۰۱:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

گردشگری ومحیط زیست

رئیس جمهور بعدی مکزیک دانشمند است/ سیاست اودر تهدیدات آب و هوا

مکزیکو سیتی - با بالا آمدن آب خلیج مکزیک و بدتر شدن آب و هوا وطوفان های زمستانی، خانه لوپز همچنان از آب دریا پر می شد. کریستینا لوپز و خانواده اش پس از یک طوفان بد در ماه نوامبر تصمیم گرفتند آنجا را ترک کنند، زیرا می دانستند که اقیانو...

آب و هوا

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،کلودیا شینباوم یکی از نویسندگان گزارش پانل بین دولتی تغییرات آب و هوایی برنده نوبل است، اما مربی سیاسی او، رئیس جمهور لوپز اوبرادور، سوخت های فسیلی را تحت فشار قرار داده است.برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

تاثیر دوری کشور ها در تغییرات هوا!

به این دلیل که با دور شدن بسیاری از کشورها از سوزاندن سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز که باعث تغییرات آب و هوا می‌شوند، رئیس‌جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، یکی از محبوب‌ترین رهبران مکزیک در نسل‌ها، کشورش را در جهت مخالف سوق داده است.شینباوم اغلب به عنوان مربی لوپز اوبرادور دیده می شود که طبق قانون به یک دوره محدود شده است. به عنوان رئیس جمهور، او میلیاردها دلار به شرکت نفت دولتی بدهکار مکزیک تزریق کرده است و در حال انجام اصلاحات اساسی در بخش انرژی این کشور است که تولید سوخت فسیلی را افزایش داده و سرمایه گذاری در پروژه های انرژی تجدیدپذیر را متوقف کرده است. این منجر به این شد که شینباوم، که تا ژوئن گذشته شهردار مکزیکوسیتی بود، تا حد زیادی در مورد گرم شدن کره زمین در مکزیک، یازدهمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان، سکوت کرد.

کمبود آب

با نزدیک شدن به انتخابات، بدتر شدن بحران آب، نادیده گرفتن تهدیدات جوی مکزیک را برای شینباوم و رقیب اصلی او دشوارتر می کند.مکزیکوسیتی گسترده آب خود را از سفره‌های زیرزمینی و شبکه وسیعی از کانال‌ها، سدها و مخازن به نام سیستم کاتزامالا تامین می‌کند. خشکسالی مداوم به دلیل تغییرات جوی تشدید شد و ال نینو این سیستم را به پایین ترین سطح خود کشانده است.محله هایی که به این سیستم متصل نیستند، دمای گرم و تاخیر در تحویل آب توسط کامیون ها را احساس می کنند. خشک‌شویی‌ها هفته‌ها بدون آب سپری کرده‌اند و کمبود حتی به رستوران‌ها و کسب‌وکارها در محله‌های ثروتمندی مانند پولانکو که گاهی اوقات «بورلی هیلز مکزیک» نامیده می‌شود، ضربه زده است.در Xochimilco در جنوب شهر، آنا ماریا سندووال نگران است که قطعی آب چقدر بدتر خواهد شد و نوه ۱۰ ساله او روزی به دلیل تغییرات آب و هوایی با آن مواجه خواهد شد.اما او کمی به شینباوم، که به حزب مورنای لوپز اوبرادور تعلق دارد، امیدوار است.سندووال گفت: “من فکر می کنم او می خواهد کاری انجام دهد.” “من به او رای خواهم داد تا ببینم آیا او پیگیری می کند و حداقل به ما کمک می کند آب باران را ذخیره کنیم.”

برنامه سوخت فسیلی لوپز اوبرادور

در زمان لوپز اوبرادور، مکزیک تولید سوخت فسیلی را در تلاش برای ملی کردن تولید برق در کشوری که هنوز عمیقاً به واردات سوخت وابسته است، در اولویت قرار داده است. نمونه آن پالایشگاه نفت اولمکا است که پرچمدار او – هنوز عملیاتی نیست – در ۵۰ مایلی غرب (۸۰ کیلومتری) شهر عمدتاً ناپدید شده ال بوسکه در تاباسکو واقع شده است.دولت لوپز اوبرادور همچنین یک پالایشگاه در تگزاس خریداری کرد و قانونی را تصویب کرد – که بخشی از آن را دادگاه عالی مکزیک اخیراً لغو کرد – برای محدود کردن میزان فروش برق گاز خصوصی و تاسیسات انرژی تجدیدپذیر. این سیاست شرکت دولتی برق را بر شرکت های برق خصوصی ترجیح می داد.لوپز اوبرادور هنگامی که در مورد سوابق زیست محیطی دولت خود مواجه شد، به نیروگاه های برق آبی که بازسازی شده اند، برنامه جنگل کاری مورد سوال او و پروژه انرژی خورشیدی در ایالت سونورا و غیره اشاره کرد.در نشست آب و هوا در کاخ سفید در سال گذشته، لوپز اوبرادور تلاش های دولت خود را برای رسیدگی به تغییرات آب و هوایی فهرست کرد و به رهبران جهان گفت که “سال آینده، ما تعهد خود را برای تولید انرژی های پاک و تجدید پذیر بیشتر در کشورمان انجام خواهیم داد.”با این حال، دانشمندان در Climate Action Tracker، گروهی که تعهدات کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را بررسی می‌کند، از عقب‌نشینی مکزیک از اهداف آب‌وهوایی در حال حاضر متوسط خود انتقاد کرده‌اند و رتبه‌اش را در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به «بسیار ناکافی»، یعنی پایین‌ترین سطح کاهش داده‌اند.

رئیس جمهور بعدی مکزیک دانشمند است/ سیاست اودر تهدیدات آب و هوایی

کمپین شینباوم

شینباوم گفته است که از هدف رئیس جمهور برای حفظ ۵۴ درصد از تولید برق مکزیک تحت کنترل دولت حمایت می کند، چشم اندازی که عملاً تولید بیشتر انرژی های تجدیدپذیر را به نفع سوخت های کثیف تر کنار می گذارد.اما نشانه هایی نیز وجود دارد که نشان می دهد شینبام می تواند رویکرد علمی تری نسبت به سلف خود داشته باشد. بسیاری به عملکرد او به عنوان شهردار مکزیکوسیتی در طول همه‌گیری ویروس کرونا برای سرنخ‌هایی اشاره می‌کنند.شینباوم به عنوان شهردار بر پوشیدن ماسک، آزمایش و واکسیناسیون تاکید کرد در حالی که لوپز اوبرادور اغلب خطرات ویروسی را که مکزیک را ویران کرده بود به حداقل می رساند.دهه‌ها قبل، شینبام روی طرح‌هایی برای اندازه‌گیری آلودگی هوای مکزیکوسیتی کار می‌کرد. او به عنوان شهردار، زیرساخت های عمومی حمل و نقل الکتریکی و دوچرخه سواری شهر را تقویت کرد و یک پارک بزرگ انرژی خورشیدی را در پشت بام یک بازار عمده فروشی راه اندازی کرد.

در مورد آب، شینباوم بارها گفته است که مکزیک به یک برنامه ۳۰ ساله نیاز دارد، ایده ای که او در مسیر مبارزات انتخاباتی نیز تکرار کرده است. او اخیراً طرحی را ارائه کرد که در آن گفت که دولتش اندازه‌گیری بهتر مصرف آب در مکزیک را در بخش‌های مختلف، به‌ویژه کشاورزی، که اکثریت قریب به اتفاق آب این کشور را مصرف می‌کند، در اولویت قرار می‌دهد. اما این طرح به جزییات مربوط به نحوه انجام این کار توسط دولت او بسیار کمرنگ بود.خوانا آکوستا و خوزه لوئیس پرز اخیراً در ایزتاپالاپا، ناحیه ای از مکزیکوسیتی با تقریباً ۲ میلیون نفر، ۱۵ روز، یک هفته بیشتر از حد معمول، برای تحویل آب منتظر ماندند. ساکنان بخش های فقیر و متراکم برای مشکلات آب تازه نیستند، اما ساکنانی مانند آکوستا می گویند که این مشکلات در حال بدتر شدن هستند. او از زمان انتظار طولانی تر و سهمیه بندی سخت تر به دلیل کمبود و تقاضای بیشتر شکایت کرده است.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط