۰۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۵

دلایل ایجاد اسمگما در مردان و زنان چیست؟

اسمگما یک ترشح طبیعی از غدد چربی اطراف دستگاه تناسلی است. این ترشح در زیر پوست ختنه آلت تناسلی مرد یا در زیر چین‌های واژن دیده می‌شود. در ادامه مطلب بیشتر در این باره بحث خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

دلایل ایجاد اسمگما در مردان و زنان چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، اسمگما در مردان و زنان ، یک ترشح طبیعی از غدد روغنی اطراف دستگاه تناسلی است. در زیر پوست ختنه آلت تناسلی مرد یا در زیر چین های واژن دیده می شود. قوام غلیظی دارد و ممکن است سفید رنگ به نظر برسد. همچنین با بوی نامطبوع همراه است اما. Smegma طبیعی است و نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) نیست.اسمگما یک روان کننده طبیعی است که پوست اطراف دستگاه تناسلی را مرطوب نگه می دارد. وقتی در اثر عدم رعایت بهداشت آلوده شود مشکل ساز خواهد شد. کلمه smegma از کلمه لاتین صابون یا شوینده گرفته شده است.اسمگما ترشح روغنی از غدد چربی (روغنی) اطراف دستگاه تناسلی است. مات و سفید رنگ است و از قوام ضخیم برخوردار می باشد. اکثر مردم قبل از بلوغ اسمگمای زیادی تولید نمی کنند. با افزایش سن و کاهش کلی روغن، اسمگما نیز کمتر شایع می شود.

در مردان، اسمگما به راحتی در آلت تناسلی ختنه نشده جمع می شود. سر یک آلت تناسلی مرد ختنه نشده توسط لایه ای از پوست به نام پوست ختنه گاه پوشانده شده است، در زیر آن اسمگما ظاهر می شود و تجمع می یابد. در یک نوزاد، پوست ختنه گاه محکم به سر آلت تناسلی مرد متصل شده و آن را کاملاً می پوشاند و از آن محافظت می کند. با طولانی شدن آلت تناسلی، پوست ختنه گاه به طور طبیعی شروع به جمع شدن می کند و فرصتی برای جمع شدن آوار، لکه ها و سلول های پوستی بین آن و سر آلت تناسلی ایجاد می کند.اسمگما در پسران جوان به صورت برجستگی هایی به رنگ سفید مروارید ظاهر می شود.

دانش مفید با آموزش مفید | آموزش رایگان بورس
خرید ساج و انواع ظروف چدنی | فروشگاه اینترنتی آقای سنگی

 

دلیل تولید اسمگما

اسمگما با این که بسیار بد شناخته می شود و بوی بدی نیز دارد ولی در واقع مفید است. این مایع در واقع برای عملکرد آلت تناسلی بسیار مهم و حیاتی است. این مایع یک روان کننده است و باعث می شود تا پوست در ناحیه تناسلی خشک نشود و به هم نچسبد.در حین رابطه جنسی نیز ناحیه را روان می کند تا پوست در اثر اصطکاک سایش نیابد و موجب درد و احساس نا خوشایند در فرد نشود.

اسمگما خطرناک است؟

اسمگما نشانه بیماری مقاربتی نیست. با این حال، تجمع آن می تواند منجر به بوی شده و قوام شبیه پنیر کوکتی به خود بگیرد. اسمگما خطرناک نیست. تحقیقات قبلی حاکی از آن بود که smegma ممکن است منجر به سرطان آلت تناسلی مرد یا سرطان دهانه رحم شود.اسمگما نیز بندرت عوارض جدی ایجاد می کند. اگر تجمع از بین نرود یا درمان نشود، اسمگما می تواند بسیار سخت شود. این ممکن است باعث شود پوست ختنه گاه به آلت تناسلی بچسبد، که می تواند دردناک شود.علاوه بر این، تجمع و سفت شدن اسمگما می تواند باعث تحریک، قرمزی، تورم و التهاب در آلت تناسلی شود. این می تواند منجر به بیماری به نام بالانیت شود.

اسمگما چگونه است؟

اسمگما ترشح غدد روغنی اطراف دستگاه تناسلی مرد و یا زن است. برای مردان، اسمگما معمولا در زیر پوست ختنه گاه دیده می شود.در زنان اسمگما اغلب در بین چین های واژن و یا ناحیه لگن دیده می شود.اسمگما معمولا بوی بدی شبیه به پنیر و یا شیر گندیده دارد

ویژگی های ظاهری اسمگما

 • بسیار غلیظ
 • سفید رنگ (البته بسته به رنگ پوست، میتواند تیره تر نیز بشود)
 • بوی نامطبوع

دلایل ایجاد اسمگما

وجود این مایع به این معنا نیست که شما بیمار شده اید و دارای عفونت های مقاربتی هستید. ترشح شدن این ماده، به دلیل رعایت نکردن بهداشت شخصی است.این مایع، به طور طبیعی و هر روز از طریق بدن، ترشح می شود ولی تجمع آن باعث بد بو شدن و دیده شدن آن می شود. پس شستشوی کم و رعایت نکردن بهداشت شخصی اولین دلیل پیدایش اسمگما است.پس مهم ترین راه درمان نیز شستشوی مکرر آلت تناسلی است.اسمگما اکثرا در مردان ختنه نشده دیده می شود. پوست ختنه گاه، روی نوک آلت تناسلی جمع می شود و در آن ناحیه بیشترین باکتری، قارچ و هر نوع عفونتی را جمع می کند.در کشور هایی که ختنه کردن معمولی است، این مایع اغلب در زنان دیده می شود.

عوارض اسمگما

این مایع به خودی خود خطرناک نیست. در گذشته طبق تحقیقاتی که انجام شده بود، این مایع را عامل سرطان آلت تناسلی می دانستند اما هم اکنون با تحقیقات کامل تر و قاطع تری دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این مایع هیچ خطری ندارد.این مایع خیلی کم و به ندرت عوارض خاصی ایجاد می کند. اگر تجمع اسمگما درمان و یا پاکسازی نشود، ممکن است باعث ایجاد موارد سخت و دردناکی شود.

مثلا در افرادی که ختنه نکرده اند باعث چسبیدن پوست ختنه گاه به نوک آلت می شود که درمان آن بسیار سخت و دردناک است.تجمع این مایع در آلت تناسلی، باعث تحریک، قرمزی، تورم و التهاب در ناحیه می شود که می تواند منجر به بیماری بالانیت شود.بالانیت وقتی اتفاق می افتد که ناحیه سر آلت تناسلی، دچار التهاب شود.در زنان نیز تجمع این مایع باعث چسبیدن هود کلیتورال به شافت کلیتور می شود که این مورد نیز بسیار دردناک است و درمان سختی نیز دارد.

درمان خانگی تجمع اسمگما در مردان

همان طور که پیش تر نیز گفتیم، این مایع بیماری زا نیست و تنها عاملی که باعث بیماری زا شدن آن می شود، تجمع آن است. تجمع وقتی صورت می گیرد که فرد بهداشت شخصی خود را رعایت نکند.پس بهترین درمان رعایت بهداشت شخصی و شستشوی متداوم و زیاد ناحیه تناسلی است.

نحوه شستشوی درست اسمگما در مردان

برای این که اسمگما به درستی پاک شود، موارد زیر را رعایت کنید:

 • برای مردانی که ختنه نشده اند، ابتدا باید پوست ختنه گاه را از روی آلت عقب بکشند.اگر پوست ختنه گاه به نوک آلت چسبیده بود، اکیدا آن را با زور جدا نکنید، زیرا باعث خون ریزی و بیماری های بیشتری می شود. ابتدا سعی کنید با استفاده از یک روغن گیاهی ناحیه را شل کنید و اگر نشد حتما به پزشک مراجعه نمایید.
 • سپس از یک صابون ملایم و آب گرم برای شستشوی زیر پوست ختنه گاه استفاده کنید.
 • از استفاده ی صابون های معطر دوری کنید. برخی از صابون ها ممکن است پوست را تحریک کنند.اگر صابون پوست شما را تحریک می کند بهتر است صابون خود را تعویض کنید و یا فقط با آب گرم شستشو دهید.
 • به آرامی این کار را انجام دهید و از اعمالی مثل چنگ زدن، لیف کشیدن و غیره خودداری کنید.
 • بعد از این که به خوبی شستشو را انجام دادید، ناحیه را کاملا خشک کنید.

باز هم تکرار می کنم که باید این عمل را به آرامی انجام دهید و با اجسام خشن ناحیه را شستشو ندهید.شما باید این روش را روزانه استفاده کنید تا این که اسمگما کاملا از بین برود.اگر تجمع از بین نمی رفت و یا بدتر و بدتر شد و یا علائم جدیدی پیدا شد، مانند قرمز و ملتهب شدن آلت، حتما به پزشک مراجعه کنید.ممکن است در این مواقع شما عفونت های دیگر را با اسمگما اشتباه گرفته باشید.

رعایت بهداشت در کودکان ختنه نشده

اسمگما ممکن است در کودکان و نوزادان ختنه نشده به صورت لکه های سفید در زیر پوست ختنه گاه دیده شود.اسمگما معمولا در مردان ختنه نشده دیده می شود ولی گاهی در کودکان نیز مشاهده شده است.جمع شدن پوست ختنه گاه معمولا تا سن پنج سالگی اتفاق نمی افتد اما گاهی اوقات به صورت نادر در نوزادان و یا کودکان زیر پنج سال اتفاق می افتد.در این مواقع نیز همان شستشو بهترین درمان و جلوگیری است.همچنین اگر پوست ختنه گاه به نوک آلت چسبیده بود، از کشیدن پوست نوک آلت خودداری نمائید. ابتدا سعی کنید با روغن های طبیعی ناحیه را چرب کنید و به آرامی پوست را عقب بکشید و یا این که به پزشک مراجعه کنید.در ادامه باید با آب و صابون و یک اسفنج نرم ناحیه را شستشو دهید. همچنین در این سنین باید به کودک خود آموزش دهید که ناحیه تناسلی خود را شستشو دهد تا در آینده بهداشت خصوصی خود را حفظ کند و از تجمعه اسمگما جلوگیری شود.

اسمگما در زنان

گاهی اوقات ممکن است اسمگما در زنان نیز به وجود بیاید و درمان آن شستشو و رعایت بهداشت شخصی است، درست مانند درمان در مردان.تجمع اسمگما در مواقع بسیار نادری دیده می شود

شستشوی اسمگما در زنان

 • چین های واژن را به آرامی از هم باز کنید.
 • با آب گرم و صابون و یک اسفنج نرم ناحیه را بشوئید.
 • در پایان محل را کاملا خشک کنید.

تغییر در ترشحات واژن و بد بو شدن آن ممکن است نشان دهنده یک نوع عفونت باشد. اگر با شستشو این ترشحات بیشتر شد و یا این که با شستشو پاک نشد و اگر ترشحات سبز یا زرد رنگ دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی برای جلوگیری از اسمگما در بانوان

با اینکه ایجاد اسمگما نرمال می باشد، اما در صورت عدم توجه به پیشرفت آن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در زنان و مردان، رعایت نکات بهداشتی که در بالا گفته شد می تواند کمک کننده باشد.همچنین زنان نیز می توانند از روشهای پیشگیری کننده زیر استفاده کنند:

 • پوشیدن لباس های زیر سفید و کتان
 • ممانعت از پوشیدن لباسهای کشی، نایلونی و از جنس استات یا سایر انواع پارچه های مصنوعی
 • ممانعت از پوشیدن جوراب شلواری از جنس نایلون زیرا مانع تنفس و هوا رسانی به واژن شده و منجر به ایجاد رطوبت و گرما در آن ناحیه می شود.
 • ممانعت از استفاده ی محصولات بهداشتی زنانه مانند دئودورانت ها، اسپری های زنانه روغن و مواد چرب در ناحیه واژن
 • ممانعت از شستشوی واژن با آب یا مواد شوینده، زیرا این کار منجر به تغییر pH واژن شده و زمینه ی رشد باکتری ها را فراهم می کند.

آیا اسمگما می تواند باعث سرطان آلت تناسلی مرد شود؟

در گذشته برخی از متخصصان نگران این بودند که اسمگما ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که می تواند باعث سرطان شود. اکثر متخصصان اکنون معتقدند که اسمگما احتمالاً باعث ایجاد سرطان آلت تناسلی نمی شود. اما می تواند آلت تناسلی مرد را تحریک کرده و ملتهب کند که این امر می تواند خطر سرطان را افزایش دهد. همچنین ممکن است تشخیص زودرس سرطان مشکل باشد.

در صورت ابتلا به اسمگما آیا باید از کاندوم استفاده کنم؟

در هر زمان که با شخصی که سابقه جنسی و وضعیت STD ناشناخته دارد رابطه جنسی برقرار می کنید، از کاندوم استفاده کنید. اسمگما به خودی خود مضر نیست (اگرچه گاهی اوقات خیلی زیبا به نظر نمی رسد یا بوی بدی می دهد) بنابراین مجبور نیستید به دلیل وجود آن از کاندوم استفاده کنید.با این حال اگر اسمگما را روی دستگاه تناسلی شریک زندگی خود مشاهده کردید، نشانگر این است که بهداشت او یا خیلی خوب نیست یا اخیراً دستگاه تناسلی خود را شستشو نداده است.هیچ مشکلی برای اسمگما وجود ندارد بنابراین کاندوم اختیاری است. این بیشتر مسئله زیبایی و سلیقه های شخصی است.

انتهای پیام/*

مطالب مرتبط

آخرین اخبار