روانشناختی رفتاری

دلیل افسردگی و ناامیدی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه چه می تواند باشد؟

هنگامی که مراسم شروع و مهمانی ها به پایان می رسد، بسیاری از فارغ التحصیلان کالج و دبیرستان ممکن است غمگینی یا افسردگی را تجربه کنند

فارغ التحصیلی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، هنگامی که مراسم شروع و مهمانی ها به پایان می رسد، بسیاری از فارغ التحصیلان کالج و دبیرستان ممکن است غمگینی یا افسردگی را تجربه کنند.برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

امتیاز کلیدی

هجوم احساسات و آدرنالین مرتبط با فارغ التحصیلی می تواند منجر به کاهش خلق و خوی بعد از رویداد شود.
اغلب، فارغ التحصیلان انتظارات غیر واقعی از هدف دارند که فارغ التحصیلی منجر به تحول فوری می شود.
در نظر گرفتن مراحل بعدی و داشتن یک سری اهداف برای انجام می تواند به جلوگیری از مشکلات کمک کند.

دلیل افسردگی و ناامیدی  بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه چه می تواند باشد؟

دلیل افسردگی و ناامیدی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه چه می تواند باشد؟

در این زمان از سال، ما شاهد بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی شاد، مشتاق و گاهی اوقات سخت مهمانی هستیم. با این حال، هنگامی که مراسم شروع و مهمانی ها به پایان می رسد، بسیاری از فارغ التحصیلان کالج و دبیرستان ممکن است غمگینی یا افسردگی را تجربه کنند. این می تواند یک وضعیت آشفته باشد. من این را احساس «همه چیزی که هست؟» می‌نامم.

در اینجا سه دلیل کلیدی روانشناختی وجود دارد که بسیاری از فارغ التحصیلان احساس ناامیدی می کنند.

افول عاطفی پس از رویداد. در آستانه فارغ‌التحصیلی، دانش‌آموزان هیجان‌زده هستند – ترکیبی از احساسات انتظار، هیجان و حس «نور در انتهای یک تونل طولانی» را تجربه می‌کنند. پایان امتحانات پایان ترم، برنامه ریزی و تمرین برای جشن فارغ التحصیلی و مهمانی ها و جشن ها همگی باعث می شود که فارغ التحصیلان با سرعت تمام و با ترکیبی از آدرنالین و انتظار در حال دویدن باشند. پس از فارغ التحصیلی، انرژی و هیجان ناگهانی افت می کند و فارغ التحصیل جدید ممکن است دچار کسالت ناگهانی شود که می تواند مانند غمگینی یا افسردگی باشد.

انتظارات غیر واقعی از هدف وقتی نوبت به رویدادهای برنامه‌ریزی‌شده و مهم زندگی می‌رسد، چشم ما به هدف نهایی یعنی همان دیپلم مورد نظر است. با این حال، بسیاری از مردم انتظارات غیر واقعی و “عاشقانه” دارند که رسیدن به یک هدف اصلی زندگی باعث می شود به نوعی احساس “تغییر” کنیم. مشکل این است که روز بعد از فارغ التحصیلی، به نظر می رسد چیزی تغییر نمی کند. روز بعد هم مثل روزهای دیگر است و این می تواند شما را پایین بیاورد.

غفلت از در نظر گرفتن “بعدش چیست”. اغلب اوقات، فارغ التحصیلان جوان در تعیین برنامه ها و اهداف پس از فارغ التحصیلی شکست می خورند. افراد تمایل دارند تمرکز لیزری را بر روی یک هدف مهم زندگی، مانند تکمیل یک مدرک، متمرکز کنند و اهداف مشخص و معنی‌داری برای آینده تعیین نمی‌کنند. ناتوانی در نگاه کردن به فراتر از هدف فارغ‌التحصیلی می‌تواند منجر به احساس پوچی شود – اثری که همه چیز وجود دارد.

چه باید کرد؟

فارغ التحصیلان باید فراتر از هدف فوری تکمیل مدرک فکر کنند و یک برنامه هیجان انگیز و جذاب برای مراحل بعدی داشته باشند. برخی از فارغ التحصیلان در حال حاضر مشاغل مطمئنی دارند و پیش بینی چالش های یک شغل جدید می تواند به جلوگیری از ناامیدی پس از فارغ التحصیلی کمک کند. کسانی که چندان خوش شانس نیستند، باید حس ناخوشایند ناامنی (“حالا چه کار کنم؟”) را به یک چالش زندگی تبدیل کنند و یک مسیر عملی ایجاد کنند (همانطور که یکی از دانشجو ها  اخیر با اشتیاق به من گفت: “من قصد دارم به نیویورک سیتی، با دوستانتان در آنجا موج سواری کنید و یک شغل عالی پیدا کنید!»).

همچنین مهم است که بدانیم دستیابی به یک هدف اصلی، مانند تکمیل تحصیلات دانشگاهی، و حس هیجانی و موفقیت همراه با آن، ممکن است به طور طبیعی منجر به افت عاطفی شود. با این حال، با در نظر گرفتن این که این حالت موقتی خواهد بود (مخصوصاً زمانی که مناظر در فصل بعدی زندگی فرد تنظیم می شود) می تواند به فرد کمک کند تا به طور موثر با آن کنار بیاید.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط