روانشناختی رفتاری

دو دلیل شگف انگیز برای اینکه چرا باید با مادرتان در طول روز تماس بگیریدو صدایش را بشنوید!

به هر حال، چند بار شنیده اید که مادرتان می گوید شنیدن صدای شما چقدر خوب است؟ اگر به مامان بستگی داشت، احتمالاً هر روز با او صحبت می کردید

دو دلیل شگف انگیز برای اینکه چرا باید با مادرتان در طول روز تماس بگیریدو صدایش را بشنوید!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،به هر حال، چند بار شنیده اید که مادرتان می گوید شنیدن صدای شما چقدر خوب است؟ اگر به مامان بستگی داشت، احتمالاً هر روز با او صحبت می کردید.برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

امتیاز کلیدی

تحقیقات نشان می دهد که شنیدن صدای مادر می تواند استرس را کاهش دهد.
هنگامی که دختران جوان به صورت حضوری یا تلفنی با مادران خود صحبت می کردند، اکسی توسین افزایش می یافت و کورتیزول کاهش می یافت.
پیامک مزایای یکسانی را به همراه نداشت.

دو دلیل شگف انگیز برای اینکه چرا باید با مادرتان در طول روز تماس بگیریدو صدایش را بشنوید!

دو دلیل شگف انگیز برای اینکه چرا باید با مادرتان در طول روز تماس بگیریدو صدایش را بشنوید!

روز بدی داشتی شاید رئیستان سر شما فریاد زده باشد، قهوه تان را ریخته اید، کلیدهایتان را گم کرده اید و فراموش کرده اید که قبض را بپردازید. وقتی زندگی شما را تحت فشار قرار می دهد، گاهی اوقات به مادرتان نیاز دارید.

به هر حال، چند بار شنیده اید که مادرتان می گوید شنیدن صدای شما چقدر خوب است؟ اگر به مامان بستگی داشت، احتمالاً هر روز با او صحبت می کردید. اما تحقیقات دانشگاه ویسکانسین مدیسون نشان می‌دهد که ممکن است این شما باشید که از شنیدن صدای مادرتان سود می‌برید (Seltzer، Prososki، Ziegler و Pollak، ۲۰۱۲).

محققان می خواستند تعیین کنند که آیا برخی از اشکال ارتباط با مادر بهتر از سایرین است یا خیر. آنها به سه نوع ارتباط (حضوری، تلفنی یا پیام فوری) نگاه کردند تا مشخص کنند کدام یک سودمندتر است. آنها همچنین علاقه مند بودند که بفهمند آیا چیزی منحصر به فرد در مورد شنیدن صدای مادر شما ارزشمند است یا خیر.

صحبت با مادر بعد از یک موقعیت استرس زا

محققان ۶۸ دختر جوان ۷.۵ تا ۱۲ ساله را تجربه کردند که یک موقعیت استرس زا را تجربه کردند که شامل تکمیل مسائل ریاضی و کلامی به مدت ۱۵ دقیقه در مقابل تماشاگران بود. (فقط برای لحظه ای تصور کنید که باید از عددی مانند ۷۶۴۸ در ۹ ثانیه شمارش معکوس را در یک محدوده زمانی معکوس کنید، در حالی که در مقابل پانل مصاحبه ایستاده اید و می دانید که اگر اشتباه می کنید باید از نو شروع کنید. خیلی استرس زا!)

در مرحله بعد، محققان به طور تصادفی دختران را به انجام یکی از چهار کار به مدت ۱۵ دقیقه دیگر اختصاص دادند: (الف) به تنهایی و بدون تماس با مادر، (ب) صحبت با مادر خود، (ج) صحبت با مادرشان از طریق تلفن، یا (د) از طریق پیام فوری با مادران خود ارتباط برقرار کنند. پس از آن، محققان سطح کورتیزول بزاق دختران (هورمون استرس) و اکسی توسین ادرار (هورمون مرتبط با پیوند، اعتماد و همدلی) را اندازه‌گیری کردند.

یافته ها: صحبت کردن بر پیامک می نشیند

پس کدام گروه بهترین عملکرد را داشتند؟ دو گروهی که می‌توانستند با مادرانشان صحبت کنند (چه به صورت حضوری یا تلفنی) سطح اکسی توسین بالاتری داشتند (یک چیز خوب) نسبت به گروه پیام فوری و گروه بدون تماس. هیچ تفاوتی در سطح اکسی توسین بین گروه حضوری و گروه تلفنی وجود نداشت، که نشان می دهد فواید آن در شنیدن صدای مادر نهفته است.

هنگامی که دختران به مادران خود پیام می دادند، سطح کورتیزول بزاق آنها مشابه کسانی بود که اصلاً با مادرشان ارتباط نداشتند. یعنی حداقل در مورد کاهش سطح استرس، برقراری ارتباط از طریق پیام‌های متنی بهتر از صحبت نکردن نیست. مشابه یافته‌های اکسی توسین، دخترانی که با مادران خود به صورت حضوری یا تلفنی صحبت می‌کردند، بهترین پاسخ استرس را داشتند – آن‌ها سطح استرس کمتری نسبت به پیام فوری و بدون گروه‌های تماسی نشان دادند.

به طور کلی، این مطالعه نشان می‌دهد که ارتباط ساده با مادرتان کافی نیست. یک متن کافی نیست درعوض، شنیدن صدای مادرتان یک اثر آرام بخش منحصر به فرد دارد. بنابراین دفعه بعد که تحت استرس مدرسه، کار، خانواده، دوستان یا زندگی شدید… با مادرتان تماس بگیرید.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط