۱۵:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۵

خلبان ها چقدر حقوق می گیرند؟

خلبانی از آن شغل‌هایی است که همه ما از کودکی تا به حال حداقل یک بار به آن فکر کرده‌ایم. خلبان باید حساس و مسئولیت پذیر باشد، اما با توجه به عمر برخی هواپیماهای مسافربری که در ایرلاین های ایرانی مشغول به کار هستند، این حساسیت و مسئولیت پذی...

خلبان ها چقدر حقوق می گیرند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،خلبانی از آن شغل‌هایی است که همه ما از کودکی تا به حال حداقل یک بار به آن فکر کرده‌ایم. خلبان باید حساس و مسئولیت پذیر باشد، اما با توجه به عمر برخی هواپیماهای مسافربری که در ایرلاین های ایرانی مشغول به کار هستند، این حساسیت و مسئولیت پذیری دوچندان می‌شود. اما اینکه خلبان ها چقدر حقوق می‌گیرند همواره از موضوعاتی است که برای علاقه‌مندان جالب است.

چه چیزی محدوده حقوق خلبان ها را متمایز می کند؟

به گزارش کاماپرس، خلبان ها حقوق یکسانی دریافت نمی کنند و بسته به عوامل بسیاری مانند سطح تجربه (سابقه خلبانی)، نوع ایرلاین (منطقه ای در مقابل خطوط هوایی جهانی)، رتبه خلبان، نوع هواپیمای پروازی، کشور وغیره حقوق خلبانان از یکدیگر متمایز می شود.

ارشد بودن برای حقوق خلبان بسیار مهم است

خطوط هوایی بر اساس یک سیستم مبتنی بر ارشد بودن کار می کنند. ارشد بودن خطوط هوایی از برنامه خلبانان تا نوع هواپیمایی که آنها پرواز می کنند تعیین می شود. پس از آن، دستمزد آنها تحت تأثیر جایگاه آنها در لیست ارشدیت قرار می گیرد. به عنوان مثال، آنهایی که سابقه بالای‌ کاری دارند، در رده‌های بالای فهرست قرار دارند.

خلبانانی که به تازگی استخدام شده اند، در انتهای لیست قرار دارند. بنابراین، هدف هر خلبان جدید این است که در سریع ترین زمان ممکن شروع به بالا رفتن از نردبان کند. شایان ذکر است که خلبانان پس از سال اول حضور در یک شرکت هواپیمایی، مبلغ بیشتری را متناسب با ساعات پرواز خود دریافت می کنند. علاوه بر این، کسانی که بیشتر در یک شرکت می مانند، با گذشت زمان حقوق قابل توجهی دریافت می کنند. بر اساس آمار اداره کار ایالات متحده حقوق سالانه یک خلبان هواپیمایی بین ۸۰۹۲۰ تا ۲۰۸۰۰۰ دلار است.

خطوط هوایی منطقه ای در مقابل خطوط هوایی بزرگ

هر ایرلاین شرایط و دستمزد متفاوتی دارد اما کار کردن در یکی از خطوط هواپیمایی بین المللی و بزرگ شرایط بهتری را رقم می زند.

رتبه خلبان

هر چه تجربه و رتبه خلبان بالاتر باشد دریافتی بیشتر و در شرکت های بزرگ تر احتمالا کار می کند.در نظر داشته باشید که حقوق از افسر تازه کار تا کاپیتان، علاوه بر سالها تجربه، ممکن است حقوق خلبان را نیز سه برابر کند.

نوع هواپیما

پرواز با جت جامبو و هواپیمای غیر جت یکسان نیست و بسته به نوع هواپیما و ساعات پرواز، دستمزد خلبان متفاوت است.

درآمد خلبان ها در کشورهای مختلف

یونان: میانگین حقوق در سال ۲۰۲۲، حقوق ماهیانه از ۲۱۹۰ تا ۶۹۸۰ دلار متغیر است. عواملی مانند تجربه، مهارت یا موقعیت مکانی نقش مهمی در درآمدزایی خلبان دارند. همانطور که در هر کشوری اتفاق می افتد، هر چه خلبان با تجربه تر باشد، دستمزد او بالاتر خواهد بود.
انگلستان: 
در انگلستان دستمزدها از ۳۲۵۰۰ دلار (سالانه) برای افسر تازه شروع به کار تا ۱۹۰۰۰۰ دلار برای یک کاپیتان با تجربه شاغل در یک شرکت هواپیمایی بزرگ متغیر است.
سوئد: 
در سوئد نیز بسته به سابقه و سایر عواملی که ذکر کردیم، خلبانان از ۲۶۲۲ دلار تا ۹۸۳۴ دلار در ماه درآمد دارند.
دانمارک: 
در دانمارک، حقوق خلبانان از ۶۹۹۳ دلار تا ۹۸۳۴ دلار در ماه است.

همچنین متوسط حقوق یک کاپیتان با تجربه در هلند سالانه ۲۴۵۰۰۰ دلار، فرانسه ۲۳۵۰۰۰ دلار، ایرلند ۲۲۵۰۰۰ دلار، آلمان ۲۰۳۰۰۰ دلار ، سوئیس ۲۱۱۰۰۰ دلار ،قطر ۲۲۰۰۰۰ دلار ، چین ۳۰۰۰۰۰ دلار در سال است.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار