۲۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

تازه های پزشکی:

دیگر تنها BMI یا شاخص توده بدنی برای تعیین سلامت بدن کافی نیست

این سیاست می تواند اولین گام برای دور شدن از یک مدل پزشکی باشد که افراد بالاتر از یک BMI معین را به کاهش وزن ترغیب می کند.

دیگر تنها BMI یا شاخص توده بدنی برای تعیین سلامت بدن کافی نیست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، انجمن پزشکی آمریکا به سیاست جدیدی رای داد که در آن پزشکان را تشویق می‌کند در ارزیابی وزن و سلامتی تنها به شاخص توده بدنی، معیاری که مدت‌ها استفاده می‌شود اما گمراه‌کننده است ، اعتماد نکنند. این خط‌مشی رسماً «آسیب تاریخی» BMI را به رسمیت می‌شناسد و بیان می‌کند که این معیار «برای طرد نژآد پرستی» استفاده شده است.

تغییر بزرگ در راه است!

دکتر سینتیا رومرو، مدیر موسسه M. Foscue Brock برای جامعه و سلامت جهانی در دانشکده پزشکی ویرجینیای شرقی، که در توسعه سیاست جدید مشارکت داشت، گفت: “این یک تغییر بسیار بزرگ است.” اکنون ما باید در مورد مراقبت از بیمار واقعاً آگاه تر و جامع تر باشیم.

دکتر اسکات هاگان، استادیار پزشکی در دانشگاه می گوید: این سیاست می تواند اولین گام برای دور شدن از یک مدل پزشکی باشد که افراد بالاتر از یک BMI معین را به کاهش وزن ترغیب می کند، بدون در نظر گرفتن تلفاتی که این اقدامات کاهش وزن ممکن است داشته باشند. دانشگاه واشنگتن که در مورد چاقی مطالعه کرده و درگیر این تصمیم نبوده است. او گفت: «این واقعاً یک معامله بزرگ است. در حالی که AMA در جامعه پزشکی تأثیرگذار است، توصیه جدید فقط یک پیشنهاد به پزشکان است، نه یک قانون سختگیرانه که باید از آن پیروی کنند.

این انجمن که یکی از بزرگترین گروه‌های پزشکی در کشور است، اکنون توصیه می‌کند که پزشکان از BMI به تنهایی برای ارزیابی وزن مناسب بیمار استفاده نکنند. AMA پیشنهاد کرد که پزشکان عواملی مانند چربی احشایی (چربی ذخیره شده در حفره شکم و اطراف اندام ها)، شاخص چاقی بدن (محاسبه ای که از دور و قد باسن استفاده می کند)، درصد چربی، استخوان و عضله در بدن فرد را نیز در نظر بگیرند. بدن و عوامل ژنتیکی و متابولیک، مانند قند خون غیر طبیعی یا آزمایش تیروئید.

شاخص توده بدنی یک محاسبه ساده با گذشته پیچیده است. شما آن را با گرفتن وزن خود بر حسب کیلوگرم و تقسیم آن بر مجذور قد خود بر حسب متر تولید می کنید. منتقدان مدت‌هاست که استدلال می‌کنند که این معیار معیاری نادرست برای سلامتی است، زیرا فردی که ماهیچه‌های زیاد و چربی کمی دارد ممکن است BMI یکسانی با افراد چاق داشته باشد.

دکتر هاگان گفت: “BMI فقط یک معیار بسیار ضعیف برای سلامت عمومی است.” “کسی با BMI بالا ممکن است کاملا سالم باشد.”

لزلی هاینبرگ، مدیر مرکز مدیریت وزن سازمانی در کلینیک کلیولند، گفت و اینکه کجا وزن را حمل می کنید اهمیت دارد. او گفت که چربی شکمی با نرخ بالاتر دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی عروقی در مقایسه با چربی دور باسن مرتبط است، تفاوتی که این معیار نمی تواند آن را نشان دهد.

دکتر جک رزنک جونیور که از سمت ریاست AMA کناره‌گیری کرد، نگرانی‌های زیادی در مورد نحوه استفاده از BMI برای اندازه‌گیری چربی بدن و تشخیص چاقی وجود دارد، با این حال برخی از پزشکان آن را یک اقدام مفید در سناریوهای خاص می‌دانند. در این ماه، در بیانیه ای نوشت و افزود که پزشکان باید هم مزایا و هم محدودیت های این معیار را درک کنند.

ایلیا گوتین، افسر برنامه در آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی و یکی از پژوهشگران وابسته به دانشگاه تگزاس در آستین گفت: در سطح جمعیت، BMI “احتمالا بهترین کاری است که می توانیم انجام دهیم” در ارزیابی گروه های بزرگ مردم. که متریک را نیز مطالعه کرده و گفته است که سیاست جدید را تحسین می کند. همچنین ارزان و کارآمد است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار