20:00 - 1403/04/15

اقتصادی

خبر مهم از وام ضروری بازنشستگان

وام بازنشستگان از چه زمانی پرداخت میشود؟ جزئیات را در اندیشه معاصر دنبال کنید

شرایط ثبت نام و مراحل پرداخت وام ضروری بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، با افزایش ۱۰ میلیون تومانی نسبت به سال گذشته، مرحله اول ثبت‌نام وام بازنشستگان  ۳۰ میلیون ‌تومانی  سازمان تأمین‌اجتماعی در سال ۱۴۰۳ انجام شد . برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر درباره وام بازنشستگان اندیشه معاصر را دنبال کنید .

خبر مهم از وام ضروری بازنشستگان

مهلت ثبت‌نام در نخستین مرحله پرداخت وام بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان تا روز دوشنبه چهارم تیرماه بودکه به پایان رسید.

براساس این گزارش، در این مرحله ۴۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان و مستمری‌بگیران واجد شرایط پرداخت خواهد شد که برای هر استان سهمیه‌ای مشخص در نظر گرفته شده است.

وام بازنشستگان

وام بازنشستگان

تسهیلات ۳۰میلیون تومانی ضروری بازنشستگان کشوری برای ۱۹هزار و ۱۰۰نفر از بازنشستگان و وظیفه بگیران عزیز واجد شرایط که تا کنون وام ضروری دریافت ننموده اند در این مرحله، به حساب حقوقی این عزیزان واریز شد.

براساس این گزارش، پرداخت این تسهیلات با اولویت ۱۰ استان کم برخوردار کشور شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خورستان، ایلام، کردستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی و کرمان انجام شده است.

قرار است، با هماهنگی بانک عامل وام ضروری ۳۰میلیون تومانی مرحله بعدی برای بازنشستگان باقیمانده در سایر استان ها به زودی واریز شود.

پس از اعلام اسامی متقاضیان واجد شرایط ، مبلغ وام بر اساس اولویت تعیین شده به شماره حساب متقاضی نزد بانک صادرات ایران واریز می گردد.

مبلغ وام ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال می باشد و فقط به حساب متقاضی در بانک صادرات که درسیستم احکام درج شده و از این حساب حقوق بازنشستگی/وظیفه دریافت می نماید ، واریز خواهد شد.

هرگونه تسویه حساب مربوط به وام های ادوار گذشته تاثیری در اولویت بندی و یا احراز شرایط دریافت وام ایجاد نخواهد کرد.

متقاضیانی که از تاریخ صدور حکم بازنشستگی آنها کمتر از یک سال گذشته، مجاز به ثبت نام نمی باشند.

وراث ذکوری که تا سه سال آینده از لیست وظیفه بگیری حذف می شوند، مجاز به ثبت نام نمی باشند.

متقاضیانی که حکم ترمیم سال جاری برای آنان صادر نگردیده است، مجاز به ثبت نام نمی باشند.

فقط یکی از وراث وظیفه بگیر با رضایت سایر وراث وظیفه بگیر می تواند از وام استفاده نماید. لذا سایر وراث می بایست پس از ورود به لینک «سامانه تعهد وراث» و تکمیل آن، رضایت خود را از دریافت وام توسط متقاضی اعلام نمایند.

لازم به ذکر است جهت تکمیل مشخصات در سامانه تعهد وراث برای وظیفه بگیران بیش از یک نفر الزامی است.

تنها در صورت تکمیل و تایید مشخصات در سامانه تعهد وراث درخواست ثبت نام کننده در لیست متقاضیان وام ضروری قرار خواهد گرفت.

درخصوص تعهد وراث صغیر و محجور، تنها از طریق سامانه مدیریت های استانی و با ارائه مستندات ( قیم نامه، حکم سرپرستی صادره توسط دادگستری جمهوری اسلامی ایران) قابل تائید می باشد.

«بازنشسته» متقاضی که علاوه بر حقوق بازنشستگی خود به همراه سایر وراث از حقوق وظیفه استفاده می نماید، به منظور امکان بهره مندی یک نفر از وراث وظیفه بگیر از تسهیلات وام ضروری ، توصیه می شود «بازنشسته» متقاضی، از «دفتر کل بازنشستگی» خود اقدام به ثبت نام نماید.

«وظیفه بگیر» متقاضی که علاوه بر اینکه به تنهایی از دفترکل اول حقوق وظیفه دریافت می کند، به اتفاق وراث دیگر از دفترکل دوم نیز حقوق وظیفه دریافت می کند. توصیه می شود «وظیفه بگیر» متقاضی، از «دفتر کل اول» اقدام به ثبت نام نماید تا امکان ثبت نام یک نفر از مابقی وراث وظیفه بگیر از «دفترکل دوم» فراهم گردد.

ذکر شماره دفترکل بازنشستگی ، شماره ملی ، شماره حساب بانک صادرات ایران و شماره تلفن همراه الزامی است.

ثبت نام در سامانه، حقی را برای پرداخت وام به متقاضی ایجاد نخواهد کرد.

پس از اتمام مهلت ثبت نام، سوابق متقاضیان از جمله مجموع وام های دریافتی، بهره مندی از سایرتسهیلات، میزان حقوق و …… مورد بررسی و اولویت بندی قرار گرفته و بر اساس میزان اعتبار تخصیصی توسط بانک عامل، «واجدین شرایط» تعیین و اسامی در سامانه اعلام می گردد.

مدیرکل خدمات رفاهی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به ۱۰۷ هزار وام اولی از بین ۶۲۴ هزار نفر خاطرنشان کرد: خط قرمز پرداخت وام‌ها این بود که تنها ۱۰۷ هزار نفر وام دریافت کنند که بخشی در ماه گذشته و بخشی فردا و پس فردا وام دریافت می‌کنند.

مدیرکل خدمات رفاهی صندوق بازنشستگی کشوری ضمن اشاره به پرداخت وام ۳۰ میلیونی به ۱۹ هزار و ۱۰۰ نفر از امروز گفت: براساس تعامل با بانک عامل، مقرر شد به جای پرداخت وام به ۲۸ هزار نفر در هر دوره ۶۲ هزار نفر وام دریافت کنند.

یاسر گریوانی در مورد مشکلات سالمندان کشور اظهارکرد: بنابر رویه سابق در صندوق بازنشستگی کشوری، برخی خدمات از جمله وام، بسته‌های رفاهی و بهره‌برداری از تورهای سفر به سالمندان ارائه می‌شد. اما تمام بسته‌ها به دلیل منقضی شدن تاریخ قرارداد و یا ضعف‌های مالی بلااستفاده بودند. در سال گذشته یک بازنگری در این روند انجام شد و بسته‌هایی که صرفا شکل ظاهری داشت و مزیتی برای بازنشسته نداشت، حذف شد. برخی از آنها نیز مانند بهره‌مندی از خرید در فروشگاه‌های زنجیره نیز ادامه پیدا کرد.

وی افزود: درحال حاضر با چند شاخص برخی خدمات ارائه می‌شود. حتما ۳۱ استان باید شمولیت و پوشش داشته باشند که گاها مشاهده شده بود خدمات در برخی استان‌ها ارائه می‌شد. همچنین شیب مزیت را از استان کم برخوردار به مرکز هدایت کردیم. از امروز وام ضروری به مبلغ ۳۰ میلیون تومان به ۱۹ هزار و ۱۰۰ نفر پرداخت می‌شود.

گریوانی که در مصاحبه‌ای رادیویی سخن می‌گفت، تشریح کرد: در ادوار گذشته، ثبت نام‌های متعدد برای این وام شکل گرفته بود و بازنشسته سال‌ها برای این وام در انتظار بود. کمیته تسهیلات، خدمات و وام تشکیل شده و یک آیین نامه جدید شکل گرفته است. در سال گذشته حدود ۱۹۰ هزار نفر وام دریافت کردند. سال گذشته از بین ۸۲۴ هزار نفر ثبت نام کنندگان در صف به ۲۰۰ هزار نفر وام پرداخت شد. از میان ۶۲۴ هزار نفر نیز، کسی که به نماینده مجلس دسترسی داشت توانست وام خود را دریافت کند.

مدیرکل خدمات رفاهی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به ۱۰۷ هزار وام اولی از بین ۶۲۴ هزار نفر خاطرنشان کرد: خط قرمز پرداخت وام‌ها این بود که تنها ۱۰۷ هزار نفر وام دریافت کنند که بخشی در ماه گذشته و بخشی فردا و پس فردا وام دریافت می‌کنند.

براساس تعاملی که با بانک مربوطه انجام شد، مقرر شد به جای پرداخت وام به ۲۸ هزار نفر در هر دوره ۶۲ هزار نفر وام دریافت کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط