۰۸:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

خبر خوش مخبر برای گندمکاران امروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳

محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری کفت مطالبات گندمکاران ناشی از خرید تضمینی گندم بزودی پرداخت می شود

خبر خوش مخبر برای گندمکاران امروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری کفت مطالبات گندمکاران ناشی از خرید تضمینی گندم بزودی پرداخت می شود

سرپرست ریاست جمهوری گفت: تاکنون نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان گندم خریداری شده که ۳۰ هزار میلیارد تومان از آن به کشاورزان پرداخت شده است و مابقی مطالبات آنان به زودی پرداخت می‌شود.

محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری با حضور در وزارت جهادکشاوزی از مرکز پایش اطلاعات کشاورزی ایران بازدید کرد و با توضیحات مسئولان مربوطه از نحوه فعالیت سامانه‌های مختلف این مرکز در جمع‌آوری، ثبت اطلاعات و سیاستگذاری در زمینه کشاورزی کشور مطلع شد.

مخبر در این بازدید که بعد از ظهر امروز جمعه با همراهی وزیر جهادکشاورزی انجام شد، در جریان کار سامانه‌های پهنه‌بندی کشاورزی برای ثبت اطلاعات کشاورزان براساس سیستم هوشمند، سامانه سامکا (اطلاعات مکانی کشاورزی ایران) پایش میزان کاشت و برداشت محصولات با کمک تصاویر ماهواره‌ای، سامانه سیفا (خرید گندم)، سامانه هوشمند رصد و پایش زنجیره طیور، سامانه ذخایر استراتژیک و سامانه کنترل پایش مواد کودی قرار گرفت.

سرپرست ریاست جمهوری در ضمن این بازدید با قدردانی از دست‌اندرکاران وزارت جهادکشاورزی برای راه‌اندازی مرکز پایش و جمع‌آوری برخط اطلاعات کشاورزی کشور، بر سیاستگذاری هوشمندانه مبتنی بر اطلاعات سامانه‌ها، مدیریت و پیش‌بینی میزان تولیدات، عرضه در بازار و نیازهای مصرف کنندگان با بهره‌گیری از این سامانه‌ها تاکید کرد و گفت: مدیریت قیمت و فراوانی محصولات کشاورزی از مهمترین ماموریت‌های وزارت جهادکشاورزی با کمک اطلاعات سامانه‌های مرکز پایش اطلاعات کشاورزی ایران است.

مخبر همچنین با اشاره به تلاش‌های این وزارتخانه در طول سه سال گذشته در راستای مدیریت و آرامش بازار محصولات کشاورزی و فرآورده‌ها و نهاده‌های دامی در کشور، تصریح کرد: امنیت غذایی یکی از مولفه‌های مهم اقتدار کشور است که در این حوزه باید برنامه زمانبندی شده با تاکید بر حداقل زمان دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده نیز تدوین و عملیاتی شود.

سرپرست ریاست جمهوری ارتقای بهره‌وری در تولیدات کشاورزی، بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا، مدیریت آب و سیاست‌گذاری صحیح را از مهم‌ترین مؤلفه‌های سیاست‌گذاری در حوزه کشاورزی و دامی کشور در راستای امنیت پایدار غذایی توصیف کرد و گفت: حوزه کشاورزی از بخش‌هایی است که مردم می‌توانند بیشترین ورود را در این عرصه اقتصادی داشته باشند و باید وابستگی دولت و نیاز به ارزبری در این حوزه با حضور و مدیریت مردم به حداقل ممکن برسد.

مخبر همچنین بر لزوم توجه به هزینه تمام شده و به ویژه هزینه حمل و نقل محصولات کشاورزی، دامی و باغی به لحاظ جغرافیایی، گسترش کشت فراسرزمینی، تکمیل و به روز کردن الگوی کشت و کنترل واردات محصولات کشاورزی تاکید کرد.

سرپرست ریاست جمهوری افزود: توجه به تولید در دولت سیزدهم محوری جدی بود و به لطف خدا در حوزه کشاورزی و دامی، تولید گندم و مرغ و وضعیت گوشت، نسبتا به نقطه خوبی رسیدیم و البته باید عقب‌ماندگی‌ها در بعضی زمینه‌ها نیز هر چه سریع‌تر جبران شود.

وی ادامه داد: باید راندمان بخش کشاورزی و میزان تولید تناژ در هکتار مدیریت شود. همچنین اگر مصرف آب در بخش کشاورزی مدیریت شود، چند برابر نیاز کشور آب در این بخش خواهیم داشت.

وی افزود: وضعیت ذخایر راهبردی محصولات کشاورزی با تلاش‌های وزارت جهادکشاورزی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی نسبت به ۵ سال گذشته بی‌نظیر بوده و در برخی محصولات تا ۹ ماه ذخیره کافی صورت گرفته است.

 

مطالب مرتبط