۰۳:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲

مذهبی

دعای شب ۲۰ ماه مبارک رمضان + اعمال شب بیستم

هر شب ماه مبارک رمضان یک آداب خاص خودش را دارد و همچنین هر روز ماه رمضان هم آداب دعا کردن خاص خودش را دارد

ماه رمضان عبادات زن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، هر شب ماه مبارک رمضان یک آداب خاص خودش را دارد و همچنین هر روز ماه رمضان هم آداب دعا کردن خاص خودش را دارد. برای مشاهده جزئیات بیشتر و برای دیدن دعای مخصوص شب بیستم ماه مبارک رمضان اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّی فیهِ أبوابَ النّیرانِ وَوَفّقْنی فیهِ لِتِلاوَهِ القرآنِ یا مُنَزّلِ السّکینهِ فی قُلوبِ المؤمِنین.

خدایا، در این ماه درهای بهشت‌هایت را به رویم بگشا و درهای آتش دوزخ را به روزیم ببند و به تلاوت قرآن توفیقم ده، ای نازل کننده آرامش در دل‌های مؤمنان.

شرح دعای روز بیستم ماه مبارک

در این دعا می گوییم:خدایا درهای بهشت را بر روی من بگشای و مرا پاک ساز مرا از گناهانی که در طول عمر خویش انجام داده ام و حسنات و کارهای نیک ما را افزون ساز. خدایا به ما عنایت فرما تا طوری در دنیا زندگی کنیم که بتوانیم در آخرت از هر دری که خواستیم وارد بهشت شویم. زمانی درهای بهشت بر روی انسان گشوده می شود که انسان هیچ گناهی نداشته باشد.

در این دعا می گوییم:خدایا درهای آتش دوزخ را بر رویم ببند. هرکس با خداوند و رسولش دشمنی نماید آتش جهنم برای اوست و در آن جاودان خواهد ماند پس برای بسته ماندن در دوزخ از خدا بخواهیم ما را جزء پیروان دستورات ذات اقدسش و رسول گرامی اش قرار دهد زیرا پیروی از خداوند و رسولش برابر با رستگاری در دنیا و آخرت و دوری از آتش دوزخ است.

در این دعا می گوییم:خدایا مرا در این روز توفیق عنایت فرما تا بتوانیم کلام نورانیش را تلاوت کرده و به آن جامه عمل بپوشانیم. در ماه رمضان که بهار قرآن است، در خانه بسیار قرآن تلاوت نمایید، خانه ای که در آن زیاد قرآن تلاوت شود خیر و برکتش زیاد می شود.

ماه رمضان عبادات زن

ماه رمضان

 

خواسته‌های روز بیستم ماه مبارک:

۱. گشودن درب‌های بهشت.

۲. بستن درب‌های جهنم.

۳. توفیق تلاوت قرآن.

«اللّهُمَّ افْتَحْ لِی فِیهِ أَبْوابَ الْجِنانِ»

پیامبر اکرم (ص) ماه رمضان را در خطبه شعبانیه چنین توصیف نموده‌اند: «إذا طَلَعَ هِلالُ شَهرِ رَمَضانَ…. وَ فُتِحَتْ اَبوابُ السَّماءِ وَ اَبوابُ الجِنانِ.» (ای مردم هر گاه هلال ماه رمضان برآید درب‌های آسمان و بهشت گشوده می‌شوند.)

حال که این درب باز است پس چرا موهبت گشودن درب‌های بهشت را مطالبه می‌کنیم؟

دو پاسخ به این سوال وجود دارد:

۱. درب‌های بهشت که به روی همه بندگان باز و گشوده است، خداوند همچنان باز و گشوده نگه‌دارد یعنی استمرار باز بودن را مطالبه می‌کنیم.

۲. درب‌های گشوده شده به رحمت خدا بر اثر گناهان و تمردها و سرکشی‌ها بسته شده و تقاضای باز گشایی مجدد را داریم.

«وَأَغْلِقْ عَنِّی فِیهِ أَبْوابَ النِّیرانِ»

باز همان کلام در این مقام نیز وجود دارد.

توصیف پیامبر (ص) از رمضان این است: «جاءَکُم رَمَضانُ جاءَکُم شَهرٌ مُبارَکُ … وَ تَغَلَّقُ اَبوابُ الجَحیمِ.» (رمضان برای شما فرا رسیده است، ماهی مبارک برایتان فرا رسیده است… و درب‌های جهنم در آن بسته می‌شوند.)

درب‌های جهنم که بسته است پس چرا بسته شدن آن را مطالبه می‌کنیم؟

همان دو جواب:

۱. استمرار بسته بودن آن را مطالبه می‌کند.

۲. این درب‌ها بسته بود ولی بر اثر گناهان فراوان در این ماه به روی خود باز کردیم و اکنون درخواست بسته شدن مجدد آن را داریم.

«وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِتِلاوَهِ الْقُرْآنِ»

امام باقر (ع) می‌فرمایند: «لِکُلِّ شیءٍ رَبیعٌ وَ رَبیعُ القُرآنِ شَهرُ رَمَضان.» (هر چیزی بهاری دارد و بهار قرآن، ماه رمضان است.)

برای اهل ذوق خوش‌تر از بهار زمانی نیست. بهار زمان رویش و زنده شدن دل‌هاست. برای اهل معنا، زنده شدن دل‌ها با تلاوت قرآن است آن هم در ماه مبارک رمضان.

حضرت رسول (ص) فرمودند: «مَنْ تَلا فیهِ آیَهً مِنَ القُرآنِ کانَ لَهُ مِثلَ اَجرِ مَنْ خَتَمَ القُرآنَ غَیرِهِ مِنَ الشُّهُورِ.» (کسی که یک آیه قرآن در این ماه بخواند ثواب کسی را دارد که در ماه‌های دیگر ختم قرآن کرده باشد.)

ارتباط با قرآن سه مرحله دارد:

تلاوت قرآن.

تدبر در قرآن.

عمل به قرآن.

گرچه تلاوت قرآن اولین گام برای ارتباط با خداست ولی فواید متعدد دارد از جمله:

۱ موجب نتیجه دادن ایمان است.

حضرت امیر (ع) فرمودند: «لِقاحُ الإیمانِ تِلاوَهُ القُرآنِ.» (تلاوت قرآن موجب به ثمر نشستن ایمان است.)

۲ باعث نورانیت چشم است.

امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند: «نَوِّرْ بِالْقُرآنِ بَصَرِی.» (خدایا به برکت قرآن نور چشمانم را بیفزای.)

۳ فراوانی در خیر می‌آورد.

حضرت رسول (ص) فرموده‌اند: «نَوِّرُوا بُیُوتَکُم بِتَلاوَهِ القُرآنِ فَاِنَّ البَیْتَ إذا کَثُرَ فیهِ تِلاوَهُ القُرآنِ کَثُرَ خَیرُهُ.» (خانه‌های خویش را با تلاوت قرآن روشن و نورانی کنید آنگاه که تلاوت قرآن در خانه‌ای زیاد شود خیر و خوبی نیز در آن خانه زیاد می‌شود.)

به همین علت از خداوند توفیق تلاوت قرآن را مطالبه می‌کنیم زیرا با رسیدن به آثار تلاوت قرآن، آرامش در دل حاکم می‌شود.

«یَا مُنْزِلَ السَّکِینَهِ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ»

از خداوند که فرودآورنده وقار و آرامش در دل‌های مؤمنان است، می‌خواهیم که این خواسته‌ها را به اجابت برساند

دعای پیامبر (ص) در شب بیستم رمضان (اقبال الاعمال)

الجزء الأول؛ أبواب أحکام شهر رمضان؛ الباب الرابع و العشرون فیما نذکره من زیادات و دعوات فی اللیله العشرین منه و یوم‌ها و فیها ما نختاره من عده روایات بالدعوات‌، دعاء آخر فی هذه اللیله مروی عن النبی ص‏

جلد اول، باب‌های احکام ماه رمضان؛ باب بیست و چهارم اعمال و دعاهای وارد شده در روایات در شب و روز بیستم ماه که در آن از تعدادی روایات از این دعاها را انتخاب می‌کنیم (دعای سوم) دعای منقول از پیامبر اکرم-صلّی اللّه علیه و آله و سلّم-در این شب:

أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ مِمَّا مَضَی مِنْ ذُنُوبِی وَ مَا نَسِیتُهَا [فَأَنْسَیْتُهَا] وَ هِیَ مُثْبَتَهٌ عَلَیَّ یُحْصِیهَا عَلَیَّ الْکِرَامُ الْکَاتِبُونَ یَعْلَمُونَ مَا أَفْعَلُ
از گناهان گذشته‌ام که فراموش کرده‌ام و علیه من ثبت شده است و فرشتگان گرامی که گناهان مرا می‌نویسند و از اعمال من آگاه‌اند به شماره درآورده‌اند، از خدا آمرزش می‌خواهم

وَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ [أَسْتَغْفِرُهُ ‏] مِنْ مُوبِقَاتِ الذُّنُوبِ وَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ [أَسْتَغْفِرُهُ ‏] مِنْ مُفْظِعَاتِ الذُّنُوبِ
و از گناهان نابودکننده آمرزش می‌طلبم و از گناهان بسیار زشت آمرزش می‌خواهم

وَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ [أَسْتَغْفِرُهُ ‏] مِمَّا فَرَضَ عَلَیَّ فَتَوَانَیْتُ وَ أَسْتَغْفِرُهُ مِنْ نِسْیَانِ الشَّیْ‏ءِ الَّذِی بَاعَدَنِی مِنْ رَبِّی
و از آنچه بر من واجب نمود و در آن سستی ورزیدم، آمرزش می‌طلبم و از فراموش کردن چیزی که مرا از پروردگارم دور کرد، آمرزش می‌خواهم

وَ أَسْتَغْفِرُهُ مِنَ الزَّلَّاتِ وَ الضَّلَالاتِ وَ مِمَّا کَسَبَتْ یَدَایَ وَ أُومِنُ بِهِ وَ أَتَوَکَّلُ عَلَیْهِ کَثِیراً کَثِیراً
و از لغزش‌ها و گمراهی‌هایم و از دستاورد خود، از خدا آمرزش می‌طلبم و به او ایمان آورده و بسیار بر او توکّل می‌کنم

وَ أَسْتَغْفِرُهُ وَ أَسْتَغْفِرُهُ وَ أَسْتَغْفِرُهُ وَ أَسْتَغْفِرُهُ وَ أَسْتَغْفِرُهُ وَ أَسْتَغْفِرُهُ وَ أَسْتَغْفِرُهُ فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ
و از او آمرزش می‌طلبم و آمرزش می‌طلبم و آمرزش می‌طلبم و آمرزش می‌طلبم و آمرزش می‌طلبم و آمرزش می‌طلبم و آمرزش می‌طلبم [پس بر محمّد و آل محمّد درود فرست

وَ أَنْ تَعْفُوَ عَنِّی وَ تَغْفِرَ لِی مَا سَلَفَ مِنْ ذُنُوبِی وَ اسْتَجِبْ یَا سَیِّدِی دُعَائِی فَ (إِنَّکَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ ‏)[۱]
و از گناه من درگذر و گناهان گذشته‌ام را بیامرز و-ای آقای من-دعایم را مستجاب کن، که تو بسیار توبه‌پذیر و مهربان هستی].

ثم تدعو بأدعیه کل لیله منه و قد قدمنا منه طرفا فی أول لیله فلا تکسل عنه‏
سپس احساس سستی و خستگی نکرده و دعاهای هر شب از ماه رمضان را-که پیش از این برخی از آن‌ها را در اعمال شب اوّل ذکر کردیم-بخوان.

[۱]) سوره البقره، آیه ۱۲۸

رمضان

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار