درباره آیفون ۱۵ پرو بیشتر بدانید/ چرا از رادیو Thread در آیفون ۱۵ استفاده شده است؟

استفاده از رادیو Thread در آیفون 15 پرو دلایل زیادی داشته است که در ادامه به آن پرداختیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، استفاده از رادیو Thread در آیفون ۱۵ پرو دلایل زیادی داشته است که در ادامه به آن پرداختیم.

پس از اعلام آیفون ۱۵ اپل و اخباری مبنی بر اینکه آیفون ۱۵ پرو و ​​پرو مکس با رادیو Thread عرضه خواهند شد، من به بررسی نحوه استفاده اپل از این پروتکل اتصال بی سیم در اکوسیستم خود پرداختم.

خانه هوشمند پاسخی بدیهی است و همان چیزی است که اپل با کمال میل ارائه کرده است (Thread یک پروتکل اصلی برای Matter است). اما افزودن پروتکل Thread کم مصرف، پهنای باند کم و مبتنی بر مش می‌تواند نشان دهد که این شرکت از تکیه بر بلوتوث برای اتصال به دستگاه‌های جانبی مانند اپل واچ دور می‌شود. در اینجا نگاهی به برخی از راه‌هایی که می‌توان از اتصال بی‌سیم جدید استفاده کرد، آورده شده است.

آیفون می‌تواند یک روتر مرزی Thread باشد، اما احتمالاً نباید اینطور باشد

کاربرد آشکار Thread در آیفون به عنوان یک روتر مرزی Thread برای تعداد زیادی از دستگاه های خانه هوشمند جدید Apple Home و Matter-enabled Thread از شرکت هایی مانند Eve، Nanoleaf و Belkin WeMo است. این بدان معناست که برای استفاده از گجت‌های خانه هوشمند Thread با آیفون خود، نیازی به داشتن HomePod Mini، Apple TV 4K یا دیگر روتر Thread border ندارید.

 

جاناتان هوی، معاون فناوری در گروه Thread و مهندس نرم‌افزار در گوگل، به من تأیید کرد که یک تلفن هوشمند از نظر فنی می‌تواند به عنوان یک مسیریاب مرزی Thread عمل کند – حتی زمانی که با باتری کار می‌کند. (گروه Thread مشخص می کند که مسیریاب های مرزی باید همیشه روشن باشند). او گفت: «همانند هر دستگاه Thread، یک گوشی هوشمند می‌تواند به عنوان دستگاه پایان Thread، توسعه‌دهنده Thread، و/یا مسیریاب Thread border یا یک دستگاه تأمین Thread عمل کند.

 

اما استفاده از آیفون خود به عنوان یک و تنها روتر حاشیه Thread ایده خوبی نخواهد بود. برای اتصال دستگاه‌های Thread مانند حسگرهای هوشمند، قفل‌ها، سایه‌ها و چراغ‌ها به اینترنت و سایر شبکه‌های خانه هوشمند مبتنی بر IP به روتر مرزی Thread نیاز است. اگر از تلفن خود برای انجام این کار استفاده می کردید، دستگاه های Thread شما هنگام خروج از خانه یا زمانی که باتری تلفن شما تمام می شود با مشکل مواجه می شوند. اگر دستگاه‌ها را از طریق بلوتوث و با استفاده از تلفن خود به Apple Home متصل کنید، اما هاب Apple Home نداشته باشید، مشابه آن چیزی است که اتفاق می‌افتد.

بنابراین، در حالی که آیفون می‌تواند به‌عنوان یک روتر مرزی اضافی عمل کند (شبکه Thread می‌تواند بیش از یک داشته باشد، که – در تئوری – به قابلیت اطمینان شبکه مش کمک می‌کند)، برای بیشتر موارد استفاده، شما همچنان به یک روتر مرزی Thread دیگری نیاز دارید که کار کند.

آیفون می‌تواند دستگاه‌های خانه هوشمند Thread را سریع‌تر کنترل کند

Hui همچنین می گوید که اتصال Thread در تلفن هوشمند به آن امکان می دهد مستقیماً با دستگاه Thread ارتباط برقرار کند. او گفت: «در مقایسه با گوشی‌های هوشمند موجود بدون Thread، یک تلفن هوشمند دارای Thread می‌تواند مستقیماً با دستگاه Thread ارتباط برقرار کند، بدون اینکه به روتر مرزی Thread جداگانه یا هر فناوری ارتباطی دیگری تکیه کند.

باز هم، این شبیه به نحوه عملکرد دستگاه های متصل به Apple Home از طریق بلوتوث است. اما Thread این مزیت را دارد که یک شبکه مش خود ترمیم شونده با تاخیر کمتر در مقیاس نسبت به بلوتوث است. محتمل ترین مزیت در کوتاه مدت سرعت خواهد بود. حتی اگر روترهای مرزی Apple Thread دیگری دارید، با Thread در آیفون خود می‌توانید دستگاه‌های Thread مانند چراغ‌ها و قفل‌ها را مستقیماً بدون نیاز به گذر از روتر مرزی کنترل کنید.

به عنوان یک پروتکل محلی بدون وابستگی به ابر، Thread در حال حاضر بسیار سریع است، بنابراین احتمالاً تفاوت قابل توجهی ایجاد نخواهد کرد – مگر اینکه در یک خانه واقعاً بزرگ زندگی کنید. گرچه Thread طوری طراحی شده است که از توان کمتری استفاده کند، بنابراین ممکن است مزایای بلندمدتی وجود داشته باشد.

امکان دیگر با کنترل مستقیم نوعی ماشه یا تشخیص حضور است. دستگاه‌های Thread شما به محض اینکه وارد خانه می‌شوید می‌توانند بدانند که در خانه هستید و به طور مناسب پاسخ دهند. با این حال، تشخیص حضور – چیزی که خانه هوشمند به شدت به آن نیاز دارد – با تراشه‌های UWB که قبلاً در اکثر آیفون‌ها و هوم پادها وجود دارد آسان‌تر خواهد بود (و تا حدودی در حال انجام است).

Thread می تواند جایگزین بلوتوث به عنوان راهی برای اتصال وسایل جانبی مانند Apple Watch به آیفون شما شود

دانیل مونتا، مشاور بازاریابی و محصول سامسونگ SmartThings و مدیر سابق بازاریابی محصول گوگل می‌گوید: «Thread برنامه‌های جالبی برای خارج از خانه هوشمند دارد، زیرا ما شاهد حرکت به سمت Thread در تلفن همراه هستیم. به طور خاص، پتانسیل جایگزینی برای بلوتوث برای اتصال وسایل جانبی به گوشی‌های هوشمند، مانند ساعت‌های هوشمند، دستگاه‌های پزشکی و تناسب اندام، و لوازم جانبی دوربین.»

Thread برای اکثر موارد استفاده از ساعت هوشمند خوب است اما برای پخش صدا مناسب نیست

به عنوان یک پروتکل مش مبتنی بر IP، Thread می تواند راه مطمئن تری برای اتصال چندین دستگاه از این قبیل به تلفن شما باشد و در عین حال چندین دستگاه «والد» را در یک خانه (مانند iPad، MacBook یا آیفون های دیگر اعضای خانواده) داشته باشید. Moneta می‌گوید ویژگی IP آن باعث می‌شود که اتصال داده دائمی به طور مستقیم به دستگاه را آسان‌تر حفظ کنید. علاوه بر این، مش بودن Thread به این معنی است که دستگاه شما مانند بلوتوث نباید در محدوده کنترلر (iPhone/iPad و غیره) قرار گیرد.

این ممکن است برای لوازم جانبی اپل مانند Apple Watch و دستگاه‌های شخص ثالثی که از بلوتوث استفاده می‌کنند، مانند لوازم جانبی دوربین و دستگاه‌های پزشکی اعمال شود. البته، همه آن‌ها به یک رادیو Thread نیز نیاز دارند، بنابراین این اتفاق به این زودی‌ها رخ نخواهد داد. به علاوه، Thread در حال حاضر تنها در دو آیفون در خط تولید است، بنابراین هر لوازم جانبی ساخته شده برای آیفون مبتنی بر Thread تا زمانی که تراشه در خط تولید نشود، جذابیت محدودی خواهد داشت.

همچنین بحث توان عملیاتی وجود دارد. با توجه به منابع توسعه‌دهنده Google Home، دستگاه‌های Thread دارای محدودیت عملی در حدود ۱۲۵ کیلوبیت بر ثانیه هستند، در حالی که توان عملیاتی بلوتوث LE 5.0 می‌تواند تا ۱۰ برابر آن باشد.

Thread برای اکثر استفاده‌های ساعت هوشمند خوب است، اما نه برای پخش صدا (پس احتمالاً AirPods نیست). و هیچ چیز نمی توان گفت که دستگاه های جانبی آینده نمی توانند هم Thread و هم بلوتوث (همانطور که آیفون ۱۵ پرو دارد) داشته باشند و از هر کدام که برای هدف مناسب است استفاده کنند. به هر حال، بسیاری از ساعت‌های هوشمند دارای رادیو Wi-Fi هستند که در صورت دور از دسترس بودن تلفن‌های جفت شده‌شان، از آن‌ها استفاده می‌کنند.

موضوع ممکن است فقط یک رادیو جایزه باشد

یک نظریه محبوب در من قابل قبول است که تراشه Wi-Fi/Bluetooth که اپل در گوشی های رده بالای خود از آن استفاده می کند، به نوعی سه به یک است: شما برای Wi-Fi و بلوتوث پرداخت می کنید و Thread خود را به صورت رایگان دریافت می کنید!

نمونه موردی: این تراشه سه رادیویی که NXP در CES 2022 معرفی کرد. اگر واقعاً اینطور باشد، احتمالاً شاهد عبور Thread از خط آیفون به آرامی خواهیم بود و احتمالاً سال آینده در مدل پایه آیفون ۱۶ نمایش داده خواهد شد. درست در زمانی که ماده ممکن است واقعاً کار کند. من برای اظهار نظر در این مورد با اپل تماس گرفتم اما جوابی نشنیدم.

اضافه شدن Thread آیفون ۱۵ پرو را به هوشمندترین تلفن هوشمند خانگی تبدیل می کند

با توجه به اینکه به نظر نمی‌رسد اپل خود ایده روشنی یا هیچ نمونه مشخصی از آنچه که قابلیت‌های Thread اضافه می‌کند ندارد (فرای بیانیه مبهم «باز کردن فرصت‌های آینده برای ادغام برنامه‌های Home» در بیانیه مطبوعاتی iPhone 15)، به نظر می‌رسد که این موضوع به نظر می‌رسد. محتمل ترین دلیل – در حال حاضر. اگرچه، اپل به ندرت کاری را بدون هدف انجام می دهد.

حداقل، اضافه شدن Thread، آیفون ۱۵ پرو را به هوشمندترین گزینه برای خانه تبدیل می کند، اگر به دنبال یک گوشی جدید هستید. حداقل تا رویداد پیکسل گوگل در ماه آینده. (به یاد داشته باشید: Thread اساساً با Nest شروع شد و اکثر محصولات Google Nest از Thread استفاده می کنند.)

رادیو Thread در آیفون برخی از آینده‌نگرهای جذاب را اضافه می‌کند، و به‌عنوان یک کاربر هوشمند خانه که سال گذشته یک آیفون ۱۴ خریدم و قصد ارتقای آن را نداشتم، ممکن است برنامه‌های من در حال تغییر باشد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.