۲۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

شما می توانید از ارزش ها به عنوان نقشه راه برای تبدیل شدن به بهترین خود استفاده کنید.

دوست دارید چطور ارزش های خود را مشخص کنید

هر لحظه از هر روز، چه متوجه شوید یا نه، تصمیم می گیرید که انرژی خود را به کجا هدایت کنید.

دوست دارید چطور ارزش های خود را مشخص کنید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، هر لحظه از هر روز، چه متوجه شوید یا نه، تصمیم می گیرید که انرژی خود را به کجا هدایت کنید. ارزش‌ها این است که می‌خواهید این زمان را چگونه بگذرانید: می‌خواهید با زندگی خود چه کاری انجام دهید و چه کسی می‌خواهید باشید. برخلاف اهدافی که می‌توان آنها را از فهرست بررسی کرد، مقادیر نشان‌دهنده مسیری هستند که می‌خواهید به سمت آن حرکت کنید. برای مثال، اگر به شرق سفر می کنید، هرگز به «شرق» نمی رسید. به طور مشابه، اگر یکی از ارزش‌های شما صادق بودن در روابط است، حتی یک مکالمه صریح با یک دوست ندارید و آن را یک روز می‌نامید. درعوض، همیشه می توانید به کار در جهت باز بودن و آینده نگری در روابط ادامه دهید. روشن شدن ارزش‌هایتان به شما کمک می‌کند فردی که هستید و فردی که آرزو دارید باشید را درک کنید.

ارزش ها چگونه با اهداف ارتباط دارند؟

اگر ارزش ها و اهداف یکسان نیستند، چگونه با هم ارتباط دارند؟ ارزش‌های شما مسیری کلی هستند که می‌خواهید به سمت آن حرکت کنید. اهداف نتایجی هستند که می‌توان در مسیر رسیدن به ارزش‌های شما به آن دست یافت.

برای مثال، اگر یکی از ارزش‌های شما نوع‌دوستی است (یعنی توجه به رفاه دیگران)، ممکن است مدرکی را در یک حرفه کمکی (مثلاً مددکاری اجتماعی) دنبال کنید. هنگامی که فارغ التحصیل شدید، به هدف مهمی دست پیدا خواهید کرد که درهای بیشتری را باز می کند، زیرا به سمت ارزش کمک به دیگران حرکت می کنید.

بنابراین، وقتی به این فکر می‌کنیم که چگونه با ارزش‌هایمان زندگی کنیم، می‌توانیم اهداف قابل مدیریت و ملموسی را تعیین کنیم. اگر اهدافی را انتخاب کنید که با ارزش های شما همخوانی نداشته باشد یا با فردی که می خواهید باشید سازگار نباشد، انگیزه نخواهید داشت. گیر خواهی کرد

آیا همیشه دنبال کردن ارزش ها احساس خوبی دارد؟
رفتار به روشی که با ارزش های شما سازگار است، گاهی اوقات می تواند منجر به احساسات مثبت فوری شود. به عنوان مثال، ممکن است وقتی لباسی را به کسی که به آن نیاز دارد اهدا می کنید، احساس غرور شدیدی کنید.

با این حال، دنبال کردن ارزش ها نیز می تواند در کوتاه مدت بسیار ناراحت کننده باشد. به عنوان مثال، هنگامی که در یک جلسه صحبت می کنید (مطابق با ارزش فداکاری در کارتان) یا احساسات واقعی خود را با یک شریک عاشقانه جدید در میان می گذارید (مطابق با ارزش باز بودن در روابط)، ممکن است احساس عصبی کنید. در واقع، چیزهایی که ما بیش از همه به آنها اهمیت می‌دهیم، اغلب ناخوشایندترین چیزهایی هستند که دنبال می‌شوند. به عبارت دیگر، قرار دادن خود در یک رابطه جدید فقط اعصاب خردکن است زیرا برای روابط ارزش قائل هستید .

با وجود این احساسات منفی فوری، درگیر شدن در اقداماتی که با ارزش‌های شما سازگار است، در دراز مدت منجر به احساسات مثبت (مثلاً غرور و رضایت) می‌شود. از سوی دیگر، برخی از اقداماتی که در کوتاه مدت احساس خوبی دارند (مثلاً استفاده از مواد) اغلب با ارزش‌های ما همخوانی ندارند و ممکن است در دراز مدت احساس بدتری در شما ایجاد کنند.

شناسایی ارزش های خود
برای اینکه به ارزش های خود نزدیک شوید، باید بدانید که چه هستند. فقط شما می توانید تعیین کنید که می خواهید زندگی تان در مورد چه چیزی باشد یا چه کسی می خواهید باشید. البته، اینها سوالات بزرگی هستند، بنابراین پرسیدن آنها در مورد بخش های خاصی از زندگی می تواند مفید باشد.

به عنوان مثال، چه کسی می خواهید در یک رابطه صمیمی باشید؟ از نظر شغلی یا کاری معنادار می خواهید زندگی تان در مورد چه چیزی باشد ؟

۱۱ حوزه مختلف زندگی وجود دارد که ممکن است برای شما مهم باشد. برخی از این بخش‌های زندگی ممکن است فوراً به سمت شما پریده باشند. آنها ممکن است چیزهایی باشند که می دانید برای شما مهم هستند زیرا زیاد به آنها فکر می کنید. در مقابل، ممکن است برخی از دامنه ها را در نظر نگرفته باشید. می توانید از این کاربرگ f ree برای تعریف مقادیر خود استفاده کنید.

همانطور که این کاربرگ را تکمیل می کنید، به یاد داشته باشید که ارزش ها جهت زندگی هستند، نه اهداف خاص. به عنوان مثال، به جای نوشتن «ازدواج» به عنوان ارزشی برای روابط صمیمانه، باید ویژگی های شخصی را که امیدوارید در این نوع مشارکت به ارمغان بیاورید (مثلا صداقت، اعتماد، ارتباط) در نظر بگیرید. این تمرین می تواند دشوار باشد، زیرا ما عادت کرده ایم به جای تفکر گسترده تر در مورد ارزش ها، به دنیا از نظر اهداف فکر کنیم.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط