سلسه یادداشت های دکتر میرجعفری بر نقد فیلم خوک؛

دکتر زاهره سادات میرجعفری: فیلم نمایش خانگی خوک؛ ابتذال عاریتی همراه با جنایت و خشونت، گرته برداری شده از فیلمی آلمانی

یک منتقد سینما مطرح کرد: یلم خوک جدیدترین اثر مانی حقیقی را می‌توان بازتابی از خیالات و توهمات برخی اقشار سینمایی و هنری دانست . افرادی به شدت سرگردان در گذار از سنت به مدرنیته، که به شدت در تفکیک ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها دچار معضل شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دکتر زاهره سادات میرجعفری در نقد فیلم نمایش خانگی خوک نوشتند:   فیلم خوک جدیدترین اثر مانی حقیقی را می‌توان بازتابی از خیالات و توهمات برخی اقشار سینمایی و هنری دانست . افرادی به شدت سرگردان در گذار از سنت به مدرنیته، که به شدت در تفکیک ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها دچار معضل شده‌اند.

از همین روست که می‌توان فیلم جدید حقیقی را در ژانر کمدی – فانتزی ارزیابی کرد که از چاشنی ابتذال آرایش غلیظ و روابط آزاد رقص و حرکات موزون لباس شهرت برای فروش بیشتر فیلم استفاده کرده است.

حسن بازیگر اصلی فیلم مدتی است موفق به فیلم سازی نشده با اینکه همسر دارد اما سالها عاشق ستاره محبوبی به نام شیواست که تمایل چندانی نشان نمی دهد.

همسرش گلی که دیگر عاشقش نیست با این مساله کنار آمده و او هم همینگونه بدون طلاق به زندگی ادامه میدهد !!!. دخترش آلما، مستقل است و مادرش جیران، پیر شده و کم‌کم حافظه خود را از دست داده.

دکتر زاهره سادات میرجعفری: فیلم نمایش خانگی خوک؛ ابتذال عاریتی همراه با جنایت و خشونت، گرته برداری شده از فیلمی آلمانی

دکتر زاهره سادات میرجعفری: فیلم نمایش خانگی خوک؛ ابتذال عاریتی همراه با جنایت و خشونت، گرته برداری شده از فیلمی آلمانی

دختری به نام آنی، او را هر جا می‌رود تعقیب می‌کند و اصرار دارد حسن او را وارد دنیای سینما کند. از همه بدتر، قاتلی در سطح شهر مشغول کشتن کارگردانان سینمای ایران است، اما حسن را نادیده گرفته.

حسن رنجیده‌است: آیا او مهم‌ترین فیلمساز این شهر نیست؟ پس چرا قاتل تحویلش نمی‌گیرد؟ هنگامی که نام حسن به عنوان مظنون اصلی پرونده قتل‌ها در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود، اوضاع دیگر غیرقابل تحمل می‌شود.

حسن ناچار است برای اعاده حیثیتش نقشهٔ هوشمندانه‌ای بکشد… در واقع فیلم بگونه ای سعی دارد برای جذب مخاطب مخصوصا اقبال جشنواره های خارجی به حوادث سیاسی و قتلهای زنجیره ای نویسندگان دهه ۷۰ اشاره کند و مظلومیت هنرمندان را در جامعه ایرانی به تصویر بکشد اما نا خود آگاه به فساد وانحراف برخی از این اقشار و تبعات روابط آزاد و پارتی های نامشروع و طی پله های ترقی از این طریق اشاره می کند.

زاهره سادات میرجعفری کارشناس رسانه و منتقد فرهنگی سینمای ایران

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.