درآمد ۶ هزار میلیاردی سازمان تملیکی از محل تعیین تکلیف پرونده ها

مجمع عمومی فوق العاده سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به ریاست وزیر اقتصاد برگزار و در آن از کسب درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی این سازمان از محل تعیین تکلیف پرونده های قضایی رونمایی شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، محمدعلی افتخاری در حاشیه جلسه […]

درآمد ۶ هزار میلیاردی سازمان تملیکی از محل تعیین تکلیف پرونده ها

مجمع عمومی فوق العاده سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به ریاست وزیر اقتصاد برگزار و در آن از کسب درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی این سازمان از محل تعیین تکلیف پرونده های قضایی رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، محمدعلی افتخاری در حاشیه جلسه مجمع عمومی فوق العاده که عصر دیروز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه به ریاست فرهاد دژپسند در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی و با حضور سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری و محمود ملکوتی‌خواه رئیس امور عمومی، قضائی، دفاعی و امنیتی سازمان برنامه و بودجه برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گستردگی وظایف محوله و متنوع این سازمان متناسب با ساختار طراحی شده آن نیست و نمی‌تواند پاسخگوی مطالبات و اهداف ترسیم شده باشد.

سازمان تملیکی یک شرکت دولتی محسوب می‌شود

وی با بیان اینکه بنا به تاکید وزیر اقتصاد از سال گذشته تحولات و تحرک خوبی در عرصه تعیین تکلیف کالاها در سازمان اموال تملیکی شروع شده است، تصریح کرد: این سازمان چند سالی است که با تعارضات قانونی و حاکمیتی روبه رو بوده و از طرفی یک شرکت دولتی محسوب می‌شود که باید تکالیف خود را اجرایی کند.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی گفت: بعد از جلسه اعضای هیئت مدیره سازمان در اسفندماه ۱۳۹۹ با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه با تاکید وزیر اقتصاد، مجمع فوق العاده سازمان به منظور تعیین تکلیف اموال برگزار و تمام موانع و مشکلات پیش روی سازمان در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا به صورت ویژه برای تعیین تکلیف اموال به سازمان کمک شود.

وی با تاکید بر اینکه کمک به این سازمان، عملاً کمک به دولت و مردم خواهد بود، بیان داشت: مقرر شد جمع‌بندی جلسات در قالب کارگروه‌هایی در زمان مشخص، منجر به تعیین تکلیف اموال شود. آنچه مسلم است باید در صدور احکام قضائی تسریع شود و در این رابطه پیشنهادی مطرح کردیم که شعب ویژه قضائی برای تعیین تکلیف کالاها تشکیل شود که مورد تأیید وزیر دادگستری نیز قرار گرفت.

درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی از محل تعیین تکلیف پرونده‌های قضائی

رئیس هیئت مدیره سازمان اموال تملیکی به عملکرد این سازمان در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته از محل تعیین تکلیف پرونده‌ها حدود ۶ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شد که عملکرد سازمان در تحقق شعار تولید چشمگیر بوده است.

فروش ۱,۶۵۰ میلیارد تومان اموال منقول و غیر منقول

افتخاری افزود: سال گذشته توانستیم ۱,۶۵۰ میلیارد تومان اموال منقول و غیرمنقول به فروش برسانیم که به نوعی کمک به تولید و اقتصاد بوده و در قالب مزایده الکترونیکی انجام شد. همچنین ۲,۷۰۰ میلیارد تومان کالا در قالب استرداد، تعیین تکلیف و به صورت رایگان به صاحبان آنها بازگشت.

وی با تاکید بر اینکه اموال منقول به صورت مزایده الکترونیکی به فروش می‌رسد و اینکه که در سال گذشته، درآمد این بخش حدود ۲ برابر شد، گفت: الکترونیکی شدن مزایده‌ها به شفافیت و گردش آزاد اطلاعات کمک می‌کند. همچنین در بخش فروش اموال غیرمنقول (املاک و مستغلات) رشد ۳۸۴ درصدی نسبت به سال ۹۸ روبرو هستیم.

تعیین تکلیف ۱,۴۵۰ میلیارد تومان کالاهای متروکه در بنادر

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی یکی از وظایف این سازمان را تعیین تکلیف کالاهای متروکه دانست و خاطرنشان کرد: این سازمان بر اساس وظیفه قانونی می‌تواند این کالاها را به فروش می‌رساند اما برای حمایت از رونق تولید ۱,۴۵۰ میلیارد تومان کالا را به چرخه تولید بنگاه‌ها برای رونق اشتغال بازگرداند. معتقدیم به جای اینکه این کالاها در چرخه فروش قرار بگیرد سریع‌تر به چرخه تولید بازگردد.

افتخاری در پاسخ به این سوال که اختلاف سازمان اموال تملیکی با استاندارد در رابطه با کالاها چیست؟ عنوان کرد: تفسیر قانونی از برخی وظایف وجود دارد که منجر به اختلاف نظر شده و تاکید ما بر این است که سازمان استاندارد در رسیدگی به پرونده‌ها تسریع کند و می‌طلبد که در این زمینه همکاری بیشتری وجود داشته باشد.

مهر