدایت دانش آموزان و نسل نوجوان و جوان است تا با مهارت‌های متنوع فکری، ذهنی، عقیدتی، تحصیلی، تربیتی و… آشنایی بیشتری پیدا کرده و بتواند برای جامعه مفید و مؤثر باشد.

احکام جدید رتبه‌بندی معلمان بازنشسته سال ۱۴۰۰ صادر شد

علی فرهادی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش از صدور احکام رتبه‌بندی تمام فرهنگیان بازنشسته سال ۱۴۰۰ که درخواست تجدید نظر در رتبه خود داشتند، خبر داد و اظهار کرد: احکام رتبه‌بندی حدود ۲ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته باقی مانده از سال ۱۴۰۱ آماده صدور است.

وی افزود: تمام معلمانی که در سال ۱۴۰۱ بازنشسته شدند، احکام بازنشستگی آنها متناسب با رتبه‌بندی توسط سازمان بازنشستگی صادر و معوقات پرداخت خواهد شد.

معاون وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: کمتر از ۲ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته سال ۱۴۰۱ مشکلاتی داشتند ناظر به اینکه کسورات بازنشستگی کسر شده توسط آموزش و پرورش برای صندوق بازنشستگی قابل رؤیت نبوده است، این موضوع را اصلاح کردیم و اطلاعات آن طی دو روز آینده به صندوق بازنشستگی ارسال خواهد شد.

۸ گروهی که از دایره مشمولان رتبه‌ بندی خارج می‌شوند

بر اساس آخرین اخبار از جزییات افزایش حقوق با رتبه بندی معلمان بازنشسته با عنایت به محاسبه حقوق بازنشستگی از میانگین حقوق دو سال آخر کارمند تاثیر تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در حقوق و پاداش بازنشستگی به شرح زیر است :با توجه به شمولیت لایحه رتبه بندی از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳۱بازنشستگان قبل از این تاریخ هیچ مبلغی بابت رتبه بندی دریافت نخواهند کرد.

ـ نیروهای اداری

ـ نیروهای فاقد کد شناسه استخدام مورد تأیید سازمان اداری و استخدامی کشور

ـ کارکنان مأمور یا انتقالی به سایر دستگاه‌های اجرایی (با حفظ پست سازمانی با بدون آن)

ـ کارکنان مأمور به مدارس غیردولتی (به‌استثنای مدیران و معاونین که از آموزش‌وپرورش حقوق دریافت می‌کنند)

ـ نیروهای مازاد یا در اختیار مدرسه

ـ کلیه افرادی که از بیش از یک صندوق حقوق دریافت می‌کنند

ـ افرادی که در مرخصی بدون حقوق به سر می‌برند، افراد انتقالی به دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی

ـ و افراد مأمور به تحصیل مشمول این آیین‌نامه نیستند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط