۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱

دستور محسنی اژه‌ای برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی و کثیرالشاکی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه (یازدهم مرداد ماه) در ابتدای جلسه شورای عالی قوه قضاییه با تبریک ۲۵ ذی‌الحجه روز خانواده و تکریم بازنشستگان و همچنین روز مباهله، بهره‌مندی از فضائل...

دستور محسنی اژه‌ای برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی و کثیرالشاکی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه (یازدهم مرداد ماه) در ابتدای جلسه شورای عالی قوه قضاییه با تبریک ۲۵ ذی‌الحجه روز خانواده و تکریم بازنشستگان و همچنین روز مباهله، بهره‌مندی از فضائل روزهای باقیمانده ماه پر برکت ذی‌الحجه را برای همگان مسئلت کرد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه بر اجرای سند تحول قضائی تاکید کرد و گفت: برگزاری مرتب و مستمر جلسات ستاد راهبری تحول به صورت هر دو هفته یکبار به منظور پیشبرد اهداف سند تحول و تعالی ضروری است

وی خطاب به اعضای شورای عالی قوه قضاییه تاکید کرد که به صورت فعال در جلسات شورای تحول شرکت کرده و مصوبات را جدی بگیرند و در اجرای آن اهتمام لازم را داشته باشند.

دستور رئیس قوه قضاییه خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها

بخش دیگری از اظهارات حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در این جلسه شامل دستور مهمی خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها بود.

رئیس قوه قضاییه در رابطه با تسریع در تعیین تکلیف پرونده‌های مفاسد اقتصادی، پرونده‌هایی که در آن متهم زندانی حضور دارد و پرونده‌های کثیرالشاکی ماموریت ویژه‌ای به این مقامات قضایی داد و از دادستان کل کشور خواست که به روند رسیدگی و صدور هرچه سریعتر تصمیم نهایی در این رابطه نظارت کند.

وی تاکید کرد: پروندهایی که زندانی دارد باید هرچه زودتر به تصمیم نهایی برسد و اگر احیانا به هر دلیلی رسیدگی به پرونده طول می‌کشد لازم است تکلیف زندانی روشن شود.

محسنی اژه‌ای با اشاره به قانون آیین دادرسی کیفری در مورد تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر متهمان در بازداشت، گفت: قانون، قوه قضاییه را موظف می‌کند که نباید بازداشت موقت متهم بیش از زمان مقرر در این ماده باشد.

رئیس قوه قضاییه در مورد پرونده‌های کثیرالشاکی مانند پرونده‌های لیزینگی و تعاونی‌های اعتباری، برخی از پرونده‌های کلاهبرداری و مفاسد اقتصادی نیز علاوه بر روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها، ماموریتی را نیز برای مرکز رسانه قوه قضاییه تعریف کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید این پرونده‌ها به جهت اثری که در جامعه دارند با سرعت رسیدگی و از سوی مرکز رسانه قوه قضاییه در جهت بازدارندگی و ارتقای آگاهی‌های مردم در سطح جامعه تبیین شوند تا از تشکیل مجدد چنین پرونده‌هایی پیشگیری شود

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها پرونده‌های کثیرالشاکی را هر چه زودتر تعیین تکلیف کنند و مرکز رسانه قوه قضاییه نیز در مورد پرونده‌هایی که حکم قطعی آن صادر می‌شود، برابر موازین قانونی اطلاع رسانی هنرمندانه به منظور پیشگیری از وقوع جرم را انجام دهد.

وی همچنین خطاب به رئیس کل دادگستری استان تهران به وی ماموریت داد که به برخی پرونده‌های شعبات مفاسد اقتصادی که رسیدگی به آن‌ها طولانی شده نظارت دقیقی صورت دهد تا هرچه سریعتر با اتخاذ تدبیر ویژه وضعیت این پرونده‌ها مشخص شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به پرونده‌های اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور گفت: قضات دیوان عالی غیر از دریافت لایحه از وکیل و شنیدن حرف وکیل و متهم حتما پرونده قضایی را هم بخوانند و درصورت لزوم با قاضی صحبت کنند که پرونده‌ای بی وجه دچار اطاله نشود.

محسنی اژه‌ای با ماموریت به سازمان بازرسی به منظور نظارت بر اجرای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، علی الخصوص در رابطه با وظایف شورای رقابت، تصریح کرد: در قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، شورایی با عنوان شورای رقابت پیش بینی شده است، فسلفه این شورا تسهیل رقابت و جلوگیری از انحصارها است.

جلوگیری از انحصار ثروت؛ وظیفه شورای رقابت

وی ادامه داد: وظیفه مهم شورای رقابت این است که اجازه ندهد با ایجاد انحصار ثروت در دست عده معدود باشد و فقر گریبانگیر عده‌ای دیگر از مردم شود، لذا انتظار است شورای رقابت این موضوع را با توجه به شرایط اقتصادی امروز مردم جدی‌تر مورد توجه قرار دهد و بازرسی کل کشور نیز بررسی مجدد به روند کاری شورای رقابت داشته باشد تا قانون در این خصوص آن طور که نوشته شده به صورت ضد انحصار اجرا شود.

محسنی اژه‌ای همچنین بر پیگیری ماموریت‌های سپرده شده به اعضای شورای عالی قوه قضاییه در جلسات قبل و ارائه گزارش آن تاکید نمود.

رئیس قوه قضاییه در بخشی از جلسه شورای عالی قضائی با خیرمقدم به حجت الاسلام و المسلمین رحیمی معاونت قضایی جدید قوه قضاییه، تاکید کرد: معاون قضایی سابق قوه قضاییه اقدامات خوبی برای ساماندهی امور صورت دادند که نیاز است اقدامات خوب قبلی تقویت و کارهای بر زمین مانده تکمیل شود.

وی همچنین تاکید کرد که اگر در رسیدگی به پرونده‌ها درمعاونت قضایی با پرونده خلاف شرع بین مواجه شدید حتما با قاضی صادر کننده رای در این زمینه صحبت و توضیحات وی شنیده شود و اگر حکم خلاف شرع بین در استانی و چند شعبه به طور مکرر صادر شده است حتما به رئیس کل دادگستری تذکر داده شود تا تدبیری برای رفع آن صورت گیرد.

رییس قوه قضاییه همچنین طی انتقادی این سوال را مطرح کرد که چرا وقتی در برخی موارد حکم خلاف بین شرع در یک استان و یک شعبه دادگستری به صورت مکرر صادر شده دادگستری مربوطه توجه ویژه‌ای برای رسیدگی به علت این امر نداشته است.

وی با اشاره به روزهای پایانی دولت دوازدهم و قدردانی از همه کسانیکه تلاش کردند و خدمت صادقانه داشتند، فرصت‌هایی که برای خدمت به نظام و مردم پیش می‌آید را یک نعمت بزرگ الهی دانست و افزود: فرصت‌های پیش آمده در جهت تحقق اهداف نظام و خدمت به مردم را باید غنیمت شمرد و از لحظه لحظه آن استفاده کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به آغاز به کار دولت سیزدهم در روزهای آتی، ابراز امیدواری کرد که دولت جدید با اتکال به خداوند بزرگ و تکیه بر آموزه‌های دینی و اعتماد به مردم در استفاده از تمام ظرفیت‌ها و توانایی‌ها و ظرفیت‌های فوق العاده موجود در جمهوری اسلامی در جهت گره گشایی از کار مردم تلاش وافری را به منصه ظهور و بروز برساند.

آمریکا باید پاسخگوی جنایاتش باشد

رئیس قوه قضاییه همچنین به بیانات مقام معظم رهبری پیرامون عدم اعتماد به دشمن اشاره و با ابراز تعجب از کسانی که با وجود آگاهی از جنایت‌های آمریکا در طول سال‌های متمادی در دنیا، منطقه و کشورمان، بازهم بر اثر غفلت یا شیطنت‌های دیگر به دشمن اعتماد می‌کنند و در پی حل مشکلات با تکیه بر دشمن هستند، گفت: این روزها سالگرد بمباران اتمی هیروشیما یکی از جنایت‌های بزرگ آمریکا است که بر اثر آن هزاران انسان کشته و یا مجروح و معلول شدند.

وی یادآور شد: این جنایت امریکا در تاریخ می‌ماند و کسانیکه این جنایت را مرتکب شدند و افراد بعدی که از این جنایت عذرخواهی نکردند و به این اقدامات جنایتکارانه ادامه دادند، باید پاسخگو باشند.

محسنی اژه‌ای گفت: هرجا به خدا تکیه کردیم مشکلاتمان حل شد و پیروز شدیم و جلو رفتیم و هرجا به غرب خصوصا آمریکا تکیه کردیم، عقب افتادیم و گرفتاری‌ها مضاعف شد.

محسنی اژه‌ای با اعلام آمادگی برای کمک به دولت سیزدهم، تاکید کرد: قوه قضاییه با تمام توان در جهت پیشبرد اهداف دولت جدید آماده است و تلاش می‌کنیم تا هر مقدار می‌توانیم از گرفتاری‌ها و رنج‌های مردم بکاهیم.

انتهای پیام/*

مطالب مرتبط

2 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

حسن قشونی

۱۲ مرداد ۱۴۰۰


بسمه تعالی حضرت حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه ای ریاست محترم قوه قضاییه سلام علیکم با احترام خدمت حضرت عالی و عرض خیر مقدم ، نظر به دستور حضرت عالی در خصوص معرفی پرونده های مفاسد اقتصادی کلان وکلاه برداری که به اطاله کشیده شده است به استحضار می رسانم ، یک شرکت تعاونی مسکن که مربوط به کارکنان هواپیمایی فرودگاه مهر آباد و فرود گاه حضرت امام است بیش از 14 سال است که ازحدود 5100 نفر عضو پول کامل دریافت نموده که حداکثر 36 ماهه واحدهای آنها را در زمینهایی که در شهر پرند از شرکت عمران پرند تحویل گرفته اند، پس از ساخت کامل تحویل اعضا دهند . متاسفانه با گذشت سالیان متمادی و با تغییر مدیر یتهای پی درپی فرود گا ه ها و وزارت راه وشهر سازی هنوز این افراد صاحب ملک خود نشده و پس از مدت زیادی مدیر این شرکت در حال فرار از کشور و انتقال سرمایه اعضا به خارج کشور دستگیر گردیده است و پرونده مدت زیادی است که در شعبه 1063 مجتمع جرائم اقتصادی امام خمینی مفتوح می باشد ولی هنوز منجر به صدور حکم نشده است . از سوی دیگر مدیر این شرکت در همان ابتدا کار مبلغ بالای 100ملیارد تومان از بانک مسکن شعبه سید خندان وام یک جا دریافت نموده و تمام اعضا رابه مبلغ بسیاری بالایی مقروض بانک ساخته ، در حالیکه این وام بطور کلی در این پروژه هزینه نشده است. در میان این اعضا خریداران آزادی هستند که با فراخوان این شرکت با پرداخت پول آزاد و کلان عضو شده اند و تعدادی قابل توجهی از اعضا هم به رحمت خدا رفته اند . مستدعی است به داد این اعضا مالباخته برسید و دستور فرمایید واحدهای آنها هرچه سریعتر تکمیل و تحویل گردد. ان شاالله در انجام خدمت به این قشر مظلوم و سایر مالباختگان مشابه در کشور موفق باشید . نام این شرکت منحوس در تعاونی مسکن فرودگاه بنام شیده و در حال حاضر فردی بنام آقای مهندس راکعی از کارکنان فرودگاه حضرت امام دارای اطلاعات کامل و پیگیر پرونده می باشد. با تشکر حسن قشونی خریدار آزاد. 09123115046

حسن قشونی

۱۵ مرداد ۱۴۰۰


بسمه تعالی حضرت حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه ای ریاست محترم قوه قضاییه سلام علیکم با احترام خدمت حضرت عالی و عرض خیر مقدم ، نظر به دستور حضرت عالی در خصوص معرفی پرونده های مفاسد اقتصادی کلان وکلاه برداری که به اطاله کشیده شده است به استحضار می رسانم ، یک شرکت تعاونی مسکن که مربوط به کارکنان هواپیمایی فرودگاه مهر آباد و فرود گاه حضرت امام است بیش از ۱۴ سال است که ازحدود ۵۱۰۰ نفر عضو پول کامل دریافت نموده که حداکثر ۳۶ ماهه واحدهای آنها را در زمینهایی که در شهر پرند از شرکت عمران پرند تحویل گرفته اند، پس از ساخت کامل تحویل اعضا دهند . متاسفانه با گذشت سالیان متمادی و با تغییر مدیر یتهای پی درپی فرود گا ه ها و وزارت راه وشهر سازی هنوز این افراد صاحب ملک خود نشده و پس از مدت زیادی مدیر این شرکت در حال فرار از کشور و انتقال سرمایه اعضا به خارج کشور دستگیر گردیده است و پرونده مدت زیادی است که در شعبه ۱۰۶۳ مجتمع جرائم اقتصادی امام خمینی مفتوح می باشد ولی هنوز منجر به صدور حکم نشده است . از سوی دیگر مدیر این شرکت در همان ابتدا کار مبلغ بالای ۱۰۰ملیارد تومان از بانک مسکن شعبه سید خندان وام یک جا دریافت نموده و تمام اعضا رابه مبلغ بسیاری بالایی مقروض بانک ساخته ، در حالیکه این وام بطور کلی در این پروژه هزینه نشده است. در میان این اعضا خریداران آزادی هستند که با فراخوان این شرکت با پرداخت پول آزاد و کلان عضو شده اند و تعدادی قابل توجهی از اعضا هم به رحمت خدا رفته اند . مستدعی است به داد این اعضا مالباخته برسید و دستور فرمایید واحدهای آنها هرچه سریعتر تکمیل و تحویل گردد. ان شاالله در انجام خدمت به این قشر مظلوم و سایر مالباختگان مشابه در کشور موفق باشید . نام این شرکت منحوس در تعاونی مسکن فرودگاه بنام شیده و در حال حاضر فردی بنام آقای مهندس راکعی از کارکنان فرودگاه حضرت امام دارای اطلاعات کامل و پیگیر پرونده می باشد. با تشکر حسن قشونی خریدار آزاد. ۰۹۱۲۳۱۱۵۰۴۶

نظرات بسته شده است