• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 13 - صفر - 1443
  • برابر با : Monday - 20 September - 2021

اخبار ویژه

حمله وحشیانه مرد هوسران به زنی که حمام آفتاب می‎‌گرفت! ثبت اسامی داوطلبان کارآزمایی واکسن برکت در سامانه وزارت بهداشت واکسن‌های آسترازنکا یا سینوفارم؛ کدام بهتر است؟ بهترین واکسن کرونا برای نوجوانان چیست؟ خبرنگاری که خبر قتل مبینا را منتشر کرد ۱۱ روز بازداشت شد شرایط جریمه نشدن خودروها در محدودیت تردد شبانه تمهیدات بیمه‌ای برای زائران اربعین اعلام شد کاهش ۱۴ درصدی تعداد فوتی‌های کرونا در تهران/تزریق ۷۰۰ هزار واکسن کرونا در ده روز آینده برخورد جدی با شرکت‌های هواپیمایی متخلف فروش بلیت‌های اربعین برای مهار کرونا ۸۳ درصد جامعه باید واکسینه شوند مراقبت‌های لازم پس از زایمان در منزل هزینه ثبت شناسه رهگیری برای تجهیزات با قابلیت نصب سیم‌کارت چقدر است؟ زیباترین پیام‌های صبح بخیر به همسر اینفوگرافی/ کاهش وزن بعد از ۴۰ سالگی با ۶ ترفند ساده روایت نماینده مجلس از بن بست در اجرای رتبه بندی معلمان واردات ۶۰ میلیون دز واکسن جدید در یک ماه آینده زنان مبتلا به سرطان درمان خود را به دلیل کرونابه تأخیر نیندازند ثبت اسامی داوطلبان کارآزمایی واکسن برکت در سامانه وزارت بهداشت بهترین روش پاک کردن سیاهی گردو از دست دندانپزشک قلابی دستگیر شد/ پلمب مطب در مسعودیه

دولت به پول آب بست، افزایش حقوق بازنشستگان را بی مزه کرد

  • کد خبر : 1119930
  • ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۹:۵۷
دولت به پول آب بست، افزایش حقوق بازنشستگان را بی مزه کرد
دهقان کیا،رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران می گوید: با افزایش ۷ برابری قیمت ها وهزینه های زندگی، متاسفانه بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی طعم شیرینی افزایش مستمری خود را نچشیده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در حال حاضر متناسب سازی حقوق و مستمری بازنشستگان به طور متوسط  بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هر ماه هزینه بیشتری را به سازمان تامین اجتماعی تحمیل کرده است و این مساله این سازمان را در مشکلات مالی بزرگی قرار داده است.

پیشتر رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران اعلام کرده بود که هم اکنون منابع سازمان تامین اجتماعی هر ماه حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان است، اما مصارف این سازمان ۲۲ هزار میلیارد تومان می شود، این نشان می دهد که منابع و  مصارف سازمان تامین اجتماعی با یکدیگر همخوانی ندارد.

وی گفت: در این شرایط که شاهد افزایش افسار گسیخته قیمت ها و تورم هستیم با وجود افزایش قابل توجه مستمری بازنشستگان در سال جاری فقط برای بازنشستگان جز شرمندگی از خانواده چیزی دیگری باقی نماینده است.

ریشه تورم دو رقمی در ایران به ساختارهای غلط اقتصادی برمی گردد
آمارها نشان می دهند که طی پنج دهه اخیر تورم دو رقمی اقتصاد ملی برای خانواده ها نگرانی های زیادی را به وجود آورده است و ریشه این مساله مهم را باید در سوء مدیریت ها، ساختارهای غلط اقتصاد ایران، کسری بودجه مستمر، رشد بیش از حد و نامتناسب نقدینگی جستجو کرد.

کاهش ارزش پول ملی و در نتیجه آن کاهش قدرت خرید حقوق، دستمزدها و مستمری های بازنشستگان و تورم شدید همراه با رشد قیمت‌ها، قدرت خرید مردم را به حداقل رسانده و در نتیجه هرچه حقوق و مستمری بازنشستگان بیشتر شود بازهم قدرت خرید آنها نسبت به افزایش قیمت کالا و خدمات هر ماه کمتر می شود

کاهش ارزش پول ملی و در نتیجه آن کاهش قدرت خرید حقوق، دستمزدها و مستمری های بازنشستگان و تورم شدید همراه با رشد قیمت‌ها، قدرت خرید مردم را به حداقل رسانده و در نتیجه هرچه حقوق و مستمری بازنشستگان بیشتر شود بازهم قدرت خرید آنها نسبت به افزایش قیمت کالا و خدمات هر ماه کمتر می شود.

تجربه  نشان داده است که هرچه تورم در حال رشد باشد، قدرت خرید و درآمدهای ثابت کاهش می‌یابد و در نتیجه شکاف طبقاتی افزایش یافته و خط فقر افزایش می‌یابد در این صورت تورم موجب افزایش نارضایتی عموم مردم در جامعه می‌شود.

هم اکنون هزینه سبد خانواده ها به حدود ۱۰ میلیون تومان رسیده و حقوق حداقل بگیران تامین اجتماعی نیز به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته، اما این حقوق فقط ۴۰ درصد هزینه های بازنشستگان را پوشش می دهد

حقوق فقط ۴۰ درصد هزینه های بازنشستگان را پوشش می دهد
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران معتقد است هم اکنون هزینه سبد خانواده ها به حدود ۱۰ میلیون تومان رسیده و حقوق حداقل بگیران تامین اجتماعی نیز به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته، اما این حقوق فقط ۴۰ درصد هزینه های بازنشستگان را پوشش می دهد.

دهقان کیا بیان کرد: در ۴ ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته قیمت ها را تا  ۷۹ درصد افزایش یافته در حالی که با متناسب سازی، حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی ۵۰ درصد افزایش یافته است و این نشان می دهد که هرچه مستمری ها افزایش یابد بازهم قدرت خرید بازنشستگان کم می شود.

به گفته وی، این شرایط سبب می شود که تورم و افزایش قیمت ها، مستمری بازنشستگان را بلعیده و قدرت خرید آنها را ضعیف کرده و در نهایت سفره خالی بازنشسته ها هر روز نسبت به روز گذشته کوچکتر می شود.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران تاکید کرد: انتظار داشتیم که دولت تورم را کنترل کند و همزمان با متناسب سازی قدرت خرید مردم افزایش یابد، اما تورم بیش از ۴۱ درصدی همه اقدامات را در این زمینه بی فایده کرده است.

چاپ پول بدون پشتوانه و افزایش نقدینگی در جامعه تورم را شدت می بخشد و این مساله نشان از این است که هرچه حقوق ما را افزایش دادند، ۲ برابر آن جیب ما  را خالی می کنند و ما طعم  شیرینی افزایش مستمری خود را نمی توانیم بچشیم

این مقام مسئول در کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران می گوید چاپ پول بدون پشتوانه و افزایش نقدینگی در جامعه تورم را شدت می بخشد و این مساله نشان از این است که هرچه حقوق ما را افزایش دادند، ۲ برابر آن جیب ما  را خالی می کنند و ما طعم  شیرینی افزایش مستمری خود را نمی توانیم بچشیم.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران در پایان با اشاره به هزینه افزایش حقوق بازنشستگان یادآورشد: افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان و سایر هزینه های جانبی به طور متوسط ماهانه بین ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان هزینه بیشتری را به تامین اجتماعی تحمیل کرده است و جا دارد دولت به پرداخت بدهی خود به تامین اجتماعی اهتمام ویژه ای داشته باشد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=1119930
  • نویسنده : زهرا شیخ باقری
  • منبع : بازار

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.