۱۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۶

کلیپ سلامت

دلایل بروز میگرن در کودکان چیست + کلیپ

میگرن نوعی سردرد است که با درد ضربان‌دار در یک طرف سر یا با حساسیت به نور و صدا بروز پیدا می‌کند. این اختلال بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود اما کودکان نیز ممکن است به میگرن مبتلا شده و از میگرن شدید رنج ببرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،میزان ابتلا به میگرن از ۳% در کودکان تا ۲۰% در نوجوانان متغیر بوده و می‌تواند این افراد را درگیر کند. معمولا اولین مورد در دوران نوجوانی رخ می‌دهد سپس در طول ۳۰ سالگی به اوج خود رسیده و با بالا رفتن سن در دهه‌های بعدی شدت کمتری پیدا می‌کند. این نوع سردرد از چند ساعت تا چند روز ممکن است طول بکشد که سردردهای طولانی میگرن با عنوان status migrainosus شناخته می‌شوند.

دلایل بروز میگرن در کودکان

محققان تا کنون دلیل مشخصی برای بروز این نوع سردرد در کودکان پیدا نکرده‌اند اما معتقدند که برخی از جهش‌های ژنتیکی می‌تواند کودک را در معرض ابتلا به میگرن قرار دهد. افردای که از میگرن رنج می‌برند به مرور زمان متوجه خواهند شد که برخی از غذاها، عوامل محیطی و موقعیت‌ها می‌تواند باعث بروز حملات میگرنی شود.

دلایل بروز میگرن در کودکان چیست + کلیپ

دلایل بروز میگرن در کودکان چیست + کلیپ

دانستن و آشنایی با محرک‌های میگرن می‌تواند به پیشگیری از حملات این اختلال کمک زیادی کند. برخی از این محرک‌ها عبارتند از:

تغییر در الگوهای خواب

اگر کودک مدت زیادی بخوابد یا دچار کم خوابی شود ممکن است در شرایط ابتلا به میگرن قرار گرفته باشد. اما این دلیل به تنهایی کافی نیست که کودک دچار میگرن شده باشد.

غذا و نوشیدنی‌های خاص

به غذا و نوشیدنی‌هایی که کودک در زمان حملات میگرن مصرف کرده است توجه داشته باشید زیرا مصرف آن غذا یا نوشیدنی ممکن است باعث بروز میگرن شود.

برخی از رایج ترین محرک های غذایی میگرن برای کودکان عبارتند از:

  • پنیر
  • میوه های خانواده مرکبات
  • شکلات
  • ماست
  • مونو سدیم گلوتامات (MSG)
  • گوشت های فرآوری شده
  • آسپارتام
  • غذاهای سرخ شده

کم آبی بدن

بعد از انجام فعالیت‌های بدنی کودک، نوشیدن آب کافی می‌تواند به کاهش علائم میگرن کمک زیادی کند.

 استرس

استرس و اضطراب بیش از اندازه در کودکان می‌تواند در بروز علائم میگرن تاثیرگذار باشد. بهتر است کودکان در فضایی آرام و به دور از استرس قرار بگیرند.

محرک‌های محیطی

تغییرات آب و هوا، وجود دود سیگار، نور محیط و … می‌توانند از عواملی موثر در بروز میگرن باشد.

سابقه خانوادگی

میگرن می‌تواند ارثی هم باشد. اگر یکی از والدین به میگرن مبتلا شده باشد تقریبا ۵۰% احتمال وجود دارد که فرزندشان نیز به میگرن دچار شود و اگر پدر و مادر هر دو به میگرن مبتلا باشند این احتمال به ۹۰ درصد نیز خواهد رسید.

جنسیت

قبل از سن بلوغ، پسران نسبت به دختران بیشتر دچار سردردهای میگرنی خواهند شد. در نوجوانی این آمار تغییر کرده به صورتی که ۸ درصد از پسران و ۲۲ درصد از دختران به میگرن مبتلا خواهند شد.

توجه به این محرک‌ها می‌تواند تعداد حملات میگرنی را کاهش دهد بنابراین به محرک‌های نامبرده شده توجه زیادی داشته باشید. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار