۰۹:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۶

خبر مهم برای سربازی نرفته‌ها ، شرایط امریه و معافیت برای سربازان و کسانی که کارت پایان خدمت ندارند

جزئیات دریافت امریه سربازی و شرایط جدید معافیت و خرید خدمت سربازی مشمولان مازاد خدمت اعلام شد.

سربازی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، جزئیات دریافت امریه سربازی و شرایط جدید معافیت و خرید خدمت سربازی مشمولان مازاد خدمت اعلام شد.

شرط اصلی برای درخواست معافیت سربازی اعلام شد.معافیت های مختلف سربازی از تحصیلی گرفته تا پزشکی و کفالت و… همچنین آخرین وضعیت خرید خدمت سربازی از جمله مواردی است که رئیس سازمان وظیفه عمومی انتظامی کشور آنها را تشریح کرد.

رییس سازمان وظیفه عمومی کشور به مهمترین پرسش ها در خصوص معافیت سربازی پاسخ داد.

** بحث معافیت از سربازی چیست و شامل چه افرادی می شود؟

برای افرادی که به صورت موقت و یا دائم امکان انجام خدمت مقدس سربازی را ندارند مواردی از قانون خدمت وظیفه عمومی در حمایت از این دسته از افراد در نظر گرفته شده است.

در قانون خدمت وظیفه عمومی برای مشمولان مبتلا به بیماری و مواردی دیگر همچون ادامه تحصیل، سرپرستی و کفالت اعضاءخانواده، بهره‌مندی از امتیاز ایثارگری والدین و… شرایط معافیت موقت و یا دائم درنظر گرفته شده است.

** معافیت تحصیلی دانش آموزی تا چه محدوده سنی است و چه زمانی افراد باید برای تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کنند تا در شمول غیبت قرار نگیرند؟

در معافیت تحصیلی دانش آموزی؛ دانش آموزان پس از ورود به سن مشمولیت (۱۸ سال تمام) در صورت فراغت ، انصراف، اخراج و یا ترک تحصیل، از تاریخ آخرین وضعیت تحصیلی، حداکثر یکسال مهلت دارند تا با همراه داشتن برگ اعلام وضعیت تحصیلی ،برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ محل سکونت اقدام کنند.

مشمولان و خانواده های آنان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir و کانال سازمان در پیام رسان های داخلی سروش ،روبیکا و ایتا به نشانی khabaresarbazi@ از آخرین اخبار و قوانین و مقررات خدمت وظیفه عمومی مطلع شوند.

 انواع و اقسام کفالت‌ها کدامند؟

 **کفالت در چند دسته تقسیم بندی می شود؟

معافیت های پیش بینی شده شامل : معافیت پزشکی ،کفالت، تحصیلی ، ایثارگری ، موارد خاص و مددجویان است.

** سردار یک موضوع مهم تر؛ افراد چگونه می توانند تشخیص دهند که در زمره کدام معافیت قرار می گیرند؟

برای هریک از معافیت های فوق شرایط و ضوابطی در قانون لحاظ شده است که مشمولان می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانیwww.vazifeh.police.ir از ضوابط و مقررات انواع معافیت ها مطلع شوند.

معافیت تحصیلی صدرنشین معافیت از خدمت سربازی است

** در بین انواع معافیت ها، کدام معافیت متقاضی و در خواست بیشتری را به خود اختصاص داده است؟

عموما معافیت تحصیلی در بین مشمولان، بیشترین متقاضی را داشته و دارد.

 غیبت مانع رسیدگی به کسر خدمت سربازی است؟

** یک سوال؛ برخی از مشمولان این سوال را مطرح می کنند که مشمول غایب هستند آیا می توانند از معافیت‌ها برخوردار شوند؟

در معافیت های قانون خدمت سربازی به جزء معافیت های پزشکی و ایثارگری، غیبت مانع رسیدگی به درخواست مشمولان است ؛ البته در مورد کسرخدمت ایثارگری، غیبت مانع رسیدگی به درخواست مشمولان می شود.

** سردار، مشمولانی که در زمره معافیت قرار می گیرند چگونه برای ثبت نام باید اقدام کنند؟

مشمولان عزیز برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی می توانند به صورت الکترونیکی از طریق اینترنت و با ورود به سامانه سخا به نشانی sakha.police.ir اقدام کنند.

** برای سایر معافیت ها چه باید کرد؛ آیا برای آنها هم باید از طریق سخا اقدام کرد؟

خیر؛ برای سایر معافیت ها باید مشمولان متقاضی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی همان پلیس+۱۰ اقدام کنند.

 شرط اصلی برای درخواست معافیت ، مشمول بودن است! 

**  برای تنظیم درخواست معافیت افراد چه زمانی باید اقدام‌کنند؛ قبل از رفتن به سربازی یا حین خدمت؟

افراد فقط در صورتی می توانند برای معافیت از خدمت سربازی اقدام کنند که به سن قانونی ۱۸ سال تمام رسیده باشند و مشمول شناخته شوند.

معافیت تحصیلی شامل مشمولان فاقد غیبت است

** به موضوع معافیت تحصیلی باز گردیم؛ شرایط کلی بهره‌مندی از معافیت چیست؟

شرایط کلی صدور معافیت تحصیلی این است که مشمول به سن مشمولیت رسیده  و فاقد غیبت باشد.

** آیا برای بهره مند شدن از معافیت،  زمان خاصی برای مراجعه و اعلام درخواست وجود دارد ؟ 

در معافیت های قانون خدمت سربازی به جزء معافیت های پزشکی و ایثارگری ، غیبت مانع رسیدگی به درخواست مشمولان است.

فعلا در مورد کسرخدمت ایثارگری والدین، غیبت مانع رسیدگی به درخواست مشمولان است.

تشخیص معافیت با قانون و آیین نامه‌هاست

 ** تشخیص معافیت با چه فرد یا مجموعه ای است؟ آیا بعد از اعلام رای و نظر در خصوص معافیت می توان به رای صادره اعتراض کرد؟ 

تصمیم گیری درخصوص معافیت های سربازی براساس قانون خدمت سربازی و آیین نامه های مربوطه صورت می گیرد و در شوراهای پزشکی و کفالت موضوع را بررسی کرده و در صورت تطابق با قانون و آیین نامه های آن رای صادر می‌شود.

به وضع مشمولانی که ادعای تکفل می کنند در مراکز شهرستان ها توسط هیاتی مرکب از نماینده فرماندار، رئیس وظیفه عمومی شهرستان یا نماینده وی، نماینده سپاه پاسداران محل، نماینده دادستان شهرستان و درصورت نبودن دادسرا و وجود دادگاه صلح ،نماینده دادگاه، یک نفر از نمایندگان شورای اسلامی شهرستان یا شورای اسلامی بخش یا شهر به معرفی شورای مربوطه موضوع را بررسی و اعلام نظر می کنند.

 امکان دسیسه و تقلب کاهش داشته است!

**  آیا در موضوع فرایند و صدور کارت پایان خدمت یا موارد معافیت با مواردی از تقلب مواجه شده اید؟

خوشبختانه با توسعه و بهره مندی از خدمات الکترونیکی در امور وظیفه عمومی و هوشمند سازی کارت های معافیت و پایان خدمت امکان دسیسه و تقلب در فرآیند و صدورکارت های پایان خدمت و معافیت به صورت چشم‌گیری کاهش داشته است.

* تفاوت کارت پایان خدمت و معافیت/ درج معافیت از رزم در کارت پایان خدمت

** کارت معافیت با کارت پایان خدمت چه تفاوتی با هم دارند؛ آیا در برخورداری از تسهیلات اجتماعی بین دارندگان این دو دسته کارت تفاوتی وجود دارد؟

دارندگان کارت معافیت هیچ گونه محدودیتی در خصوص بهره مندی از تسهیلات اجتماعی ندارند ، فقط در معافیت پزشکی در مورد برخی از بیماری‌ها به جهت دریافت گواهینامه و یا استخدام با حساسیت بیشتر برخورد می‌شود.

مقرر شده است که در صورتی که سرباز معاف از رزم باشد در کارت پایان خدمت قید شود.

 باز هم با کف پای صاف می توان معاف شد؟

** قبلا مواردی شایع بود که مثلاً می‌گفتند فلانی کف پایش صاف است و معاف از سربازی می‌شود ؛ آیا این مورد در حال حاضر هم اجرا می‌شود؛ یعنی با کف پای صاف می‌توان معاف شد؟

طبق بند ۱۰ بخش بیماری‌های استخوان آیین نامه پزشکی خدمت وظیفه عمومی، صافی کامل کف یک یا هر دو پا در انواع سخت به همراه دفورمیتی مچ پا برای مدرک تحصیلی کاردانی و پایین تر معافیت دائم با تشخیص شورای پزشکی دارد ولی دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر از معاف از خدمات رزمی برخوردار می شوند.

صافی کامل کف یک یا هردو پا در انواع بدون عارضه و دفورمیتی معاف از خدمات رزمی است.

مشمولان معاف از رزم قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی هستند

** معاف از رزم چیست و شامل چه افرادی می شود؟ 

کسانی که دچار بیماری یا نقص عضو یا اختلال روانی جزئی هستند و اگر چه به دلیل عدم برخورداری از سلامتی کامل ، توان انجام امور رزمی را ندارند ولی به تناسب نوع بیماری یا نقص عضو و با لحاظ میزان تحصیلات‌شان قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی هستند  به عنوان مشمولان معاف از رزم شناخته می شود.

 سقف سنوات مجاز تحصیلی برای معافیت دانشجویی

**  دانشجویان برای بهره برداری از معافیت دانشجویی، مدت زمان تحصیل‌شان در مقاطع مختلف چگونه باید باشد؟

سقف سنوات مجاز تحصیلی برای کلیه دانشجویان داخل و خارج کشور در مقطع

کاردانی دو سال و نیم ، مقطع کارشناسی پیوسته پنج سال، مقطع کارشناسی ناپیوسته سه سال ، مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال ، مقطع کارشناسی ارشد پیوسته شش سال،

مقطع دکتری پیوسته هشت سال و همچنین مقطع دکتری تخصصی شش سال خواهد بود.

 ضوابط معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور

** دانشجویان خارج از کشور برای برای بهره‌مندی از معافیت تحصیلی چگونه باید اقدام کنند؟ آیا باید وثیقه بگذارند؟

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر که رشته تحصیلی آنان در دانشگاه های مورد تایید وزارت های علوم یا بهداشت مورد پذیرش قرار می گیرند ، با تأییدیه وزارت مربوطه به سازمان وظیفه عمومی مراجعه و با  سپردن وثیقه از معافیت تحصیلی برخوردار می‌شوند.

این عزیزان برابر مقررات دانشجویان داخل کشور از سنوات تحصیلی برخوردار می‌شوند.

 معافیت دانشجویی اینترنتی صادر می‌شود 

** معافیت تحصیلی دانشجویان چگونه است و چگونه می‌توان از این معافیت استفاده کرد؟

معافیت تحصیلی دانشجویان داخل کشور به صورت اینترنتی صادرمی شود و متقاضیان با ثبت نام در سایت sakha.epolice.ir  و دریافت نام کاربری و کلمه عبور سایت سازمان وظیفه عمومی فراجا به نشانی www.vazifeh.police.ir  و انتخاب درگاه خدمات الکترونیکی، وارد پرتال جامع سازمانی شده و مراحل ثبت درخواست را طی می‌کنند.

* درخواست استعلام کارت پایان خدمت یا معافیت با مراجعه به پلیس+۱۰

** متقاضیان استعلام کارت های معافیت یا پایان خدمت چگونه باید اقدام کنند؟

با توجه به هوشمندسازی کارت های معافیت و پایان خدمت سربازی ،کلیه درخواست های استعلام کارت های معافیت و پایان خدمت سربازی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) انجام می شود.

متقاضیان استعلام کارت های معافیت و پایان خدمت سربازی برای ارگان های دولتی، شرکت های خصوصی و… باید از طریق دفاتر پلیس+۱۰ اقدام کنند و پاسخ استعلامات پس از بررسی به نشانی متقاضی ارسال می شود.

لازم به ذکر است که مشمولان و خانواده های آنان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir و کانال سازمان در پیام رسان های داخلی به نشانی khabaresarbazi@ از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوند.

ستاد کل نیروهای مسلح با برخورداری کارکنان شرکت‌های خلاق از مزایای امریه سربازی موافقت و دستورالعمل استفاده از خدمت کارکنان وظیفه در این شرکت‌ها را اعلام کرد.

براین اساس مقرر شد در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳، ۲۰۰ نفر از کارکنان شاغل در شرکت‌های خلاق به شرط احراز شرایط، از مزایای تخصصی امریه سربازی برخوردار شوند.

بر این اساس، شرکت خلاق باید از شرایطی همچون برخورداری از اظهارنامه مالیاتی، بهره‌مندی از حداقل سه نفر نیروی شاغل تمام‌وقت براساس آخرین فهرست بیمه مورد تأیید سازمان تامین اجتماعی و برمبنای آخرین گزارش صورت معاملات فصلی فروشی حداقل ۱۰۰ میلیون ریال داشته باشد.

در طرف مقابل، سرباز باید فارغ‌التحصیل و دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری غیرپزشکی بوده و در چهار ماه اخیر از سابقه بیمه تمام‌وقت در شرکت به‌کارگیرنده برخوردار باشد، حداقل ۸۰ امتیاز از جدول فعالیت فناورانه را کسب کرده‌ باشد و همچنین موضوع فعالیت فرد در مدت زمان حضور در شرکت، باید در راستای کالا و خدمات خلاق یا دانش‌بنیان آن شرکت باشد.

با توجه به محدودیت ظرفیت ابلاغی از طرف ستاد کل نیروهای مسلح، افراد براساس امتیاز کسب شده در هر دوره اعزام، رتبه‌بندی شده و افراد با بیشترین امتیاز به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی خواهند شد. در صورت اتمام ظرفیت در هر اعزام، افراد باید تقاضای جدید خود را در دوره بعدی ارسال کنند.

تأیید اولیه افراد که توسط معاونت علمی براساس امتیازبندی صورت می‌گیرد، به منزله تأیید نهایی افراد نیست و پس از بررسی پروپوزال (شرح فعالیت شخص در شرکت) توسط داور فنی، نتیجه نهایی مشخص و اطلاع‌رسانی می‌شود.

متقاضیان می‌توانند ضمن مطالعه دقیق شیوه‌نامه، درخواست خود را تکمیل و به ایمیل دبیرخانه به نشانی ircreative@isti.ir یا در تمام پیام‌رسان‌ها به شماره ۰۹۱۹۸۹۵۲۷۷۳ ارسال کنند

خبر مهم برای سربازی نرفته‌ها / معافیت‌های پزشکی اعلام شد

مبتلا بودن به بعضی بیماری‌های جسمی و روحی می‌تواند باعث معافیت پزشکی افراد از خدمت نظام وظیفه شود؛ البته به شرط اینکه بیماری فرد مشمول به خدمت مورد تأیید شورای پزشکی نظام وظیفه قرار بگیرد.معافیت از خدمت سربازی انواع مختلفی داشته و تحت شرایط خاصی مورد تأیید قرار می‌گیرد. علاوه بر این، دریافت معافیت پزشکی سربازی مراحل مختلفی دارد که در این مطلب می توانید مطالعه کنید.

یکی از مراحل پیش از اعزام به خدمت سربازی بررسی پزشکی و سنجش وضعیت سلامت مشمولین است. در نتیجه این بررسی‌ها پزشکان مشمولین را بر اساس شرایط روحی و جسمی به چهار دسته تقسیم می‌کنند.

اگر شخص در دسته اول قرار بگیرد یعنی در وضعیت سلامت کامل قرار دارد و مشمول معافیت پزشکی نمی‌شود. در صورتی که فرد در دسته دوم، سوم و چهارم قرار بگیرد می‌تواند معافیت پزشکی موقت یا دائم دریافت کند.

اینکه معافیت مشمول از نوع موقت یعنی فقط برای چند ماه باشد یا دائمی و برای همیشه به تشخیص پزشک درباره نوع و میزان بیماری بستگی دارد. معافیت دائم برای آن دسته از افرادی است که بیماری حادی داشته باشند که مانع حضور آن‌ها در تمرینات نظامی و رزمی می‌شود.

همان‌طور که پیشتر گفته شد، وضعیت سلامتی مشمولین خدمت سربازی پیش از اعزام بررسی می‌شود و در نهایت در یکی از چهار دسته زیر قرار می‌گیرند:

۱- افرادی که سلامت جسمی و روانی کامل دارند و می‌توانند خدمت را به‌طور کامل انجام دهند.

۲- افرادی که بیماری جسمی جزئی، اختلال روانی جزئی یا نقص عضو جزئی دارند که برحسب نوع بیماری و تحصیلاتشان معاف از رزم خواهند شد.

۳- افرادی که دچار بیماری‌های جسمی و روانی قابل درمان هستند و در طول زمان درمان، معافیت پزشکی موقت می‌گیرند.

۴- افرادی که مبتلا به نقص عضو یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند که انجام خدمت سربازی را از آن‌ها سلب می‌کند؛ این افراد معافیت پزشکی دائم از خدمت سربازی دریافت می‌کنند.

انواع معافیت‌هایی که بر اساس نوع بیماری برای مشمولین در نظر گرفته می‌شود عبارت‌اند از:

معافیت از رزم؛ که بر اساس آن مشمولان در طول دوران سربازی از انجام اقدامات و فعالیت‌های سنگین معاف می‌شوند.

معافیت موقت؛ برای بیماری‌هایی که قابل درمان هستند برای مدتی (که پزشک تشخیص می‌دهد) فرد را از اعزام به خدمت معاف می‌کند. پس از درمان فرد مجدداً مشمول به خدمت سربازی می شود.

معافیت دائم؛ برای بیماری‌های حاد، لاعلاج و غیرقابل درمان که انجام خدمت سربازی را غیرممکن و فرد را برای همیشه معاف از خدمت سربازی می‌کند.

سازمان نظام وظیفه برای مشخص‌تر شدن شرایط معافیت پزشکی لیستی از بیماری‌ها را که ممکن است باعث معافیت از خدمت سربازی شود، اعلام کرده است. طبق اعلام این سازمان این ۱۷ دسته از بیماری‌ها عبارت‌اند از:

بیماری‌های عمومی

بیماری‌های نورولوژی (مغز و اعصاب)

بیماری‌های غدد ترشح داخلی

بیماری‌های مربوط به پوست

بیماری‌های جراحی مغز و اعصاب

بیماری‌های ریه و قفسه سینه

بیماری‌های مربوط به استخوان و اسکلت بدن

بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش و جراحی عمومی

بیماری‌های مربوط به دستگاه ادراری و تناسلی

بیماری‌های انکولوژی و مربوط به خون

بیماری‌های مربوط به چشم و عوارض بینایی

بیماری‌های فک، دهان و دندان

بیماری‌های گوش و حلق و بینی

بیماری‌های مربوط به قلب و عروق

بیماری‌های عفونی

بیماری‌های مربوط به روماتولوژی و بافت همبند

بیماری‌های مربوط به اعصاب و روان

معافیت سربازی

برای این که جزئیات کامل‌تر و اطلاعات بیشتری درباره امکان معافیت پزشکی در هر یک از بیماری‌های نامبرده داشته باشید آیین‌نامه‌های معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه را به‌طور کامل مطالعه کنید.

در کنار بیماری‌های مختلف، بعضی ویژگی‌های ظاهری مثل طول قد هم می‌تواند منجر به معافیت افراد از خدمت سربازی شود. البته این موضوع به میزان تحصیلات مشمولان خدمت نیز مربوط است. قانون در این خصوص می‌گوید:

اگر طول قد فرد مشمول کمتر از ۱۴۵ سانتی‌متر و فرد دارای مدرک پایین‌تر از کارشناسی باشد، به‌صورت دائم از سربازی معاف خواهد شد

اگر طول قد فرد مشمول کمتر از ۱۴۰ سانتی‌متر و فرد دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر باشد، به‌صورت دائم از سربازی معاف خواهد شد

اگر قد فرد مشمول بین ۱۴۵ تا ۱۵۵ سانتی‌متر باشد و فرد دارای مدرک پایین‌تر از کارشناسی باشد، معاف از رزم خواهد شد

اگر قد فرد مشمول بین ۱۴۰ تا ۱۵۵ سانتی‌متر باشد و فرد دارای مدرک کارشناسی و بالاتر باشد، معاف از رزم شناخته خواهد شد

برای اینکه بیماری فرد مشمول خدمت سربازی، که متقاضی دریافت معافیت پزشکی است، محرز شود باید شرایط بیماری فرد در چند مرحله توسط پزشک و شورای پزشکی مورد بررسی قرار بگیرد.

در مرحله اول این بررسی لازم است فرد مشمول مورد معاینه اولیه توسط یک پزشک قرار بگیرد؛ در صورتی که پزشک اول بیماری را تأیید کند شورای پزشکی در یک بیمارستان نیز باید فرد را مورد معاینه قرار داده و پرونده پزشکی او را بررسی کند. در صورتی که بیماری فرد مورد تأیید شورای پزشکی قرار بگیرد، این شورا گواهی تأییدیه بیماری صادر می‌کند تا فرد مشمول خدمت نظام وظیفه در مرحله سوم توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی معاینه و شرایطش بررسی شود.

چنانچه این شورا هم بیماری فرد را تأیید و برایش معافیت موقت یا دائم صادر کند، فرد مشمول معافیت پزشکی خواهد شد. این موارد طی مراحل مختلفی باید انجام شود که در ادامه، این مراحل را قدم‌به‌قدم توضیح خواهیم داد.

پس از آشنایی با ماهیت معافیت پزشکی خدمت نظام وظیفه، شرایط و انواع آن لازم است با مراحلی که برای دریافت معافیت پزشکی باید طی کنید، آشنا شوید. دریافت معافیت پزشکی چند مرحله دارد که فقط در صورت پشت سر گذاشتن تمام آن‌ها امکان معافیت از رزم، معافیت موقت یا معافیت دائمی از سربازی فراهم می‌شود. این مراحل در ادامه ذکر شده است:

قدم اول این است که فرد دفترچه نظام وظیفه را از دفاتر مربوطه تهیه و دریافت کرده و برای انجام معاینه اولیه به یکی از مراکز مورد تأیید سازمان نظام وظیفه مراجعه کند. در این مرکز باید یک پزشک فرد را معاینه کرده و فرم معاینه اولیه را تکمیل کنید. فرد مشمول نیز لازم است برگه خوداظهاری را (در پشت برگه معاینه اولیه قرار دارد) تکمیل کند.

بعد از پشت سر گذاشتن اولین معاینه فرد باید فرم معاینه اولیه را که پزشک تکمیل کرده همراه با مدارکی مانند شناسنامه و کارت ملی به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ ببرد. مراجعه به پلیس +۱۰ برای ثبت کردن درخواست معافیت پزشکی در سامانه است که الزاماً توسط متصدیان این مراکز باید انجام شود.

تنها با ثبت درخواست در سامانه است که فرد برگه معرفی به بیمارستان را دریافت می‌کند تا برای انجام معاینه‌های بیشتر بتواند به بیمارستان مراجعه کند. پس از این که درخواست در سامانه ثبت شود این برگه معرفی از طریق پست برای مشمول ارسال می‌شود.

در نظر داشته باشید که این برگه معرفی به بیمارستان فقط یک ماه اعتبار دارد و فقط هم برای یک ماه دیگر قابل تمدید است.

در کنار برگه معرفی که برای انجام معاینه بیشتر به مشمول ارائه می‌شود، بیمارستانی که فرد برای انجام این معاینه‌ها باید به آن مراجعه کند هم ذکر می‌شود. فرد باید به این بیمارستان مراجعه کند و با تحویل برگه معرفی خود، انجام معاینه‌های لازم را درخواست کند. بیمارستان پس از انجام آزمایش‌ها و معاینه‌های لازم نتیجه بررسی‌های خود را صادر کرده و به مراجع مربوطه ارائه می‌کند.

پس از صدور جوابیه بیمارستان، از سوی سازمان نظام وظیفه برای فرد یک کمیسیون پزشکی تشکیل شده و از او دعوت می‌شود که در این کمیسیون حاضر شود. اعضای کمیسیون پزشکی جوابیه بیمارستان، نتیجه آزمایش‌ها و معاینات و نظر پزشکان درباره بیماری فرد مشمول را بررسی می‌کنند و اگر بیماری فرد را تأیید کنند، حکم معافیت موقت یا دائمی مشمول صادر می‌شود.

اگر فرد مشمول به تشخیص پزشک اولیه اعتراض داشته باشد، می‌تواند این اعتراض را به شورای شهرستان خود ارائه دهد. این شورا از سه پزشک تشکیل شده است.

برای این که بتوانید نسبت به دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی اقدام کنید باید چندین مدرک را همراه خود داشته باشید. این مدارک عبارت‌اند از:

برگه شماره ۱ یا برگه وضعیت مشمولان که باید توسط فرد مشمول تکمیل شود

برگه شماره ۲ یا برگه معاینه اولیه که باید توسط پزشک اولیه تکمیل شود

کپی پشت و رو کارت ملی مشمول به خدمت

کپی تمام صفحات شناسنامه

نسخه اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل

۴ قطعه عکس پرسنلی رنگی در سایز ۴×۳

تکمیل برگه واکسیناسیون مشمولان خدمت

این احتمال وجود دارد که بعضی افراد نه پیش از اعزام به خدمت نظام وظیفه بلکه حین دوران خدمت خود دچار مشکلات جسمی یا روحی شوند که نیازمند بررسی پزشکی است. در مواردی که پزشکان خطر پیش‌آمده برای وضعیت سلامتی سرباز را تأیید کنند و تشخیص دهند که فرد نمی‌تواند برای مدتی یا برای همیشه به انجام خدمت سربازی ادامه دهد، فرد معافیت پزشکی موقت یا دائمی در حین خدمت دریافت خواهد کرد.

در صورتی که این معافیت موقت و برای مدت زمان مشخصی که پزشک تشخیص می‌دهد باشد، مدت در نظر گرفته‌شده به‌عنوان زمان معافیت پزشکی به‌عنوان روزهای خدمت فرد در نظر گرفته می‌شود و از مدت زمانی که او باید به خدمت نظام وظیفه مشغول باشد، کسر خواهد شد.

یگان خدمتی نظام وظیفه است که وضعیت فردی را که دچار آسیب‌شده بررسی می‌کند و در صورتی که تشخیص دهد سرباز مورد نظر نیازمند معافیت تا زمان درمان و بهبودی است، باید دستور ترخیص سرباز برای یک مدت مشخص را صادر کند.

طبق قانون، پسران بالای ۱۸ سال برای اینکه بتوانند به تحصیل ادامه دهند باید از خدمت سربازی باید برگه معافیت تحصیلی داشته باشند؛ در غیر این صورت امکان ثبت نام آن‌ها در دانشگاه‌های و مراکز آموزش رسمی وجود نخواهد داشت.

با وجود این، چنانچه مشکلی برای وضعیت سلامتی افراد رخ دهد، تا زمانی که معافیت تحصیلی همچنان وجود داشته باشد، فرد نمی‌تواند برای دریافت معافیت پزشکی موقت یا دائمی اقدام کند.

فرد زمانی می‌تواند به‌دنبال معافیت پزشکی ناشی از مشکل جسمی یا روحی خود باشد که هیچ معافیت دیگری نداشته باشد. البته در خصوص معافیت دائمی برای افرادی که نقص عضو دارند در زمان تحصیل هم می‌توان اقدام کرد، چراکه میزان تحصیلات این فرد در نوع معافیت او تأثیری نداشته و در هر شرایطی فرد به‌دلیل نقص عضو قادر به انجام خدمت سربازی نیست و معافیت از خدمت خواهد داشت.

فرد در صورتی می‌تواند معافیت پزشکی خود را باطل کند که درمان شده باشد و بیماریش رفع شده باشد. البته ابطال معافیت پزشکی در این وضعیت هم تحت شرایط مشخصی امکان‌پذیر است و شورای ویژه ابطال کارت معافیت تنها در صورت وجود این شرایط معافیت فرد مشمول را باطل می‌کند. این شرایط که مربوط به سن فرد مشمول است، عبارت‌اند از:

۱- فردی که مدرک پایین‌تر از دیپلم، دیپلم و کاردانی دارد باید حداکثر ۳۰ سال سن داشته باشد.

۲- فردی که مدرک کارشناسی دارد باید حداکثر ۳۳ سال سن داشته باشد.

۳- فردی که مدرک مدرک کارشناسی ارشد دارد باید حداکثر ۳۶ سن داشته باشد.

۴- فردی که مدرک دکتری دارد باید حداکثر ۴۰ سال سن داشته باشند.

یک نکته را فراموش نکنید: اگر قصد دارید معافیت پزشکی خود را باطل کنید تا از نوع دیگری از معافیت، مثل معافیت کفالت، ایثارگری و… استفاده کنید، این امکان برایتان وجود نخواهد داشت. طبق قانون فرد مشمول خدمت بعد از باطل کردن معافیت پزشکی خود نمی‌تواند از دیگر انواع معافیت‎‌ها استفاده کند و پس از ابطال به خدمت سربازی اعزام می‌شود.

منبع : عرشه

مطالب مرتبط